REKLAMA
 
REKLAMA

Pionierska instalacja produkcji zielonego amoniaku na północy Polski

Pionierska instalacja produkcji zielonego amoniaku na północy Polski
Tomoho Umeda, prezes firmy Hynfra. Fot. YouTube/Polska Agencja Prasowa

Firma sprzedająca artykuły do produkcji rolnej ogłosiła inwestycję w produkcję odnawialnego amoniaku. Wyspowa instalacja wykorzystywać będzie elektrolizę zasilaną z OZE. Projekt zakłada również budowę towarzyszącego magazynu energii.

Koncepcja instalacji do produkcji zielonego amoniaku powstała we współpracy ze spółką Hynfra. Inwestycję zamierza zrealizować jeden z polskich liderów w hurtowej i detalicznej sprzedaży artykułów do produkcji rolnej – firma Skłodowski.

Zdecydowaliśmy się na realizację tego przedsięwzięcia, ponieważ wierzymy, że przyszłość rolnictwa opiera się na innowacjach i trosce o środowisko. Od lat zaopatrujemy rolników w najlepszej jakości nawozy i środki do produkcji żywności, jednak współczesne wyzwania klimatyczne wymagają od nas jeszcze większego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Produkcja amoniaku w oparciu o odnawialne źródła energii to krok w stronę bezemisyjnych rozwiązań, które są kluczowe dla przyszłości rolnictwa – mówi Michał Skłodowski, prezes firmy Skłodowski.

REKLAMA

Pierwszym krokiem jest opracowana koncepcja techniczno-ekonomiczna, którą dostarczyła Hynfra. Jak poinformowała nas Magdalena Piekarska, dyrektor ds. marketingu i komunikacji firmy, data odbioru obiektu do eksploatacji z pozwoleniem na użytkowanie przewidziana jest na drugi kwartał 2028 r.

Produkcja z wykorzystaniem elektrolizy

Przedsięwzięcie obejmie budowę instalacji wykorzystującej elektrolizę zasilaną energią z OZE, tj. z farmy wiatrowej i farmy fotowoltaicznej. Powstanie ona na na terenach należących do firmy Skłodowski w powiecie oleckim, województwie warmińsko-mazurskim.

Instalacja będzie miała charakter wyspowy (off-grid), co da firmie niezależność energetyczną i zabezpieczy produkcję przed wahaniami na rynku energii. Jednocześnie – jak przekazała nam Magdalena Piekarska w ramach projektu rozwijany będzie magazyn energii o planowanej mocy 15 MW i pojemności 60 MWh.

Projekt zakłada nominalną zdolność produkcji zielonego amoniaku na poziomie 20 tys. ton rocznie. Zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło ma być pokrywane w pełni ze źródeł odnawialnych – zarówno w procesie elektrolizy, jak i całej energochłonnej produkcji amoniaku. Deweloperzy podkreślają, że dzięki temu wytwarzany amoniak będzie produktem odpowiadającym na potrzebę dekarbonizacji tego sektora zgodnie z założeniami Unii Europejskiej, tj. wymogami ograniczenia emisji o 55  proc. do 2030 r. i osiągnięcia zerowej emisji do roku 2050.

Cała branża nawozowa w Europie stoi przed koniecznością przejścia na zielony amoniak, a presja regulacyjna ze strony Komisji Europejskiej i wymogi związane z RFNBO, które nakładają obowiązek, aby do 2030 r. 42 proc. produkcji wodoru i amoniaku pochodziło z odnawialnych źródeł energii, nie pozostawiają wątpliwości, że to jedyna droga naprzód – podkreśla Tomoho Umeda, prezes Hynfry.

Instalacja wodorowa off-grid

Hynfra zaznacza, że wyspowa architektura instalacji, którą przewiduje projekt dla firmy Skłodowski, jest doceniana i wykorzystywana przez wiodące podmioty zajmujące się projektowaniem i dostawą usług EPC w branży technologii wodorowych. Pozwala na bowiem na ograniczenie do minimum kosztu OPEX wytwarzania wodoru, który w 60-80 proc. zależy od kosztu pozyskania energii do procesu. Zasilenie produkcji amoniaku energią odnawialną nie tylko wyeliminuje emisje w ramach procesu, ale też uniezależni go od wahań cen energii, zwłaszcza gazu, które silnie wpływają na obecny rynek.

Co istotne – proponowana technologia umożliwi budowę mniejszej, elastycznej jednostki, w przeciwieństwie do tradycyjnych zakładów produkujących setki tysięcy ton amoniaku rocznie. To pozwoli w przyszłości dostosować produkcję amoniaku do lokalnych potrzeb, co jest nowością w branży.

REKLAMA

Hynfra wyjaśnia, że układ technologiczny został zoptymalizowany przy użyciu autorskich algorytmów w taki sposób, by parametry techniczne dało się uzyskać przy optymalnym poziomie nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych.

Połączenie zaawansowanej technologii z efektywnością energetyczną to kluczowy filar naszego projektu. Firma Skłodowski zyskuje nie tylko możliwość produkcji bezemisyjnego amoniaku, ale także uzyskuje znaczną przewagę konkurencyjną na rynku. To pokazuje, że innowacyjne podejście może prowadzić do znaczących korzyści ekonomicznych, zapewniając jednocześnie stabilność i niezależność energetyczną w obliczu zmiennych warunków rynkowych – podkreśla Tomasz Krupa, dyrektor projektów Hynfry.

Kolejnym krokiem będzie pozyskanie dotacji i zabezpieczenie finansowania dla projektu. Równolegle prowadzone będą działania administracyjne w celu uzyskania decyzji środowiskowej i warunków przyłączenia do magazynu energii.

Hynfra debiutuje w produkcji zielonego amoniaku w Polsce

Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy od Hynfry, projekt prowadzony z firmą Skłodowski jest dla spółki pierwszym projektem rozwoju instalacji do produkcji zielonego amoniaku w Polsce.

Obecnie rozwijamy projekty amoniakowe poza naszym krajem, z których najbardziej zaawansowane lokalizacje to Kolumbia (region La Guajira), Jordania (okolice portu w Akabie), Grecja (okolice portu w Kawala), Oman (okolice portu w Duqm) oraz Mauretania (okolice portu Nawakszut) – poinformowała nas Magdalena Piekarska.

Przedstawicielka Hynfry podaje, że lączny CAPEX tych przedsięwzięć wynosi ponad 10 mld dol. Są to projekty skupione na produkcji amoniaku, który następnie będzie przeznaczony głównie na sprzedaż dla rynku nawozowego i jako zielone paliwo dla statków.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 24-10-2024 09:43

Komentatorzy tradycyjnie zabierający głos jak widzę nie maja pojęcia, że przyszłość OZE w znacznej mierze zależy od …..zielonego amoniaku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA