Największa na świecie instalacja z recyklingowalnych paneli PV

Największa na świecie instalacja z recyklingowalnych paneli PV
fot. Solarge

Ta elektrownia PV wykorzystuje panele fotowoltaiczne w pełni nadające się do recyklingu. Zastosowano w nich m.in. innowacyjne polimery produkowane przez Sabic.

Nowatorska elektrownia fotowoltaiczna powstała w Genk w Belgii. Jej wyjątkowość polega na wykorzystaniu w całej instalacji paneli PV możliwych do recyklingu. Projekt zrealizowały wspólnie firmy Sabic, Engie i Solarge.

Otwarcie elektrowni PV nastąpiło w ubiegłym miesiącu w zakładzie Sabic w belgijskiej miejscowości Genk. Firma podaje, że jest to największa na świecie instalacja solarna wykorzystująca materiały w pełni nadające się do recyklingu. Jej moc szczytowa wynosi 2,3 MW, a szacowana produkcja energii to około 2 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada średniemu zużyciu prawie 700 belgijskich rodzin.

REKLAMA

Wytworzona energia elektryczna będzie prawie w całości zużywana przez Sabic i pomoże firmie zmniejszyć emisje CO2 o 800 ton rocznie przez co najmniej 25 lat.

Ponad 4,5 tys. lekkich paneli fotowoltaicznych

Instalacja PV w Genk składa się z 4,6 tys. paneli fotowoltaicznych opracowanych przez Sabic i Solarge, a wyprodukowanych przez Solarge. Panele rozmieszczone zostały na powierzchni 13,6 tys. m2. Jak podaje producent, ich masa wynosi poniżej 7 kg/m2.

Wykorzystane w instalacji panele Solarge składają się z warstw, które umożliwiają demontaż i ponowne wykorzystanie wszystkich komponentów. Z kolei zastosowanie innowacyjnych polimerów produkowanych przez Sabic w Genk sprawia, że panele PV nie zawierają szkła i mają bardzo mało aluminium. Dzięki temu są o połowę lżejsze i zmniejszają ślad węglowy o 25 proc. w porównaniu do tradycyjnych paneli słonecznych.

Engie stale monitoruje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie energii odnawialnej, aby móc zaoferować klientom najlepsze dostępne technologie redukcji emisji CO2. Nasze centrum badawczo-rozwojowe Laborelec uznało te okrągłe, lekkie panele słoneczne za najlepsze w swojej klasie. Oferują one inteligentne rozwiązanie dla dachów o ograniczonej nośności, zwykle w dużych budynkach fabrycznych. Egie jest już gotowe do dalszego wdrażania tej technologii u klientów w całej Belgii w ramach realizacji naszego celu, jakim jest posiadanie 300 MW instalacji fotowoltaicznych w przedsiębiorstwach do 2030 r. – powiedział Vincent Verbeke, CEO Engie Belgium.

REKLAMA

Elektrownię zaprojektowała, sfinansowała i zainstalowała firma Engie Sun4Business, belgijska spółka zależna Engie.

Rozwiązanie PV dla dachów o ograniczonej nośności

Dyrektor generalny Solarge wskazuje, że produkowane przez firmę panele PV przeznaczone są do instalacji dachowych, zwłaszcza o ograniczonym udźwigu. Podkreśla, że jest to rozwiązanie opracowane w Europie.

Pokazujemy, że europejscy producenci robią różnicę, stawiając na innowacje i zrównoważony rozwój. Ambicją Solarge jest przyspieszenie transformacji energetycznej na całym świecie dzięki zrównoważonym, wolnym od PFAS panelom słonecznym, które po zakończeniu okresu użytkowania nadają się również do recyklingu. W tym celu pracujemy nad zwiększeniem naszych mocy produkcyjnych w Holandii i Stanach Zjednoczonych. Naszym głównym rynkiem jest rynek C&I, w szczególności dachy o ograniczonej masie. Dzięki temu odblokowujemy ogromny dodatkowy potencjał dachów do wykorzystania paneli słonecznych przez właścicieli i użytkowników – powiedział Jan Vesseur, CEO Solarge.

Firma dwa lata temu uzyskała kredyt na uruchomienie produkcji swoich lekkich modułów PV. Finansowanie w wysokości 4,4 mln euro przyznał ASN Bank. Według założeń budowana fabryka ma wytwarzać w skali roku około 100 tys. modułów o łącznej mocy 45 MW. Więcej na ten temat w artykule: Holendrzy będą produkować lekkie panele fotowoltaiczne.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.