Ceny paneli fotowoltaicznych. W jednym segmencie widać stabilizację

Ceny paneli fotowoltaicznych. W jednym segmencie widać stabilizację
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Od początku 2024 r. najbardziej spadły ceny najwydajniejszych modułów bazujących na nowych ogniwach, które zapewniają wzrost sprawności konwersji energii. Ceny modułów w tej grupie w Europie zmniejszyły się także w ostatnim miesiącu. Ustabilizowały się za to ceny modułów o przeciętnej sprawności.

Najnowszą aktualizację średnich cen paneli fotowoltaicznych w Europie przedstawił serwis pvXchange. W zestawieniu znajdziemy średnie ceny modułów w trzech grupach:

  1. modułów fotowoltaicznych z ogniwami nowej generacji (TOPCon, IBC), o sprawności przekraczającej 22 proc.;
  2. modułów fotowoltaicznych o przeciętnej sprawności, nieprzekraczającej 22 proc. (w tym modułów z ogniwami PERC oraz modułów o niższej sprawności z ogniwami TOPCOn);
  3. modułów fotowoltaicznych o ograniczonej gwarancji, pochodzących m.in. z rynku wtórnego i postępowań egzekucyjnych.

Według najnowszych danych pvXchange w ostatnim miesiącu kontynuowany był na rynku europejskim spadek przeciętnych cen modułów fotowoltaicznych w pierwszej i trzeciej grupie.

REKLAMA

Spadek nawet o 39 proc.

W grupie najlepszych modułów, o średniej sprawności ponad 22 proc. pvXchange, odnotowuje spadek średniej ceny u europejskich dystrybutorów o 6,7 proc. w ciągu ostatniego miesiąca – do poziomu 0,14 euro/Wp. Widać tu również najwyraźniejszy spadek cen od początku 2024 r., wynoszący aż 39,1 proc.

Z kolei w drugiej grupie modułów, o przeciętnej sprawności, pvXchange odnotowuje w ostatnim miesiącu stabilizację ceny na poziomie 0,11 euro/Wp. Od początku 2024 r. średnia cena tego rodzaju modułów miała spaść o 21,4 proc.

W trzeciej grupie modułów, posiadających ograniczoną gwarancję, według pvXchange średnia cena w ostatnim miesiącu spadła w Europie o 7,1 proc. – do poziomu zaledwie 0,065 euro/Wp. Od początku roku spadek cen w przypadku tych modułów miał wynieść według analityków pvXchange już 27,8 proc.

 

Przeciętne ceny paneli fotowoltaicznych na europejskim rynku PV w październiku 2024 r. Źródło: pvXchange
Średnie ceny paneli fotowoltaicznych na europejskim rynku PV w październiku 2024. Źródło: pvXchange

Niższe ceny modułów w zestawieniu sun.store

Zestawienie średnich cen modułów fotowoltaicznych co miesiąc aktualizuje także polska platforma sprzedażowa sun.store. Ma ona w ofercie komponenty instalacji PV o skumulowanej mocy ponad 7 GW.

W ostatnim zestawieniu sun.store za wrzesień 2024 r. widać niższe ceny paneli od podanych teraz przez pvXchange. Średnie ceny modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku we wrześniu 2024 r. w porównaniu do cen z wcześniejszego miesiąca przedstawiały się według sun.store następująco:

1. Moduły monofacial:

  • typ N: spadek średniej ceny o 1 proc. – średnia cena wyniosła 0,105 euro/Wp.
  • typ P: spadek średniej ceny o 9 proc. – średnia cena wyniosła 0,091 euro/Wp.

2. Moduły bifacial:

  • typ N: spadek średniej ceny o 5 proc. – średnia cena wyniosła 0,114 euro/Wp.
  • typ P: zbyt mała próbka, aby obliczyć trend.

3. Moduły full black:

REKLAMA

  • ceny pozostały stabilne, utrzymując się na poziomie 0,109 euro/Wp po wcześniejszych znaczących spadkach w poprzednich miesiącach.

 

Średnie ceny paneli fotowoltaicznych na platformie sun.store we wrześniu 2024 r. Źródło: Sun.store
Średnie ceny paneli fotowoltaicznych na platformie sun.store w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Źródło: Sun.store

W Niemczech upadają kolejne firmy z rynku PV

W komentarzu na temat aktualnych trendów na rynku paneli fotowoltaicznych w Europie analityk pvXchange Martin Schachinger podkreśla złą kondycję europejskiego sektora fotowoltaicznego. Jej symptomem jest nasilenie się bankructw firm z rynku PV, widoczne zwłaszcza na największym europejskim rynku fotowoltaicznym, czyli w Niemczech. Schachinger powołuje się przy tym na artykuł w magazynie Deutsche Wirtschaftsnachrichten, który wyliczył, że w niemieckim sektorze PV skala upadłości jest największa od 2010 r.

Sytuację niemieckiej branży PV pogarsza spadek popytu na fotowoltaikę w segmencie domowych instalacji. Ma on być w pewnym stopniu równoważony przez segment dachowych instalacji na obiektach komercyjnych i przemysłowych, jednak spadek inwestycji w segmencie domowym sprawia, że rynek PV w Niemczech i innych europejskich krajach wszedł – według pvXchange – w etap stagnacji.

Inne wrażenie co do kondycji niemieckiego rynku PV można odnieść, analizując dane o wzroście zainstalowanych mocy PV, które publikuje federalny regulator Bundesnetzagentur. Wynika z nich, że ogólne tempo inwestycji w niemieckim sektorze PV pozostaje stosunkowo wysokie. Nasi zachodni sąsiedzi w tym roku w skali miesiąca uruchamiają elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 1 GW.

Czynnikami, które jednak dodatkowo uderzają w firmy z rynku PV, ma być – według Schachingera – nadal postępujący spadek cen komponentów PV, ale także wcześniejsze decyzje firm o zwiększaniu skali działalności i kosztów w okresie rosnącego popytu. W efekcie, jak odnotowuje analityk, obecnie w niemieckiej branży fotowoltaicznej nie ma tygodnia, w którym ogłoszono by upadłości znanej firmy z rynku PV.

– Wielu dostawców znajduje się w tak trudnej sytuacji, że dewaluują zapasy modułów, aby zwiększyć sprzedaż. Analiza sytuacji w ostatnich 6-9 miesiącach pokazuje, że niekoniecznie może to prowadzić do pożądanego rezultatu. Chociaż komponenty elektrowni PV stają się coraz tańsze, to nie musi oznaczać poprawy wyników finansowych – komentuje Martin Schachinger.

Dobre czasy się skończą

Każdy, kto działa w branży fotowoltaicznej od dłuższego czasu, wie, że dobre czasy nie trwają wiecznie. W przeszłości po każdym szybkim wzroście popytu następował nie mniej szybki spadek. Boom na fotowoltaikę w latach 2022-23 przyniósł nieproporcjonalny wzrost w liczbie nowych instalacji, a co za tym idzie i cen. Teraz mamy do czynienia z korektą i ostrym spadkiem, aby rynek w pewnym momencie ponownie mógł wejść w fazę pewnego wzrostu. Konsekwencja jest konsolidacja, jakiej nie widzieliśmy od 2010 r. Wtedy, tak jak i teraz, firmy upadały z powodu własnych oczekiwań. Trzeba pozostać elastycznym i dostosować się – ocenia Schachinger.

Ekspert pvXchange w swoim komentarzu dostrzega także dobre strony obecnej sytuacji. Jak ocenia, na rynku fotowoltaicznym pozostaną firmy, które są otwarte i innowacyjne – czyli te, które stanowią największą wartość dla sektora energii odnawialnej.

Gdy tort nie będzie już zbyt mały dla wszystkich przy stole, sytuacja powinna się uspokoić. Nadszedł czas, aby wysłać pozytywne sygnały zarówno rynkowi, jak i społeczeństwu, aby wzrosła chęć do inwestowania, powróciło zaufanie do technologii i poprawiła się ogólna sytuacja, jeśli chodzi o zamówienia – komentuje Martin Schachinger.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.