Chińczycy z nowym rekordem sprawności modułu fotowoltaicznego
W ostatnich tygodniach chiński przemysł fotowoltaiczny zasygnalizował, że jest gotowy do przełamania kolejnej granicy sprawności paneli fotowoltaicznych. Kilku producentów z Chin zapowiedziało wprowadzenie na rynek modułów o sprawności blisko 25 proc. Teraz jeden z nich ogłosił opracowanie modułu o jeszcze wyższych parametrach, nienotowanych dotychczas w historii krzemowej fotowoltaiki.
W ostatnim czasie kilku chińskich producentów zapowiedziało, że wprowadzi na rynek panele fotowoltaiczne o sprawności około 24,8 proc. To oznacza wyraźnie lepszy wynik od dotychczas dostępnych na rynku najlepszych paneli pod tym względem, których sprawność wynosi około 24 proc.
Opracowanie modułów fotowoltaicznych o sprawności bliskiej 25 proc., wykonanych z krzemowych ogniw, zapowiedzieli: Longi (z wykorzystaniem ogniw HPBC), JinkoSolar (ogniwa TOPCon) oraz Huasun, który stawia na technologię modułów z ogniwami wielozłączowymi (HJT).
Teraz te wyniki postawił w cieniu Longi, który ogłosił opracowanie modułu fotowoltaicznego o sprawności wynoszącej aż 25,4 proc. Taki wynik został zmierzony w badaniach przeprowadzonych przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE. Jest to rekord w dotychczasowej historii rozwoju modułów fotowoltaicznych wykonanych z krzemu krystalicznego.
Sprawność modułu fotowoltaicznego odnosi się do zdolności do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Wyższa sprawność oznacza, że ta sama powierzchnia modułu może wygenerować więcej energii elektrycznej. Dzięki temu można zmniejszyć rozmiar modułu wymagany do otrzymania takiej samej mocy, a to obniża koszty produkcji modułów i koszty instalacji. Elektrownia fotowoltaiczna bazująca na modułach o wyższej sprawności wymaga mniejszej powierzchni i zastosowania mniejszej liczby komponentów systemu PV.
Pierwszy chiński rekord w zestawieniu NREL
Wynik ogłoszony przez Longi uwzględnił już w swoim rankingu amerykański federalny instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL). Od lat prowadzi on zestawienia najlepszych ogniw i modułów PV pod względem ich zdolności do konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
Co ciekawe, o ile rozwój przemysłu fotowoltaicznego od wielu lat jest już niemal całkowicie zdominowany przez Chińczyków, o tyle najnowszy wyniki Longi jest pierwszym rekordem sprawności krzemowego modułu PV osiągniętym przez chińską firmę w historii analiz prowadzonych przez NREL (od 1988 r.). Poprzedni rekord sprawności modułów wykonanych z ogniw z krzemu krystalicznego należał do singapurskiej firmy Maxeon. Wykorzystuje ona know-how wypracowany przez jej poprzednika – amerykański SunPower, który przez lata słynął w globalnej branży fotowoltaicznej z modułów o wyjątkowo wysokiej sprawności.
SunPower, a następnie Maxeon zajmowały pierwsze miejsce w rankingu krystalicznych modułów PV prowadzonym przez NREL od początku lat 90. Ostatni rekord, ustanowiony przez Maxeon w styczniu tego roku, wynosił 24,9 proc. To pokazuje, jak duży skok sprawności osiągnął Longi.
Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży nowy moduł fotowoltaiczny Longi, który był przedmiotem badań Fraunhofer ISE. Na razie najlepszy moduł chińskiego producenta, który jest dostępny w sprzedaży, ma sprawność 23,2, proc.
W rankingu najlepszych dostępnych w sprzedaży na globalnym rynku modułów PV, prowadzonym przez serwis TaiyangNews, obecnie numerem jeden jest moduł firmy Aiko Solar. Bazuje on na ogniwach wykonanych w technologii all back contact (ABC) i ma sprawność 24,2 proc.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.