Usługa Columbusa ma zapewnić szybszy zwrot z inwestycji w magazyn energii
Columbus Energy wprowadza usługę Columbus Intelligence służącą do synchronizacji urządzeń energetycznych. Spółka zapewnia, że jej zastosowanie przyspieszy zwrot z inwestycji w domowy magazyn energii o około 20-40 proc.
Jak informuje Columbus Energy, nowy pakiet usług o nazwie Columbus Intelligence służy do kompleksowego zarządzania przepływem energii w gospodarstwach domowych. Zastosowano w nim algorytmy i modele, które synchronizują ze sobą urządzenia energetyczne: fotowoltaikę, pompę ciepła, magazyn energii, magazyn ciepła, ładowarkę do EV i rynek dynamicznych cen energii – aby zużycie energii było jak najbardziej efektywne.
Rozwiązanie ma zapewniać współpracę urządzeń niezależnie od ich producenta i pozwalać na zarządzanie wykorzystaniem energii i jej kosztami. Spółka zapewnia, że dzięki synchronizacji domowych urządzeń energetycznych w ramach Columbus Intelligence oszczędności na rachunkach za energię prosumentów mogą być wyższe, a ich inwestycje zwrócą się szybciej.
Algorytmy Columbus Intelligence
Usługa Columbus Intelligence składa się z:
- algorytmu, który automatycznie synchronizuje się z godzinowymi cenami energii, aby zarządzać magazynowaniem, zużyciem i handlem energią w celu maksymalizacji oszczędności;
- algorytmu monitorującego zużycie energii w gospodarstwie domowym;
- inteligentnego asystenta, który daje spersonalizowane wskazówki dotyczące zmian w codziennych nawykach w celu wygenerowania oszczędności w rachunkach za energię;
- algorytmu, który inteligentnie wykorzystuje nadwyżki energii z instalacji PV do podgrzewania wody użytkowej;
- algorytmu zapobiegającego wyłączeniom instalacji fotowoltaicznych spowodowanych przeciążeniem sieci;
- algorytmu do inteligentnego zarządzania ładowaniem samochodu elektrycznego;
- zaawansowanego algorytmu, który przewiduje godzinowe zużycie energii w gospodarstwie domowym na podstawie danych historycznych i prognozy zużycia energii z instalacji PV, jednocześnie zarządzając systemem magazynowania energii; algorytm ten codziennie generuje strategię maksymalizującą wykorzystanie energii z fotowoltaiki i minimalizuje koszty poboru prądu z sieci; działa z taryfami dynamicznymi i wielostrefowymi.
Dwa lata pracy
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA, informuje, że prace nad platformą Columbus Intelligence trwały od ponad dwóch lat.
– Już wtedy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że funkcjonowanie urządzeń energetycznych bez tego rodzaju systemów będzie po prostu nieopłacalne. Prezentowany dziś Columbus Intelligence to jedyne tak kompleksowe rozwiązanie na rynku. Jest to autorski zestaw pierwszych siedmiu zaawansowanych algorytmów dedykowanych dla domów, które synchronizują ceny energii (TGE), optymalizują jej zużycie, monitorują urządzenia oraz zarządzają energią w oparciu o prognozy i nadwyżki z fotowoltaiki. Ale to dopiero początek naszych propozycji, bo w przygotowaniu są już następne usługi, przeznaczone dla biznesu, spółdzielni mieszkaniowych czy wielkoskalowych magazynów energii – wyjaśnia Dawid Zieliński.
Columbus zapewnia, że nowa usługa będzie oferowana na preferencyjnych warunkach u nowych klientów, którzy kupią produkty od Columbusa wraz z magazynem energii. W kolejnym etapie usługa będzie dostępna w otwartej sprzedaży zarówno dla klientów posiadających produkty od Columbusa, jak i dla posiadaczy urządzeń innych firm. Aplikacja Columbus Intelligence ma być już dostępna na AppStore oraz GooglePlay.
Ostatnio Columbus Energy podał wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2024 r. Firma odnotowała wyraźny spadek przychodów względem analogicznego okresu zeszłego roku. Więcej na ten temat w artykule: Columbus zmniejsza przychody. Pomóc ma Czyste Powietrze i nowa oferta.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Dzień dobry, nazywam się Dawid Zieliński. Proszę o pytania.
Jakie bufory , magazyny ciepła ( zasobniki ciepła) oferuje Columbus ? Przecież prawie 90% kosztów energii to koszty energii cieplnej.
Przecież takie rozwiązanie to nie nowość w branży, Columbus odkrył Amerykę. Tak jak rozliczanie 1:1, jedne wielkie kłamstwo, umowa na 30 stron, nie mówię tu o dziale technicznym i obsłudze klienta.
2 lata nad tym pracowali, niesamowite… Ja pracowałem nad tym tydzień bez zespołu. Raspberry pi 3 z postawionym home assistant. Styczniki, przekaźniki, esp32 koszt wszystkiego max 800zł dokładnie nie liczyłem. Sterowanie wszystkim na podstawie RCE. Może jak jeszcze 2 lata popracują to wpadną na pomysł wykorzystania bilansowania godzinowego do wydłużenia żywotności magazynu. Teraz pracuje nad wykorzystaniem prognozowanego zachmurzenia bo samo RCE wszystkiego nie załatwi.
Pjona, Piotrek, ja to samo próbuję osiągnąć z Home Assistant 😀 Automat do oddawania nadwyżki prądu na grzałkę do wody już mam, teraz przymierzam się do przetwarzania zdjęć z IMGW, bo niestety mają prognozy dla fotowoltaiki tylko w postaci map termicznych…
Z RCE się poddałem, nie widzę w tym żadnego zysku. Wolę skonsumpczyć ile się da, niż tym bufonom oddać za bezcen.
Columbus kiepska firma
Mają rację Columbus kiepska firma , tylko wcisnąć ludziom kit, jacy oni są wspanieli, 3 miesiące czekam ni interwencję serwisu, mają nas producentów gdzieś, zdziwią się jak mediach opiszemy jacy oni są ok, to myślę że przyślij księcia odwrócą się od Columbusa i pujdą do konkurencji, wstyd,wstyd, wielki Columbus a tak strzela sobie w kolano, niewierzmy im
Tiaaaa. Może mi zsynchronizują pracę żebym mógł pracować w nocy a mój samochód elektryczny lądować w dzień. No i zimę z latem albo sprzedadzą kabinę do hibernacji żebym mógł zimę przespać
Najszybszy zwrot z inwestycji jest wtedy, gdy nie wybiera się oferty Columbusa.
Chciałem zainstalować sobie 5 kWh magazyn jako bufor bezpieczeństwa (w zupełności wystarczy, roczne zużycie ca. 1900 kWh). Zaśpiewali mi 40 tys.