Finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku zatwierdzone przez EBI

Finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku zatwierdzone przez EBI
fot. Siemens Gamesa Renewable Energy

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie szeregu projektów OZE, w tym dwóch morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Według informacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) opublikowanej w ubiegłym tygodniu zatwierdzone nowe finansowanie na projekty wodne i z obszaru czystej energii wynosi łącznie 4,1 mld euro. Wśród nich znajdują się dwa projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Jak podała w mediach społecznościowych Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, finansowanie zatwierdzone przez Radę Dyrektorów EBI  dotyczy budowy dwóch farm wiatrowych na Bałtyku o wspólnej mocy 1440 MW. W komunikatach nie ujawniono, o które dokładnie projekty chodzi, jednak wskazana moc odpowiada rozwijanym przez Polenergię i Equinor morskim farmom wiatrowym (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3.

REKLAMA

Komplet pozwoleń dla MFW Bałtyk 2 i 3

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają zacząć produkować energię w 2027 r., a komercyjny etap użytkowania elektrowni zaplanowano na rok 2028. W sierpniu br. Polenergia i Equinor informowały o uzyskaniu kompletu pozwoleń dla tych projektów i planach dotyczących jego finansowania.

Zamknięcie finansowania MFW Bałtyk 2 i 3 powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r. i wówczas wkład własny Polenergii osiągnąć ma 20-30 proc. kosztów tych projektów.

Oczekujemy, że udział długu w ramach project finance będzie na poziomie 70–80 proc. Na chwilę obecną nie chcemy mówić o szczegółach trwającego procesu, natomiast w tych ramach chcemy się poruszać – mówił podczas konferencji podsumowującej wyniki finansowe za pierwsze półroczne br. Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii.

W październiku br., według informacji PAP Biznes, inwestorzy farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wystąpili o kredyt długoterminowy do Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). We wniosku wskazano, że środki mają być przeznaczone na sfinansowanie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej o mocy 720 MW zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim w Polsce. Kwoty kredytu nie podano.

Zabezpieczone umowy

W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na roboty budowlane podwykonawcze w ramach budowy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z MFW Bałtyk 3. Dotyczy ona odcinka lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Kontrakt o wartości 89,2 mln zł netto zawarty został między spółką Erbud a Hitachi Energy Poland.

REKLAMA

W ramach realizacji umowy Erbud odpowiadać będzie za roboty budowlane podwykonawcze, w tym: roboty ziemne, konstrukcje stalowe i żelbetowe, sieci wodno-kanalizacyjne, uziemiania, roboty drogowe, ogrodzenie terenu oraz ekrany akustyczne. Prace prowadzone będą w Pęplinie koło Ustki i mają się zakończyć do 30 lipca 2027 r.

Polenergia i Equinor zawarły już szereg umów związanych z realizacją MFW Bałtyk 2 i 3. Wśród kontrahentów jest m.in. polski Enprom działający w obszarze budownictwa elektroenergetycznego, który wybuduje dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 linie kablowe na odcinku lądowym. Natomiast firma Tele-Fonika Kable dostarczy kable, które zostaną wyprodukowane w zakładzie spółki w Bydgoszczy. Podpisano już także umowy na produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla MFW Bałtyk 2 i 3, a także na certyfikację morskich części farm wiatrowych.

Na dostawcę turbin wiatrowych do obu projektów wybrany został koncern Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty zapewni SIF Netherlands B.V., a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy.

Środki z EBI na czystą energię

Jak poinformowała Teresa Czerwińska w komunikacie o zatwierdzeniu finansowania dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku: „Po finalizacji umowy środki EBI będą pracować na rzecz obniżenia emisji i zanieczyszczenia powietrza, rozbudowy OZE i wsparcia szeroko rozumianej transformacji energetycznej w Polsce. Ponadto zaangażowanie EBI w projekt pomoże wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne kraju i wprowadzać najnowsze technologie”.

Środki z pełnej zatwierdzonej puli 4,1 mld euro wesprą – oprócz MFW na Bałtyku (nie podano, jaka część tej kwoty przeznaczona będzie na projekty MFW) – także systemy fotowoltaiczne na Łotwie i w Niemczech, poprawę efektywności energetycznej w Niemczech oraz modernizację sieci dystrybucji energii elektrycznej we Włoszech, Słowenii i Czechach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.