Sprawność paneli fotowoltaicznych coraz bliżej 25 proc. Nowy lider

Sprawność paneli fotowoltaicznych coraz bliżej 25 proc. Nowy lider
LONGi

Jeden z czołowych chińskich producentów ogłosił opracowanie modułu fotowoltaicznego o sprawności niemal 25 proc. Modułu PV o tak dużej sprawności nie wprowadziła na rynek wcześniej jeszcze żadna firma.

Firma LONGi oficjalnie wprowadziła na rynek nową serię modułów fotowoltaicznych Hi-MO X10, opartą na opatentowanych przez chińskiego producenta ogniwach Hybrid Passivated Back Contact (HPBC) 2.0. Warto dodać, że poprzednia seria Hi-MO 9 jest oparta na ogniwach wykonanych w tej samej technologii, lecz po wprowadzeniu ulepszeń X10 oferuje jeszcze wyższą sprawność.

Co odpowiada za rekordowe wyniki?

Mimo że na stronie internetowej LONGi nie znajdziemy jeszcze karty katalogowej Hi-MO X10, z oficjalnego komunikatu producenta dowiadujemy się, że maksymalna moc modułu z nowej serii wyniesie 670 W, a jego sprawność osiągnie wynik 24,8 proc. (sprawność pojedynczego ogniwa HPBC 2.0 wynosi 26,6 proc.). Na ten moment stanowi to jeden z najlepszych wyników sprawności modułu na świecie, choć należy pamiętać, że moduł nie jest jeszcze oficjalnie dostępny w sprzedaży.

REKLAMA

Na osiągnięcie dużej mocy i wysokiej sprawności dodatkowo przykłada się szereg udoskonaleń, które wprowadzono. Mowa m.in. o technologii Bipolar Hybrid Passivation  (BHP), która umożliwia masowo produkowanemu ogniwu osiągnięcie napięcia w obwodzie otwartym przekraczającego 745 mV, co, jak twierdzi LONGi, przewyższa o 15 mV główne produkty TOPCon w branży, znacznie zmniejszając straty prądu i poprawiając wydajność konwersji ogniw. Dzieje się to za sprawą łączenia różnych metody pasywacji, czyli ochrony powierzchni ogniwa przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz zmniejszeniem rekombinacji nośników ładunku na granicach między różnymi warstwami materiału.

Innym udoskonaleniem jest wykorzystywanie wysokiej jakości wafli krzemowych typu N TaiRay, o których wprowadzeniu firma informowała w kwietniu tego roku. Same wafle mają odznaczać się mniejszą ilością zanieczyszczeń, a także oferować lepszą odporność na pękanie, co w rezultacie przekłada się na wzrost o 16 proc. wytrzymałości na zginanie w porównaniu z waflami konwencjonalnymi.

Moduły fotowoltaiczne z serii Hi-MO X10 mają przyjąć wymiary 2382×1134 mm, oferować współczynnik temperaturowy mocy na poziomie -0,26 proc./st. C i niski wskaźnik degradacji wydajności wynoszący 1 proc. w pierwszym roku, następnie 0,35 proc. w kolejnych latach.

Produkty mają być objęte 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na utrzymanie określonych parametrów.

REKLAMA

Dostępność już w 2024

Choć nie wynika to wprost z oficjalnego komunikatu LONGi, na portalu Taiyang News czytamy, że Hi-MO X10 ma być dostępna w ograniczonej ilości w ostatnim kwartale tego roku, a masowa produkcja w skali gigawatowej (od 20 do 30 GW) ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2025 r.

Konkurencja nie śpi

Oficjalne dane prezentowane przez LONGi stawiają Hi-MO X10 z gronie liderów, jeżeli chodzi o wydajność modułu fotowoltaicznego. Biorąc pod uwagę najnowsze zestawienie najwydajniejszych modułów publikowane każdego miesiąca przez portal Taiyang News, opisana seria po spełnieniu odpowiednich wymagań związanych z dopuszczeniem na listę rankingową miałaby szansę objąć pozycję lidera, pokonując najlepszy moduł niezwyciężonego od 19 miesięcy innego chińskiego producenta AIKO Solar.

Pamiętajmy jednak, że konkurencja nie śpi, a na dowód tego przypominamy, że kilka tygodni temu inny chiński producent Huasun poinformował o aktualizacji serii modułów Himalaya G12-132, której reprezentantem jest moduł o mocy wyjściowej na poziomie 768,938 W oraz sprawność 24,75 proc. (dane miały zostać potwierdzone przez „międzynarodowy organ testujący”). Choć pod kątem sprawności, jest to wynik nieco słabszy od LONGi, to z pewnością warto w najbliższych miesiącach śledzić działania Huasun.

Więcej o panelach fotowoltaicznych z największą sprawnością, które są obecnie dostępne na rynku, w artykule: Nowy ranking paneli fotowoltaicznych. Aiko Solar nadal liderem.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.