Nowy klaster energii z udziałem grupy kapitałowej Global Hydrogen S.A.

Nowy klaster energii z udziałem grupy kapitałowej Global Hydrogen S.A.

23 października 2024 r. podpisano porozumienie o powołaniu klastra energii Zielony Żelechlinek. Sygnatariuszami porozumienia są: gmina Żelechlinek reprezentowana przez wójta Bogdana Kaczmarka, firmy Elwiatr Pruszyński-Energia Sp. z o.o. i Farma Wiatrowa Żelechlinek Sp. z o.o. reprezentowane przez prezesa zarządu Stanisława Kałużnego oraz firma Emperial Energy Klaster Sp. z o.o. z grupy kapitałowej Global Hydrogen S.A. (spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie), którą reprezentuje Daniel Zawadzki, prezes zarządu, a zarazem koordynator klastra.

W wymiarze lokalnym i regionalnym klaster integruje różnorodnych uczestników, w tym producentów, konsumentów i dystrybutorów energii oraz instytucje badawcze i organizacje samorządowe. Umożliwi to zwiększenie efektywności oraz obniżenie kosztów wytwarzania energii i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

Głównym celem przyświecającym twórcom klastra jest promocja i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb mieszkańców oraz sektora przemysłowego. Do pozostałych celów klastra należy:

  • zwiększenie niezależności energetycznej regionu – poprzez rozwój lokalnych źródeł energii i stworzenie kompleksowego modelu zarządzania energią,
  • dywersyfikacja źródeł energii oraz rozwój odnawialnych źródeł energii w tym wodoru, a także wspieranie innowacyjnych technologii w tym zakresie,
  • konwersja energii elektrycznej w różnej postaci do zastosowań w przemyśle i transporcie.

Powstanie klastra przyspieszy transformację energetyczną oraz rozwój zrównoważonego przemysłu. Pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych oraz realizację celów związanych z ochroną klimatu środowiska.

Gmina Żelechlinek od lat angażuje się w budowę i rozwój źródeł energii odnawialnych. Chodzi zarówno o instalacje służące bezpośrednio mieszkańcom, jak i przyciąganie inwestorów budujących przemysłowe instalacje OZE, takie jak elektrownie słoneczne czy wiatrowe. Jestem przekonany, że inicjatywa w postaci powołania klastra energii w gminie Żelechlinek, pomoże w dłuższej perspektywie obniżyć koszty rachunków za energię elektryczną dla mieszkańców gminy oraz doprowadzi do powstania kolejnych inwestycji służących ochronie środowiska – powiedział wójt gminy Żelechlinek, Bogdan Kaczmarek.

 

Na terenie Gminy Żelechlinek pracują już nasze turbiny wiatrowe o mocy 14,8 MW. Dysponujemy także warunkami przyłączeniowymi na kolejne kilkadziesiąt MW dla instalacji wiatrowych i słonecznych, których budowa jest planowana. W ramach prowadzonych analiz skupiamy swoją uwagę na optymalnych możliwościach dystrybucji i sprzedaży wyprodukowanej energii. Aktualny rynek energii wymaga innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania i dywersyfikacji energii, dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie klastra energii. Rozproszone, dobrze zarządzane źródła energii mogą stanowić silne ogniwo całego systemu elektroenergetycznego, a wykorzystywane w połączeniu z magazynami energii stwarzają możliwości optymalizacji pracy instalacji – powiedział Stanisław Kałużny, prezes zarządu Farmy Wiatrowej Żelechlinek Sp. z o.o. oraz Elwiatr Pruszyński-Energia Sp. z o.o.

Są środki na rozwój OZE

W tym roku do Polski wpłynie 67 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze z KPO mogą zostać wykorzystane na obniżenie emisyjności czy wzrostu udziału niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii przez inwestycje w OZE oraz redukcję gazów cieplarnianych.

Natomiast Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował największą w historii transzę 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego dla Polski na cztery bardzo ważne programy:

  • wielkoskalowe magazyny energii,
  • sieci na potrzeby stacji ładowania dużych mocy,
  • bezemisyjne ciężarówki,
  • pogram Energia dla Wsi (np. biogazownie).

We wrześniu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKIŚ) przygotowało program wsparcia inwestycji wodorowych w Polsce. Wpisuje się on w unijny plan zwiększenia zdolności produkcyjnych w zakresie wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. Program o budżecie ponad 600 mln euro ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Jak mówi Daniel Zawadzki, prezes zarządu spółki Emperial Energy Klaster sp. z o.o., należącej do grupy kapitałowej Global Hydrogen S.A., która będzie koordynować prace klastra, dotychczasowe i przyszłe zapowiedzi uruchamiania środków idących w miliardy złotych zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, stwarzają ogromne możliwości inwestycyjne i zarazem niebywałe wyzwanie dla ich realizacji.

Ufam, że inicjatywa, która narodziła się w gminie Żelechlinek, przełoży się na bardzo ciekawe projekty z korzyścią nie tylko dla obecnych członków założycieli klastra energii ale również dla przyszłych jego członków. Już dziś jesteśmy otwarci i zapraszamy do współpracy nowe podmioty zainteresowane realizacją celów, które skupiają twórców klastra – mówi Daniel Zawadzki.

 

Global Hydrogen – materiał sponsorowany