Na Podhalu powstanie kolejny odwiert geotermalny
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wiercenia kolejnego odwiertu geotermalnego, który ma zasilić sieć ciepłowniczą w Zakopanem. Inwestycja ma być gotowa do końca przyszłego roku.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska poinformowało o rozpoczęciu przygotowań do wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego.
Odwiert Bańska PGP-7 o planowanej głębokości przekraczającej 4 km ma zapewnić wodę o temperaturze około 85 st. C.
Jak przekazał agencji PAP Wojciech Wartak, kierownik Ruchu Zakładu Górniczego PEC Geotermia Podhalańska S.A., rozpoczęto już prace przygotowawcze do wiercenia, a inwestycja będzie realizowana zgodnie z harmonogramem przewidzianym w umowie z wykonawcą. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2025 r.
Całkowity koszt inwestycji wynosi 108,5 mln zł. Geotermia Podhalańska otrzymała na tę inwestycję 52,6 mln dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu 5.9 Polska Geotermia Plus.
Do czego geotermia?
Gorąca woda z nowego odwiertu Bańska PGP-7 posłuży do celów grzewczych w instalacji ciepłowniczej. Pozwoli to na podłączenie kolejnych odbiorców z miasta. W Zakopanem geotermia zaspokaja 40 proc. rynku ciepłowniczego. Roczne wydobycie wody geotermalnej wynosi tu około 5 mln m3.
Twórcy rozwiązania szacują, że dzięki tej inwestycji dodatkowa zdolność wytwarzania energii cieplnej wzrośnie o niemal 15 MWt – obecnie wynosi około 80 MWt. Realizacja projektu ma przyczynić się do ograniczenia tzw. niskiej emisji.
W ramach inwestycji planuje się także budowę rurociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zakup i montaż czterech wymienników ciepła, budowę chłodni wentylatorowych oraz rozbudowę sieci i przyłączy ciepłowniczych. Planowana długość wybudowanej sieci łącznie z przyłączami ma wynieść około 6 km.
.
.
Inwestycje geotermalne na Podhalu
Przypomnijmy, że w kwietniu 2023 r. w Szaflarach ruszyły prace nad najgłębszym odwiertem geotermalnym w Polsce, który docelowo ma sięgnąć 7 km. Choć inwestycja wciąż powstaje, co pewien czas występują tam utrudnienia.
W czerwcu br. odwiert stanął na głębokości 5900 m. Więcej na ten temat w artykule: Geotermia w Szaflarach pod znakiem zapytania. Odwiert wstrzymano.
Do kolejnej awarii doszło także w sierpniu br., kiedy prace stanęły na wysokości 6050 m. Więcej na ten temat w artykule: Spalony silnik wstrzymał drążenie odwiertu geotermalnego na Podhalu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.