Opodatkowanie fotowoltaiki i magazynów energii. Jest nowy projekt przepisów

Opodatkowanie fotowoltaiki i magazynów energii. Jest nowy projekt przepisów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny projekt zmian w przepisach podatkowych, które mają doprecyzować zasady opodatkowania m.in. elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii.

Na stronach rządowych została opublikowana trzecia wersja przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Autorzy nowego projektu zapewniają, że ma on doprecyzować przepisy podatkowe i tym samym zapewnić ich prawidłowe stosowanie.

W projekcie pojawiają się zmiany odnoszące się wprost do wybranych odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Obawy branży PV

Opublikowana kilka miesięcy temu pierwsza wersja projektu tej nowelizacji wywołała spore kontrowersje zwłaszcza w branży fotowoltaicznej. Brak jednoznacznego określenia elektrowni fotowoltaicznych pod kątem przepisów podatkowych sprawił, że inwestorzy z rynku PV zaczęli obawiać się dużego, nawet 10-krotnego wzrostu kosztów podatków od farm fotowoltaicznych.

W drugiej wersji projektu Ministerstwo Finansów zaliczyło wprost elektrownie fotowoltaiczne do kategorii budowli. W pierwszej wersji projektu kategoria ta obejmowała – w zakresie odnawialnych źródeł energii – jedynie elektrownie wiatrowe.

Ta zmiana miała zapewnić utrzymanie dotychczasowej praktyki opodatkowywania elektrowni fotowoltaicznych, do którego była liczona wartość fundamentów i elementów konstrukcyjnych, a nie paneli fotowoltaicznych czy falowników.

Opodatkowanie OZE i magazynów energii tylko od części budowlanych

Najnowsza, trzecia wersja projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych utrzymuje brzmienie przepisów w zakresie OZE zaproponowanych w drugiej wersji.

REKLAMA

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do najnowszego projektu, rozwiązania w nim zawarte zakładają, że urządzenia wymienione w nim z nazwy – m.in. elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa, elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy – mają podlegać opodatkowaniu wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.
.

.

Instalacje elektryczne w budynkach nie będą liczone do podatku

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma ponadto doprecyzować kwestię uwzględniania wartości instalacji budynkowych do obliczania wysokości opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Autorzy nowych regulacji tłumaczą, że - analogicznie jak w obowiązującym stanie prawnym - przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości ma być budynek wraz z instalacjami (o ile je posiada) zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Instalacje takie jak instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa mają nie stanowić odrębnego przedmiotu opodatkowania i nie będą w konsekwencji podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.