Norweski producent baterii przejmuje fabrykę modułów PV
Norweski start-up produkujący baterie przejmie dużą fabrykę modułów fotowoltaicznych w USA. Zamierza także zbudować kolejny zakład produkcji modułów obok swojej nowej fabryki.
Norweski start-up Freyr, notowany na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, zamierza stworzyć w USA zintegrowaną pionowo firmę produkującą panele słoneczne. W tym celu Freyr przejmie fabrykę modułów chińskiego producenta Trina Solar w Wilmer w Teksasie, która niedawno rozpoczęła działalność.
Ten ruch jeszcze bardziej wzmocni obecność Freyr w USA, gdzie w stanie Georgia firma buduje zakład produkujący baterie. Freyr podkreślił, że przejęcie zakładu chińskiego producenta w USA wiąże się z utworzeniem firmy na amerykańskich zasadach, co pozwala skorzystać z zachęt finansowych oferowanych w ramach amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act, IRA), która została przegłosowana w sierpniu 2022 r.
Firma poinformowała, że trwa wybór lokalizacji dla fabryki modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy produkcyjnej 5 GW, a budowa rozpocznie się w drugim kwartale 2025 r. Start produkcji jest zaplanowany na drugą połowę 2026 r.
Wspólny projekt
Trina Solar i Freyr jednocześnie rozpoczną wieloetapową współpracę. Moduły produkowane przez Freyr będą sprzedawane pod marką Trina Solar. Ma to zapewnić stabilne dostawy produktów lokalnie wytwarzanych w USA. Obie firmy będą także współpracować w zakresie technologii, operacji i sprzedaży. Trina Solar wyznaczy członków zarządu, dyrektora operacyjnego i dyrektora ds. strategii, którzy będą zaangażowani w działalność Freyr na rynku PV.
Obie strony liczą, że współpraca, która wykorzystuje wzajemne know-how, kanały rynkowe, doświadczenie i kontakty, zwiększy udział w rynku w USA i poprawi odporność łańcucha dostaw. Trina Solar będzie również nadal obsługiwać rynek amerykański, oferując inteligentne rozwiązania z zakresu PV i magazynowania energii.
Od czasu wejścia do USA w 2006 r. Trina Solar ugruntowała swoją silną pozycję w dostawach modułów na tym rynku. Jak podaje firma, w zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce wśród firm mających siedzibę poza Stanami Zjednoczonymi pod względem dostaw modułów PV.
Po zakończeniu transakcji Trina Solar otrzyma 100 mln dolarów w gotówce, 150 mln dolarów w postaci obligacji uprzywilejowanych i 19,08 proc. udziałów kapitałowych w Freyr, nabytych w dwóch etapach. W pierwszej fazie Trina Solar kupi 9,9 proc. udziałów w Freyr, a przejście do drugiego etapu — wymagające zgody organów regulacyjnych — zapewni dodatkowe ponad 30 mln akcji, co zwiększy całkowity udział kapitałowy Trina Solar do 19,08 proc.
Jeśli nie uda się uzyskać niezbędnych zgód, Trina Solar otrzyma od Freyr odszkodowanie w wysokości około 80 mln dolarów w formie uprzywilejowanych obligacji.
Freyr z grantem na produkcję baterii
Freyr w Norwegii produkuje ogniwa bateryjne, które wykorzystują opatentowaną przez firmę półstałą technologię litowo-żelazowo-fosforanową (LFP) na licencji 24M.
Fundusz Innowacyjny Unii Europejskiej przyznał Freyr dotację w wysokości 122 mln euro na rozwój projektu produkcji materiałów katodowych (Cathode Active Materials, CAM) w Vaasa w Finlandii. Celem projektu jest opracowanie zakładu baterii LFP CAM o początkowej wydajności 30 tys. ton rocznie.
Przyznanie dotacji nie zostało jeszcze sfinalizowane, a warunkiem jej otrzymania jest spełnienie kilku kryteriów. Ma to nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Brawo