Kolejny krok w stronę największej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku
Bałtyk 1 to projekt farmy wiatrowej zaplanowanej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Rozwijające go spółki energetyczne podpisały istotną umowę zbliżającą projekt do realizacji.
Morska farma wiatrowa (MFW) Bałtyk 1 powstać ma w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Jest to najbardziej zaawansowany projekt tej fazy.
Instalację MFW Bałtyk 1 rozwijają wspólnie Polenergia i norweski Equinor. Teraz spółki poinformowały o kolejnym istotnym kroku – podpisaniu umowy na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę.
Największa morska farma wiatrowa w Polsce
Bałtyk 1 ma osiągnąć moc zainstalowaną do 1560 MW, co sprawia, że byłaby to największa morska farma wiatrowa w polskiej części Bałtyku. Pozostałe budowane instalacje offshore jednostkowo wniosą bowiem mniej mocy do polskiego systemu.
Jedną z największych morskich farm na polskim Bałtyku będzie Baltica 2 – wspólny projekt PGE i szwedzkiego koncernu Orsted. Jego planowana moc wynosi 1,5 GW. Budowa instalacji ma potrwać do końca 2027 r.
Z kolei należąca do Orlenu i kanadyjskiego Northland Power MFW Baltic Power osiągnie prawie 1,2 GW mocy. Według harmonogramu ta farma wiatrowa ma ruszyć w 2026 r.
Polenergia z Equinorem oprócz MFW Bałtym 1 rozwijają także – w ramach pierwszej fazy offshore w Polsce – morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Ich łączna moc wyniesie 1,44 GW. Te instalacje mają zacząć produkcję energii w 2027 r.
Z kolei rozwijany przez portugalsko-francuskie konsorcjum (Ocean Winds) projekt MFW BC-Wind zakłada osiągnięcie mocy zainstalowanej do 500 MW. Rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych na lądzie przewidziano na drugą połowę 2025 r.
Elektrownię wiatrową na polskim Bałtyku buduje też niemiecki koncern RWE. Planowana moc instalacji F.E.W Baltic II wynosi 350 MW. Ma ona być uruchomiona do końca obecnej dekady.
Przygotowania do aukcji
MFW Bałtyk 1 powstać ma w odległości około 81 km od polskiego wybrzeża. Jak podkreśla Polenergia, do realizacji morskiej farmy wiatrowej niezbędne są prace projektowe i komplet pozwoleń na budowę. Umowa obejmująca doradztwo w tym zakresie podpisana została z konsorcjum firm Ramboll i Projmors. Kontrakt dotyczy całości projektu Bałtyk 1 – do osiągnięcia statusu „ready-to-build”.
Ramboll to globalna firma z siedzibą w Danii zajmująca się architekturą, inżynierią i doradztwem. Z kolei Projmors jest jednym z najstarszych biur projektowych w Polsce. Specjalizuje się w projektowaniu hydrotechnicznym.
Deweloperzy farmy Bałtyk 1 zapowiadają, że jest ona przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 r.
– Podpisanie umów z konsorcjum osiągającym efekt synergii z globalnego doświadczenia i polskiej specjalności to doskonały przykład na pozytywny wpływ projektów morskiej energetyki wiatrowej na gospodarkę. Utrzymanie założonego przez Polskę harmonogramu rozwoju offshore pomiędzy pierwszą a drugą fazą jest kluczowe dla zachowania ciągłości w budowie kompetencji i wzrostu konkurencyjności całej branży. Projekt Bałtyk 1, który jest nie tylko największy na polskim Bałtyku, ale także najbardziej zaawansowany w drugiej fazie, daje duże możliwości. Dlatego tak ważne jest, by aukcja odbyła się zgodnie z planem w 2025 r. – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.
Seria umów dla MFW Bałtyk 1
Do tej pory projekt Bałtyk 1 uzyskał pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.
Energia z MFW Bałtyk 1 popłynie na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
– Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Jego realizacja oznacza podwojenie naszych mocy wytwórczych na morzu oraz zasilenie kolejnych 2 milionów gospodarstw domowych czystą, zieloną energią – wskazuje Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii. – Rozmiar tego projektu pokazuje ogromny potencjał polskiego morza w zakresie energii odnawialnej. W interesie polskiej transformacji energetycznej i polskiej gospodarki jest jego maksymalne wykorzystanie.
Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegał pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz zminimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów. Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.