Czy ciepło z serwerowni może ogrzać miasto? Rusza projekt w Poznaniu

Czy ciepło z serwerowni może ogrzać miasto? Rusza projekt w Poznaniu
Fot. Pixabay - BadziolTV

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług data center, chmury i Managed Services, pracują nad wspólnym projektem odzysku ciepła z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w stolicy Wielkopolski.

Projekt zakłada odzysk ciepła generowanego przez serwery pracujące w centrach danych operatora. W planie jest budowa i eksploatacja zaawansowanej instalacji do odzysku ciepła odpadowego, które jest ubocznym produktem przetwarzania danych. Połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła ma umożliwić zasilanie miejskiej sieci wytworzonym ciepłem.

Obie spółki podpisały właśnie list intencyjny, na mocy którego przenalizują możliwości wykorzystania energii cieplnej generowanej przez urządzenia pracujące w centrach danych do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. To innowacyjne źródło niskoemisyjnego ciepła dla budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych Poznania pozwoli zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych i poprawi efektywność energetyczną miejskiego systemu ciepłowniczego.

REKLAMA

Nowe źródło ciepła może w podstawowym wariancie osiągnąć moc około 30 MW, co pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o około 52,5 tys. ton rocznie. Jak szacują twórcy rozwiązania, umożliwi także zredukowanie zapotrzebowania na wodę o około 76,5 tys. m3 rocznie. Poprawi również bezpieczeństwo Poznania i regionu w zakresie dostaw ciepła, które w procesie produkcji nie wykorzystuje paliw kopalnych. Veolia Energia Poznań podkreśla, że to pierwsza w Polsce inicjatywa odzysku ciepła pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali.

Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, zaznacza, że realizując ten projekt, Grupa Veolia spełnia swoje cele związane z dekarbonizacją aktywów oraz poprawą jakości życia mieszkańców. Strategiczny program GreenUp na lata 2024-2027 zakłada bowiem wdrażanie ekologicznych rozwiązań oraz stymulowanie innowacji, szczególnie w obszarze ciepłownictwa. To rozwiązanie pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, regenerację zasobów i dekarbonizację gospodarki.

Zielone centra danych

Centra danych Beyond.pl, jak podaje spółka, są pierwszymi w Polsce i regionie obiektami zasilanymi w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych gwarantowanych certyfikatami pochodzenia. Zlokalizowany na kampusie obiekt Data Center 2 odznacza się wysoką efektywnością energetyczną oraz niskim wskaźnikiem konsumpcji wody, co stawia go w europejskiej czołówce niskoemisyjnych obiektów tego typu.

Spółka ma już doświadczenie w odzysku ciepła na własne potrzeby. Od uruchomienia obiektu Data Center 2 w 2016 r. ciepło generowane w komorach serwerowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie kampusu.

REKLAMA

Uruchomienie projektu jest możliwe z uwagi na plan rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW. To moc niezbędna dla infrastruktury IT najnowszej generacji obsługującej potrzeby sztucznej inteligencji. Duża ilość i wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów ekstremalnej gęstości (do 132 kW na pojedynczą szafę serwerową) mają wystarczyć do zabezpieczenia produkcji ciepła w skali odpowiedniej dla potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej.

Stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych

Piotr Kowalski, Head of Innovation w Beyond.pl, podkreśla, że źródła energii tego typu są bardzo stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych. Ciągły rozwój technologii informatycznych stale podnosi jakość ciepła odpadowego, co zwiększa możliwości jego efektywnego wykorzystania w ekosystemie energetycznym. Podobne projekty uruchomiono już w Irlandii, Danii i Finlandii. Serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są tam połączone z sieciami miejskimi, pokrywając do 40 proc. zapotrzebowania na ciepło lokalnych aglomeracji.

Jakub Patalas, prezes spółki Veolia Energia Poznań, podkreśla, że spółka wdrożyła już z powodzeniem rozwiązanie prowadzące do odzysku ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i doświadczenie zdobyte przy tym projekcie pomoże w rozwoju kolejnej inwestycji pomocnej w redukcji wykorzystania paliw kopalnych na potrzeby wytworzenia ciepła dla Poznania. Trwający proces dekarbonizacji poznańskiego systemu ciepłowniczego przewiduje odejście od wykorzystania węgla do 2030 r.

Veolia Energia Poznań wylicza, że zainicjowane na przestrzeni ostatnich lat innowacyjne rozwiązania do tej pory wpłynęły na zmniejszenie zużycia węgla, a także ograniczenie emisji CO2 aż o 60 proc. w porównaniu do 1990 r.

Firma jest także na ukończeniu projektu Poznań 2025 – na terenie Elektrociepłowni Karolin powstaje nowe kogeneracyjne źródło ciepła i energii elektrycznej dla miasta.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.