GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania dla Strabagu
GreenWay Polska wybuduje dla Strabagu infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych w 32 lokalizacjach w Polsce. Stacje ładowania obsłużą pojazdy osobowe wchodzące w skład firmowej floty.
W ramach współpracy sieci GreenWay Polska i Strabagu w 32 różnych lokalizacjach powstaną w sumie 43 stacje ładowania. Wśród nich będą 42 urządzenia AC oraz jedna stacja DC o mocy 125 kW. W centrali firmy 11 stacji AC zostało już oddanych od użytku, a pozostałe mają być uruchomione na początku 2025 r.
Sieć stacji AC złoży się na prywatną infrastrukturę ładowania dostępną tylko dla pracowników firmy. Natomiast ze stacji DC skorzystają także inni kierowcy w ramach publicznej sieci GreenWay.
Inwestycję dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Buduje i serwisuje
GreenWay został wybrany do współpracy ze Strabagiem w wyniku przetargu i odpowiada za kompleksową realizację projektu wartego 2,5 mln zł. Spółka zaprojektowała infrastrukturę, dostarcza i montuje ładowarki, a także dba o uzyskanie niezbędnych zgód od Urzędu Dozoru Technicznego. Spółka objęła zainstalowane urządzenia systemem dynamicznego zarządzania mocą (EMS), zapewnia także serwis techniczny.
GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Według jej informacji dysponuje najintensywniej rozwijającą się siecią ładowania samochodów elektrycznych w środkowej Europie. Obecnie sieć GreenWay w Polsce tworzy 1411 punktów ładowania, w większości szybkie punkty ładowania o mocy powyżej 100 kW. Jak podaje GreenWay Polska, każdego roku w sieci przybywa około 200 nowych ogólnodostępnych punktów ładowania.
Neutralność do 2040 r.
Strabag w Polsce jest częścią europejskiego koncernu budowlanego, który – jak informuje – rocznie realizuje na świecie ponad 15 tys. projektów w segmentach budownictwa ogólnego, inżynieryjnego i infrastrukturalnego.
Jak wskazują dane, branża budowlana odpowiada za 38 proc. globalnej emisji CO2. Z uwagi na to Strabag w przyjętej w 2021 r. strategii zrównoważonego rozwoju postawił sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości do 2040 r. Firma chce wyznaczać kierunek dla całej branży nie tylko w kwestii innowacji, ale też zrównoważonego rozwoju. Zamierza stać się najbardziej zrównoważoną firmą budowlaną w Europie. Za jeden ze sposobów zrealizowania tej strategii firma uznała wykorzystanie floty pojazdów zeroemisyjnych.
W skali roku prowadzimy kilkaset budów, a nasza działalność biznesowa realizowana jest na terenie całej Polski. Już obecnie nasi pracownicy, w tym z oddziałów terenowych oraz budów, wykorzystują pojazdy zeroemisyjne, których flotę wciąż powiększamy. Dlatego kluczowe dla nas było zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, umożliwiającej efektywne wykorzystanie i komfortowe warunki użytkowania tych aut przez naszych pracowników – mówi Peter Dirnberger, dyrektor ds. finansowych w Strabag sp. z o.o. odpowiedzialny m.in. za wdrażanie w koncernie strategii zrównoważonego rozwoju.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.