Koniec ulgi podatkowej na kotły gazowe i olejowe
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wycofać możliwość uzyskania ulgi i premii termomodernizacyjnej na zakup oraz instalację kotłów gazowych i olejowych. Działania resortu to jedna z pierwszych konsekwencji unijnej dyrektywy EPBD, zgodnie z którą państwa Unii Europejskiej już wkrótce powinny wycofać publiczne wsparcie na urządzenia grzewcze zasilane paliwami kopalnymi.
W ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej podatnicy będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego mogą odliczyć od podstawy podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Ulga podatkowa, w ramach której można odliczyć nawet do 53 tys. zł, przysługuje na urządzenia uwzględnione w rozporządzeniu zawierającym wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) chce wprowadzić zmiany w zawartej w rozporządzeniu liście.
Koniec ulgi i premii termomodernizacyjnej
Przygotowany przez resort rozwoju projekt rozporządzenia zakłada usunięcie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu, montażu i podłączenia do sieci kotłów olejowych i kotłów gazowych. Przepisy przygotowane przez MRiT zakładają ponadto uchylenie możliwości ubiegania się o premię termomodernizacyjną w przypadku nabycia i montażu kotłów olejowych, kotłów gazowych, zbiorników na gaz lub olej oraz przyłącza do sieci gazowej.
Ministerstwo tłumaczy swoje propozycje postanowieniami unijnej dyrektywy EPBD. Według art. 17 ust. 15 tej dyrektywy państwa Unii Europejskiej już od początku 2025 r. powinny zakończyć udzielanie zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi (z wyjątkiem kotłów wybranych do wsparcia przed 2025 r.).
Ulga termomodernizacyjna na przyłączenie do sieci, ale tylko ciepłowniczej
Dotychczasowy katalog materiałów budowlanych i urządzeń w załączniku do rozporządzenia o uldze termomodernizacyjnej uwzględniał wydatki na „przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej”. Teraz ten przepis ma się zmienić.
W projekcie nowego rozporządzenia resort rozwoju zaproponował doprecyzowanie katalogu usług objętych ulgą termomodernizacyjną poprzez rozszerzenie go o wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej. Jednocześnie usunięto możliwość przyłączenia do sieci gazowej – zgodnie z postanowieniami dyrektywy EPBD.
Ulga na magazyny energii i turbiny wiatrowe
W najnowszym rozporządzeniu dotyczącym ulgi termomodernizacyjnej Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce także doprecyzować zasady rozliczenia w uldze domowych magazynów energii.
Dotychczas organy podatkowe przyjmowały, że wydatki związane z inwestycja w domowy magazyn można było uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej, jeżeli takie urządzenie było komponentem (osprzętem) instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób większość właścicieli domowych magazynów energii mogła uwzględnić je w uldze, ponieważ takie urządzenia są wykorzystywane w zdecydowanej większości przez osoby posiadające jednocześnie instalację fotowoltaiczną.
Niemożliwe było jednak dotychczas uwzględnienie w uldze termomodernizacyjnej magazynu, jeśli nie stanowił on osprzętu domowej instalacji fotowoltaicznej. Nowy projekt rozporządzenia resortu rozwoju ma tę sytuację zmienić, a ponadto objąć ulgą termomodernizacyjną dodatkowy rodzaj urządzeń umożliwiających produkcję energii przez prosumentów, jakimi są mikroelektrownie wiatrowe. Więcej na ten temat w artykule: Ulga termomodernizacyjna od 2025 na magazyny energii i turbiny wiatrowe.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o