Corab wchodzi w wielkoskalowe magazyny energii
Corab ogłosił utworzenie nowej spółki – Corab Energy Storage. Firma będzie specjalizować się w projektowaniu, produkcji, dostawach oraz instalacji wielkoskalowych magazynów energii.
Nowy podmiot powstał w wyniku przekształcenia i dokapitalizowania spółki Commener przez Corab oraz przeniesienia kompetencji z Commener i My-Soft.
Corab Energy Storage skoncentruje się na tworzeniu zaawansowanych, polskich systemów magazynowania energii, które będą wyposażone w autorskie systemy zarządzania baterią (BMS) i energią (EMS) oraz zintegrowane z warstwą cyberbezpieczeństwa.
Solidne know-how
Magazyny energii opracowane przez Corab Energy Storage będą bazować na innowacyjnych technologiach opracowanych przez firmy założycielskie. Współtwórcy spółki mają bowiem na swoim koncie realizację wielu znaczących projektów. Stworzyli m.in. pierwszy w Polsce magazyn litowo-jonowy w Pucku dla Energi-Operatora oraz zaawansowany magazyn energii wspomagający stabilność sieci elektroenergetycznej na Górze Żar. Są także autorami magazynu energii dla sieci trakcyjnej PKP Energetyka w Garbcach. Jak podają twórcy, jest to pierwszy tego typu magazyn w Europie.
Firmy te są również współtwórcami patentu „Sposób i układ magazynu energii elektrycznej na potrzeby trakcji prądu stałego na liniach kolejowych” oraz innych innowacyjnych rozwiązań w zakresie magazynów energii.
– Powołanie spółki dedykowanej magazynowaniu energii ma kluczowe znaczenie dla powszechnego rozwoju najszybszego i najbardziej opłacalnego sposobu wytwarzania energii elektrycznej. Magazynowanie energii w tym procesie odgrywa kluczową rolę, a produkowanie komponentów w Polsce to kolejny silny atut. Dlatego jestem niezmiernie dumny, że do rodziny Corab dołącza spółka dedykowana magazynowaniu energii – wyjaśnia Piotr Markowski, prezes zarządu Corab SA.
Kto stanie na czele Corab Energy Storage?
Za kompetencje techniczne nowej spółki odpowiadają eksperci z wieloletnim doświadczeniem w branży magazynowania energii.
Marek Dmowski, współwłaściciel My-Soft, specjalista w dziedzinie automatyki i systemów sterowania trakcją, od ponad 30 lat zdobywa wiedzę m.in. w Instytucie Kolejnictwa.
Z kolei Radosław Gutowski, właściciel Commener i przewodniczący Polskiego Komitetu Elektromobilności SEP, wnosi do Corab Energy Storage kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w czołowych firmach branży bateryjnej, jak Wamtechnik i Impact Clean Power Technology.
Krzysztof Strukowicz natomiast, współwłaściciel My-Soft i prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii i Elektromobilności, od ponad 30 lat zajmuje się projektowaniem magazynów energii. Dzięki takiemu zespołowi Corab Energy Storage ma solidne podstawy do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do dalszego rozwoju sektora energetycznego w naszym kraju.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.