REKLAMA
 
REKLAMA

EIT InnoEnergy ma nowych akcjonariuszy

EIT InnoEnergy ma nowych akcjonariuszy
fot. EIT InnoEnergy

W ramach zainicjowanej w 2023 r. rundy inwestycyjnej akcjonariat EIT InnoEnergy wzbogacił się o globalne podmioty przemysłowe, finansowe i edukacyjne. Wśród nich jest Grupa Boryszew.

Spółka EIT InnoEnergy, zajmująca się rozwojem innowacji technologicznych w sektorze czystej energii, ma nowych inwestorów. Pozyskała ich w ramach zakończonej niedawno, a trwającej od 2023 r. oferty private placement. Jednym z inwestorów jest Grupa Boryszew, jedna z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizująca się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych i stali oraz chemii przemysłowej.

Zielona strategia Boryszewa

Jako jeden z liderów przemysłowych w Polsce dążymy do dekarbonizacji naszej produkcji. Dlatego skupiamy się na rozwoju inicjatywy strategicznej Boryszew Sustainability Horizon 2030. Inwestycja w InnoEnergy jest częścią tej zielonej strategii. InnoEnergy inicjuje i buduje największe niskoemisyjne projekty przemysłowe w Europie, które odgrywają kluczową rolę w nowej fali europejskiego przemysłu i dostarczają zeroemisyjne produkty na europejski rynek – mówi Wojciech Kowalczyk, prezes Grupy Boryszew SA.

REKLAMA

Prezes firmy dodaje, że dla Boryszewa technologie niskoemisyjne są kluczowym elementem transformacji, dlatego chce wykorzystać synergie między grupą a inwestycjami prowadzonymi przez InnoEnergy w obszarach technologii energetycznych, gospodarki o obiegu zamkniętym i motoryzacji.

Dołączenie Boryszewa do akcjonariatu InnoEnergy wzmacnia pozycję w sektorach o istotnym potencjale wzrostu – w tym w branży automotive i przetwórstwa metali, które są kluczowe dla powodzenia planu reindustrializacji UE – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Centralnej.

Przystąpienie Grupy Boryszew do akcjonariatu InnoEnergy jest kolejnym etapem współpracy obu podmiotów. W pierwszym kwartale 2024 r. uruchomiona została spółka Repono, której jednym z inwestorów jest Boryszew. Zamierza ona zbudować magazyny energii (ESS) o łącznej pojemności 100 GWh do 2030 r. Repono będzie działać na rynku polskim i europejskim.

Giganci przemysłu inwestują w proekologiczne innowacje

Oprócz Grupy Boryszew inwestorami w ostatniej rundzie inwestycyjnej EIT InnoEnergy zostało kilka nowych podmiotów: Societe Generale, Santander CIB, Pulse – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling, OMV, OMV Petrom, NIIT. Wśród inwestorów znaleźli się także dotychczasowi akcjonariusze: Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie.

REKLAMA

InnoEnergy inwestuje w innowacyjne technologie na wczesnym etapie i zespoły z sektora clean-tech, których rozwój wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. Środki pozyskane od akcjonariuszy mają być przeznaczone na zwiększenie potencjału inwestycyjnego nowych spółek, dalszy rozwój dotychczasowych 200 spółek portfelowych i przyspieszenie wprowadzania na rynek nowych podmiotów przemysłowych (company builders).

Transformacja energetyczna nabiera tempa na całym świecie, a w wielu zachodnich gospodarkach obserwujemy przyspieszenie reindustrializacji. To szansa dla EIT InnoEnergy, naszych spółek portfelowych i partnerów z naszego ekosystemu. Jako pionier inwestycji w czyste technologie od wielu lat wspieramy przemysłowych czempionów w ich transformacji. Współpraca z globalnymi liderami przemysłu pozwala realnie przyspieszyć zrównoważoną transformację globalnej gospodarki – mówi Marcin Wasilewski.

Portfolio EIT InnoEnergy obejmuje obecnie 200 spółek, z których cztery osiągnęły już status jednorożców. Do 2030 r. spółki portfelowe InnoEnergy mają potencjał uzyskania łącznych przychodów na poziomie 110 mld euro i ograniczenia emisji o ekwiwalent 2,1 G ton CO2. Dotychczas pozyskały one łącznie 25 mld euro inwestycji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA