Ze śmieci do sieci. Neo Energy Group stworzy sieć biogazowni w Polsce
Będąca częścią Neo Energy Group spółka Neo Bio Energy sfinalizowała umowę joint venture (JV) z Perpetual Next Conversions. W ramach współpracy powstanie sieć biogazowni.
Neo Energy Group (NEG) jest ogólnopolskim deweloperem i operatorem odnawialnych źródeł energii działającym od 2004 r. Spółki wchodzące w skład grupy budują i sprzedają farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, biogazownie oraz projekty związane z magazynowaniem energii. Holding rozwija projekty elektrowni szczytowo-pompowych, m.in. prywatnej ESP o docelowej mocy 800 MW. Łączna moc wszystkich projektów w portfelu NEG wynosi 4,8 GW. Spółka sprzedaje także wyprodukowaną energię do sieci.
NEG podkreśla, że jest największym w Polsce operatorem instalacji produkujących energię elektryczną z biogazu składowiskowego. Jako właściciel i operator co czwartej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce wytwarza ponad 75 proc. energii elektrycznej produkowanej we wszystkich instalacjach tego typu w naszym kraju.
Teraz Neo Bio Energy rozszerza działalność na rynku biogazu i wraz z Perpetual Next planuje rozwijać innowacyjne projekty biogazowe oparte głównie na odpadach organicznych.
Zawarcie tej umowy to kluczowy krok na drodze do budowy nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki odpadami w Polsce. Od lat z sukcesem przekształcamy odpady składowiskowe w biogaz, a teraz łączymy siły z tak doświadczonym partnerem jak Perpetual Next, by dokonać prawdziwej rewolucji na polskim rynku biogazu i biometanu. Biogazownie oferują unikalną możliwość przekształcania odpadów w zieloną energię i ekologiczne paliwa, a nasza współpraca pozwoli w pełni wykorzystać ten potencjał na jeszcze szerszą skalę – mówi Piotr Beaupré, CEO Neo Energy Group.
Co najmniej dwa wspólne projekty mają wystartować jeszcze w tym roku.
O tym, jakie projekty biogazowe NEG już rozwija w Polsce, pisaliśmy w artykule: Neo Energy Group inwestuje w kolejne biogazownie w Polsce.
Biogazownie wspomogą recycling
Perpetual Next specjalizuje się w przekształcaniu surowców ubocznych w energię. Swoje biogazownie projektuje tak, aby działy głównie na odpadach organicznych. To sprawia, że są kluczowym elementem rozwiązań dla branży recyklingu. Działające w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Estonii i USA Perpetual Next teraz rozszerzyło swoją działalność na Polskę i wraz z NEG planuje stworzyć sieć biogazowni.
Jak podkreśla Rene Buwalda, CEO Perpetual Next, w odróżnieniu od wielu firm, które koncentrują się wyłącznie na biogazowniach rolniczych, Perpetual Next planuje nie tylko rozwijać biogazownie, ale także tworzyć instalacje, które kompleksowo rozwiązują problem odpadów organicznych w różnych sektorach, przekształcając je w czystą energię.
Firma szacuje, że w ramach dwóch pierwszych projektów, które stworzy wraz z NEG, rocznie może zostać przetworzone około 80 tys. ton bioodpadów. Nie trafią one więc na składowiska, uwalniając szkodliwe gazy cieplarniane.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętny Polak produkuje 51 kg bioodpadów rocznie, to liczba ta odpowiada odpadom generowanym przez ponad 1,5 mln Polaków. Dzięki temu wspólnie z Neo Energy przyczynimy się do znacznego ograniczenia emisji metanu, dostarczając odnawialną energię – podsumowuje Rene Buwalda.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Współczuję mieszkać koło biogazowni. Fetor rozkładających się zrębków niesie się na kilometr. Przejeżdżałem koło takiej hałdy zlokalizowanej przy biogazowni rowerem, widziałem jak buldożerami walczyli z tlącą się w środku stertą tzw. biomasy.
@santor, thebilu! Zrębki i inne odpady drzewne są jedynym todzajem biomasy który NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY jako substrat do biogazowni (lignina nie rozkłada się bowiem bez dostępu tlenu).
A więc kłamiesz.
Panie inrzynieże. Nie wiem co ty piszesz pusty łbie. Inżynierem to chciałbyś być, ale teraz ładuj żwir do betoniarki i nie kwękaj. Leżą śmierdzące sterty zrębków w pobliży biogazowni, to po co o tam są? Mam ci młotku wysłać filmik z dymiącą stertą zrębków?
Panie tumanowaty irzynieże ty thebilu cytuję: „Biogazownia odpadowa pozwala na uzyskiwanie biogazu nie tylko z odpadów tzw. mokrych. Doskonale radzi sobie również z suchymi odpadami organicznymi, takimi jak: pozostałości kukurydzy, łupiny orzechów, ścinki traw, czy leśne zrębki.”
@santor, ktetynie – nie wiem, skąd cytujesz te bzdury, ale informuję cię tłuku po raz ostatni: lignina (która stanowi główny składnik drewna i odpadów drzewnych) NIE ROZKŁADA SIĘ bez dostępu TLENU, dlatego ŻADNA biogazownianie uzywa zrębków jako substratu do biogazowni. I wyobraź sobie tłuku, że podstawową zasadą procesu fermentacji metanowej zachodzącej w biogazowniach jest BRAK TLENU. Metanogeny tłuku są bezwzględnymi beztlenowcami, więc w fermentorach panuje atmosfera beztlenowa (na pewno nie rozumiesz tego, co piszę, ale poproś kogoś mądrzejrzego, to ci to wytłumaczy, głąbie).
@ inrzynier strona biowatt.pl zajrzyj tam i napisz do admina, że pisze bzdury i jest nieukiem taki jak TY
@ Inrzynier Główne związki tworzące drewno to: celuloza (ok. 45%), hemicelulozy (ok. 30%) i lignina (ok. 20%). Czyli dlaej z uporem maniaka twierdzisz, że lignina jest głównym składnikiem drewna. Głupi troll i tyle.
@santor, tylko potwierdzasz nieuku, że nie masz pojęcia o fermentacji. To, że jakiś jełop z biowatt’u napisał na ich stronie, iż zrębki leśne doskonale nadają się do biogazowni – ma taką samą wartość jak informacje ze stron internetowych plaskoziemców podające, że Ziemia jest płaska. A ty tłuku łykasz to beznamiętnie, bo pojęcia o tym procesie nie masz. Sam napisz do biowatt’u i zapytaj, która biogazownia używa zrębek leśnych jako substratu ;)))
A to dlatego, że lignina tworzy struktury oplatające (de facto rozkładalną w procesie fermentacji) celulozę czyniąc ją w ten sposób niedostępną dla bakterii hydrolitycznych. To są podstawy wiedzy biogazownika, ale skąd ty beznamiętnie łykający bzdury niedouku masz o tym wiedzieć? 😉