Już ponad połowa energii w UE pochodzi ze źródeł odnawialnych
Udział odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej w Unii Europejskiej okazał się rekordowy w drugim kwartale br. Przyczyniło się to jednocześnie do największego w historii spadku wykorzystania paliw kopalnych do produkcji energii.
Najnowszy raport Komisji Europejskiej o rynku energii elektrycznej obejmuje drugi kwartał 2024 r. Wśród głównych trendów KE wskazuje spadające ceny energii i rosnący udział OZE w miksie energetycznym.
Rekord OZE
W drugim kwartale br. odnawialne źródła energii, w tym głównie energetyka słoneczna i wiatrowa, odpowiadały za ponad połowę wytwarzanej energii elektrycznej. Wyprodukowały one łącznie 302 TWh energii, co oznacza rekordowy poziom 52 proc.
Wszystkie źródła OZE uwzględniane w raporcie odnotowały wzrost w drugim kwartale 2024 r. względem analogicznego okresu 2023 r. (r/r). Wśród nich największy wolumen energii – 105 TWh – zapewniły źródła wodne, których udział w produkcji energii zwiększył się o 21 proc. r/r. Drugim największym źródłem energii były elektrownie solarne (83 TWh, +20 proc. r/r), trzecim zaś elektrownie wiatrowe na lądzie (80 TWh), których udział zwiększył się jednak tylko o 6 proc. r/r.
Największy procentowy wzrost produkcji energii zanotowały morskie farmy wiatrowe. Wytworzyły one w pierwszym kwartale br. aż o 38 proc. więcej energii niż w tym samym okresie rok wcześniej. Zapewniły jednak tylko 13 TWh energii elektrycznej, co wciąż stanowi stosunkowo niewielki wolumen w zestawieniu z innymi odnawialnymi źródłami energii.
W ujęciu półrocznym natomiast według raportu udział produkcji energii z OZE wzrósł do 49 proc. w pierwszym półroczu 2024 r. – wobec 43 proc. w pierwszej połowie 2023 r.
Najmniejszy w historii udział paliw kopalnych
Wzrost ilości energii odnawialnej w miksie elektroenergetycznym UE przyczynił się jednocześnie do istotnego zmniejszenia wykorzystania paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej. Źródła te zanotowały w w drugim kwartale 2024 r. udział na poziomie 24 proc., natomiast w analogicznym okresie rok wcześniej było to 30 proc.
W bardziej szczegółowym zestawieniu raport pokazuje, że energii elektrycznej produkowanej ze źródeł gazowych było o 24 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Z kolei wytwarzanie z węgla spadło o 19 proc., a z ropy naftowej – o 10 proc.
Całkowite zużycie energii elektrycznej w Unii Europejskiej wzrosło w drugim kwartale 2024 r. tylko nieznacznie – o 1 proc. r/r.
Z pełnym raportem KE można się zapoznać pod tym linkiem.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A tymczasem w Polsce najdroższy prąd w calej UE. Co za przypadek?
Gdyby nie wyłączenia naszych farm fotowoltaicznych i wiatraków to wynik byłby jeszcze lepszy
wylaczenia farm oze powoduje nadprodukcja energii w okreslonych godzinach. prad to nie wegiel na haldach nie polezy. jedynie magazyny cos troszke zmienia. obligatoryjne montowanie magazynow zwieksza koszt domowej instalacji o 100-300%. dopoki chinczyki nie wyprodukuja bardzo ekonomicznych akumulatorow to pradu z oze nie zgromadzimy.
Dobra wiadomość dla Ziemi. Transformacja energetyczna powinna przebiegać w szybszym tempie, aby powstrzymać ocieplenie klimatu i wynikające z tego katastrofalne zjawiska pogodowe jak powodzie lub susze.
To dlatego teraz w Polsce prądu brakuje. Zagadka rozwiazana