Finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku zatwierdzone przez EBI
Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie szeregu projektów OZE, w tym dwóch morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Według informacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) opublikowanej w ubiegłym tygodniu zatwierdzone nowe finansowanie na projekty wodne i z obszaru czystej energii wynosi łącznie 4,1 mld euro. Wśród nich znajdują się dwa projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Jak podała w mediach społecznościowych Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, finansowanie zatwierdzone przez Radę Dyrektorów EBI dotyczy budowy dwóch farm wiatrowych na Bałtyku o wspólnej mocy 1440 MW. W komunikatach nie ujawniono, o które dokładnie projekty chodzi, jednak wskazana moc odpowiada rozwijanym przez Polenergię i Equinor morskim farmom wiatrowym (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Komplet pozwoleń dla MFW Bałtyk 2 i 3
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają zacząć produkować energię w 2027 r., a komercyjny etap użytkowania elektrowni zaplanowano na rok 2028. W sierpniu br. Polenergia i Equinor informowały o uzyskaniu kompletu pozwoleń dla tych projektów i planach dotyczących jego finansowania.
Zamknięcie finansowania MFW Bałtyk 2 i 3 powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r. i wówczas wkład własny Polenergii osiągnąć ma 20-30 proc. kosztów tych projektów.
– Oczekujemy, że udział długu w ramach project finance będzie na poziomie 70–80 proc. Na chwilę obecną nie chcemy mówić o szczegółach trwającego procesu, natomiast w tych ramach chcemy się poruszać – mówił podczas konferencji podsumowującej wyniki finansowe za pierwsze półroczne br. Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii.
W październiku br., według informacji PAP Biznes, inwestorzy farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wystąpili o kredyt długoterminowy do Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). We wniosku wskazano, że środki mają być przeznaczone na sfinansowanie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej o mocy 720 MW zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim w Polsce. Kwoty kredytu nie podano.
Zabezpieczone umowy
W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na roboty budowlane podwykonawcze w ramach budowy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z MFW Bałtyk 3. Dotyczy ona odcinka lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Kontrakt o wartości 89,2 mln zł netto zawarty został między spółką Erbud a Hitachi Energy Poland.
W ramach realizacji umowy Erbud odpowiadać będzie za roboty budowlane podwykonawcze, w tym: roboty ziemne, konstrukcje stalowe i żelbetowe, sieci wodno-kanalizacyjne, uziemiania, roboty drogowe, ogrodzenie terenu oraz ekrany akustyczne. Prace prowadzone będą w Pęplinie koło Ustki i mają się zakończyć do 30 lipca 2027 r.
Polenergia i Equinor zawarły już szereg umów związanych z realizacją MFW Bałtyk 2 i 3. Wśród kontrahentów jest m.in. polski Enprom działający w obszarze budownictwa elektroenergetycznego, który wybuduje dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 linie kablowe na odcinku lądowym. Natomiast firma Tele-Fonika Kable dostarczy kable, które zostaną wyprodukowane w zakładzie spółki w Bydgoszczy. Podpisano już także umowy na produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla MFW Bałtyk 2 i 3, a także na certyfikację morskich części farm wiatrowych.
Na dostawcę turbin wiatrowych do obu projektów wybrany został koncern Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty zapewni SIF Netherlands B.V., a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy.
Środki z EBI na czystą energię
Jak poinformowała Teresa Czerwińska w komunikacie o zatwierdzeniu finansowania dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku: „Po finalizacji umowy środki EBI będą pracować na rzecz obniżenia emisji i zanieczyszczenia powietrza, rozbudowy OZE i wsparcia szeroko rozumianej transformacji energetycznej w Polsce. Ponadto zaangażowanie EBI w projekt pomoże wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne kraju i wprowadzać najnowsze technologie”.
Środki z pełnej zatwierdzonej puli 4,1 mld euro wesprą – oprócz MFW na Bałtyku (nie podano, jaka część tej kwoty przeznaczona będzie na projekty MFW) – także systemy fotowoltaiczne na Łotwie i w Niemczech, poprawę efektywności energetycznej w Niemczech oraz modernizację sieci dystrybucji energii elektrycznej we Włoszech, Słowenii i Czechach.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.