1,2 mld euro na budowę 5400 MWh magazynów energii. Przygotuj się

1,2 mld euro na budowę 5400 MWh magazynów energii. Przygotuj się
Fot. Linyang

Komisja Europejska zatwierdziła program wsparcia inwestycji dla systemów magazynowania energii elektrycznej w Polsce, który otwiera nowe możliwości dla inwestorów.

Program ten, zgłoszony w ramach Tymczasowych Ram Kryzysowych i Okresu Przejściowego w zakresie pomocy państwa (TCTF), uzyskał zgodę Komisji po przeprowadzeniu szczegółowej analizy zgodności z przepisami Unii Europejskiej.

Jak się przygotować do pozyskania środków? – wybierz pewnego dostawcę przekształtników (inwerterów)

Wybór dostawcy przekształtników (inwerterów) jest kluczowy dla powodzenia projektu magazynowania energii. Optymalnym rozwiązaniem mogą okazać się europejscy dostawcy, którzy często oferują bardziej rozwiniętą i lepiej dostępną sieć serwisową na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu zapewniają szybki czas reakcji na ewentualne usterki i efektywną obsługę posprzedażową, co przekłada się na mniejsze ryzyko przestojów i wyższy poziom niezawodności systemu. Wybór dostawcy z solidnym zapleczem serwisowym w regionie daje również pewność lepszego wsparcia technicznego i szybszej realizacji przeglądów oraz napraw, co jest szczególnie istotne przy dużych projektach magazynowania energii.

Z drugiej strony, dostawcy azjatyccy, zwłaszcza z krajów takich jak Chiny czy Korea Południowa, wyróżniają się atrakcyjniejszymi cenami i konkurencyjnymi warunkami dostaw. Dzięki szerokiemu zapleczu produkcyjnemu i skali działalności, azjatyccy producenci są w stanie zapewnić ciągłość dostaw i szybkie terminy realizacji zamówień, co jest kluczowe w przypadku rozbudowanych projektów magazynowania energii. Wybór dostawcy z Azji może być zatem korzystny w kontekście optymalizacji kosztów inwestycji, zwłaszcza w dużych projektach, gdzie cena jednostkowa sprzętu odgrywa istotną rolę w budżecie całego przedsięwzięcia.

 

Fot. Linyang

Jak się przygotować do pozyskania środków? – wybierz pewnego dostawcę kontenerów bateryjnych

Inwestując w systemy magazynowania energii, warto zwrócić uwagę na wybór dostawcy kontenerów bateryjnych, który posiada doświadczenie w realizacji kompleksowych rozwiązań i korzysta z wysokiej jakości ogniw. Jednym z kluczowych kryteriów powinien być wybór dostawcy z listy TIER 1 Bloomberg New Energy Finance (BNEF), gwarantującej niezawodność i jakość produkowanych komponentów. Dostawcy z tego rankingu, jak na przykład Linyang, oferują rozwiązania oparte na sprawdzonych ogniwach, takich jak ogniwa EVE grade A. Kontener o pojemności 4070 kWh, z możliwością integracji z przekształtnikiem 2 MW. Takie podejście gwarantuje nie tylko odpowiednią pojemność i wydajność, ale również stabilność dostaw oraz profesjonalną obsługę projektów magazynowania energii od fazy projektowej po realizację i serwis.

Dodatkowe informacje na temat rozwiązań Linyang dostępne są pod adresem: kamil@linyang.com

Jak się przygotować do pozyskania środków? – zaplanuj scenariusze pracy magazynu energii i wybierz urządzenia, które nie ograniczą możliwości pracy w usługach sieciowych w przyszłości

Przygotowując się do realizacji projektu magazynowania energii, warto już na etapie planowania opracować różne scenariusze pracy systemu, uwzględniając potencjalne wykorzystanie magazynu w przyszłych usługach sieciowych, takich jak stabilizacja częstotliwości, zarządzanie obciążeniem, czy bilansowanie mocy. Wybór urządzeń spełniających wymagania nie tylko obecne, ale i przyszłe, pozwala na elastyczne dostosowanie systemu do zmieniających się potrzeb rynku energetycznego oraz wytycznych regulacyjnych. Inwestycja w sprzęt zdolny do pracy w trybach wspierających usługi sieciowe, takich jak zaawansowane inwertery i kontrolery, daje możliwość maksymalizacji przychodów z operacji magazynu oraz zapewnia jego długoterminową przydatność operacyjną.

Jak się przygotować do pozyskania środków? – zwróć uwagę na cyberbezpieczeństwo i zgodność systemu z NIS2

W dobie wzrostu zagrożeń cybernetycznych bezpieczeństwo infrastruktury energetycznej jest kluczowym elementem każdego projektu magazynowania energii. Dlatego już na etapie planowania i wyboru technologii warto zadbać o zgodność z wymogami Dyrektywy NIS2, która nakłada na operatorów kluczowych systemów obowiązki w zakresie zabezpieczenia infrastruktury IT. Implementacja wytycznych NIS2 oznacza wprowadzenie zabezpieczeń chroniących przed cyberatakami, takich jak zaawansowane mechanizmy autoryzacji, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa i aktualizacje systemowe. Przestrzeganie tych norm minimalizuje ryzyko zakłóceń pracy magazynu oraz zwiększa wiarygodność projektu w oczach potencjalnych inwestorów i instytucji finansujących.

Więcej informacji na temat wymagań NIS2 dostępnych jest na biznes.gov.pl.

 

Fot. Linyang

Jak się przygotować do pozyskania środków? – zwróć uwagę na koszty magazynu, porównaj oferty z EMS i EPC

Przygotowując się do realizacji projektu magazynowania energii, warto dokładnie przeanalizować koszty budowy i eksploatacji systemu. Na etapie wyboru dostawcy dobrze jest porównać oferty firm zajmujących się zarówno dostarczaniem samych systemów zarządzania energią (EMS), jak i pełnym zakresem realizacji projektu na zasadzie EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction). Firmy oferujące EMS dostarczają oprogramowanie do zarządzania magazynem energii, co pozwala na integrację z istniejącą infrastrukturą, a tym samym może być bardziej opłacalne przy modernizacji.

Z kolei firmy EPC zajmują się pełną realizacją projektu, od planowania, przez dostarczenie sprzętu, aż po instalację i uruchomienie systemu, co jest bardziej kompleksowym, ale często kosztowniejszym rozwiązaniem. Dokładna analiza obu ofert pozwala na wybór opcji najbardziej optymalnej pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, co jest kluczowe dla uzyskania wsparcia finansowego, np. Linyang współpracuje z wiodącymi polskimi firmami EPC i dostawcami EMS i SCADA, co gwarantuje bezpieczeństwo i kompleksową obsługę. Nasi dostawcy EMS i SCADA posiadają doświadczenie z integracji systemów magazynowania energii z operatorami i dla przedsiębiorstw, w tym systemy z PV, stacjami ładowania i agregatami prądotwórczymi.

Jak się przygotować do pozyskania środków? – rozwijaj projekt, uzyskaj status RtB i zamów studium wykonalności inwestycji

Kluczowym krokiem w procesie aplikowania o środki jest doprowadzenie projektu do etapu gotowości inwestycyjnej, co jest często określane jako status Ready to Build (RtB). Umożliwia to bezpośrednie wejście w fazę realizacyjną po otrzymaniu finansowania. W tym celu warto zainwestować w profesjonalne studium wykonalności inwestycji, które potwierdzi opłacalność oraz wykonalność techniczną projektu. Takie opracowanie umożliwia identyfikację potencjalnych ryzyk oraz przygotowanie szczegółowego harmonogramu i budżetu, co jest często wymagane w procesie wnioskowania o środki unijne.

Jak się przygotować do pozyskania środków? – po ogłoszeniu regulaminu przygotuj się i aplikuj z profesjonalną firmą o środki

Po ogłoszeniu regulaminu naboru wniosków warto nawiązać współpracę z doświadczoną firmą, która specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz w przygotowywaniu pełnej dokumentacji aplikacyjnej. Współpraca z profesjonalnym partnerem, z którym sami mamy doświadczenie, może znacząco zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku oraz przyspieszyć proces aplikacyjny. Taka firma pomoże w dopracowaniu studium wykonalności, budżetu, oraz planu projektu zgodnie z wymaganiami programu, zapewniając kompleksowe wsparcie od fazy planowania aż po realizację i rozliczenie inwestycji.

Jeśli interesuje Cię kompleksowa obsługa w zakresie dostawy z uruchomieniem magazynu energii, zapraszam do kontaktu: kamil@linyang.com

 

Linyang – materiał sponsorowany