Ogromne dofinansowanie na rozwój 100-godzinnych magazynów energii

Ogromne dofinansowanie na rozwój 100-godzinnych magazynów energii
fot. Form Energy

W Zachodniej Wirginii w USA powstaje zakład produkcyjny firmy rozwijającej systemy długotrwałego magazynowania energii elektrycznej. Niedawno amerykański rząd przyznał wielomilionowe wsparcie dla tej inwestycji. Wcześniej finansowanie zapewnił jej m.in. fundusz należący do Billa Gatesa.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych przyznał 150 mln dolarów na wsparcie powstającej fabryki baterii w Zachodniej Wirginii. Zakład produkcyjny Form Factory 1 budowany jest przez amerykański start-up Form Energy.

Firma niedawno zakończyła pierwszą fazę budowy fabryki i rozpoczęła próbną produkcję swoich magazynów, które umożliwiają przechowywanie energii przez wiele dni. Form Energy specjalizuje się w projektowaniu i budowie systemów magazynowania energii bazujących na bateriach żelazowo-powietrznych o czasie przechowywania nawet 100 godzin.

REKLAMA

Przyspieszenie produkcji i wsparcie regionu

Zakład produkujący baterie do magazynów energii powstaje na terenie o historycznym znaczeniu dla Wirginii Zachodniej. W Weirton w północnej części stanu dawniej działała fabryka Weirton Steel Corporation, która zatrudniała ponad 12 tys. pracowników.

Budowany przez Form Energy zakład ma osiągnąć roczną zdolność produkcyjną do 20 GWh w 2027 r. Uzyskane od Departamentu Energii środki producent przeznaczy na sfinansowanie instalacji i obsługi nowej linii produkcyjnej w Form Factory 1.

Firma została wybrana do dofinansowania w ramach programu wsparcia przetwarzania materiałów akumulatorowych i produkcji akumulatorów Bipartisan Infrastructure Law, do którego zgłosiła projekt RAPID – Realizing Advanced Production of Iron-Air Batteries for Commercial Deployment.

Ta decyzja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszych możliwości produkcyjnych, przyspieszenia zatrudnienia setek wykwalifikowanych pracowników i wzmocnienia niezależności energetycznej Ameryki poprzez zmniejszenie zależności od zagranicznych łańcuchów dostaw. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do rozwoju czystej, krajowej gospodarki energetycznej i zbudować silną, lokalną siłę roboczą w Zachodniej Wirginii – skomentował Mateo Jaramillo, współzałożyciel i dyrektor generalny Form Energy.

Projekt RAPID ma przyspieszyć zatrudnienie i przeszkolenie stałej grupy amerykańskich pracowników liczącej do 600 osób. Jak podaje Departament Energii, jest to część szerszego zobowiązania Form Energy do stworzenia 750 miejsc pracy w stanie Wirginia Zachodnia.

Ponadto Form Energy zawarło umowę z miastem Weirton i będzie inwestować w lokalne instytucje edukacyjne, w tym West Virginia Northern Community College i JD Rockefeller Career Center. Firma opracowuje również wewnętrzną akademię podnoszenia kwalifikacji.

REKLAMA

Wielu zainteresowanych rozwojem baterii żelazowo-powietrznych

Form Energy informuje, że łącznie udało się zgromadzić już 1,2 mld dolarów na rozwój technologii długotrwałego magazynowania energii. W ubiegłym tygodniu start-up ogłosił efekt rundy finansowania F, która osiągnęła wartość 405 mln dolarów. Wśród nowych inwestorów znalazły się firmy T. Rowe Price i GE Vernova. Poza tym w ostatniej rundzie uczestniczyły też m.in.: Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, Prelude Ventures, Engine Ventures MIT i fundusz inwestycyjny Energy Impact Partners wspierany przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Form Energy ogłosiło również podpisanie memorandum o porozumieniu z GE Vernova, spółką energetyczną General Electric, dotyczące strategicznej współpracy w celu wsparcia Form Energy w dalszym rozwijaniu produkcji i komercyjnych wdrożeń systemów akumulatorowych.

Dwa lata temu, jesienią 2022 r., start-up pozyskał także wsparcie w wysokości 450 mln dolarów w ramach rundy finansowania E. Wśród inwestorów znalazł się wówczas m.in. największy producent stali na świecie ArcelorMittal. Projekt uzyskał też wsparcie od Breakthrough Energy Ventures i singapurskich funduszy państwowych GIC Pte. Ltd. oraz Temasek Holdings Ltd. Więcej na ten temat w artykule: Ogromne finansowanie na baterie żelazowo-powietrzne.

Technologia Form Energy

Budowę fabryki w Wirginii Zachodniej – największej na świecie fabryki takich baterii – firma zapowiedziała w połowie zeszłego roku. Więcej o zamierzeniach producenta oraz zasadzie działania rozwijanej przez Form Energy technologii w artykule: To będzie największa fabryka baterii żelazowo-powietrznych.

 


Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.