Więcej ujemnych cen w net-billingu. Wieczorami nawet ponad 2000 zł/MWh
Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym ceny RCE będące podstawą rozliczeń prosumentów w net-billingu w czasie szczytowej generacji osiągały niskie wartości. Jednocześnie ceny RCE mocno odbijały wieczorami. To dawałoby szansę na znacznie wyższe wynagrodzenie prosumentom będącym w stanie zmagazynować energię wytworzoną w południe i oddać ją do sieci w godzinach wieczornych.
Prosumenci objęci net-billingiem mają za sobą pierwsze trzy miesiące rozliczeń energii oddanej do sieci według ceny RCE. Są one postawą obliczania wielkości depozytu prosumenckiego powstającego wtedy, gdy prosument wysyła niewykorzystane na miejscu nadwyżki energii do sieci. Z depozytu mają być następnie pomniejszane rachunki prosumenta za energię pobieraną z sieci.
Ceny RCE są ustalane dla każdego okresu niezbilansowania, którym powinien być kwadrans, jednak na razie ceny RCE są takie same dla każdego kwadransa danej godziny. Towarowa Giełda Energii nie wdrożyła jeszcze bowiem dla Rynku Dnia Następnego notowań 15-minutowych.
Ujemne ceny RCE niemal co weekend
Pierwsze miesiące rozliczeń według cen RCE pokryły się z okresem wzmożonej pracy fotowoltaiki, czyli technologii wykorzystywanej do produkcji energii przez ponad 99,9 proc. polskich prosumentów.
W słoneczne letnie dni w okresach wzmożonej pracy elektrowni fotowoltaicznych ceny RCE spadały w godzinach południowych do niskich wartości, niekiedy nawet poniżej zera. W lipcu dni z ujemnymi cenami RCE było w sumie pięć, a w sierpniu – cztery. We wrześniu natomiast, mimo że to mniej słoneczny miesiącem niż lipiec i sierpień, dni z ujemnymi cenami RCE było jeszcze więcej – łącznie dziewięć.
Najniższa ujemna cena RCE w zeszłym miesiącu w godzinie 12-13 została odnotowana 1 września. Wyniosła -101,82 zł/MWh. Jednocześnie tego samego dnia wieczorem cena RCE wzrosła do ponad 700 zł/MWh.
Ujemne ceny RCE nie oznaczają, że prosumenci muszą dopłacać za oddawanie energii do sieci w godzinach ich obowiązywania. Wówczas ich wynagrodzenie wynosi zero.
We wrześniu – podobnie jak w lipcu i sierpniu – widać było duże wahania cen RCE między godzinami południowymi a wieczornymi, czyli w czasie wzmożonego zapotrzebowania na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym, kiedy instalacje fotowoltaiczne już nie pracowały.
Najwyższa cena RCE
W wrześniu w godzinach wieczornych ceny RCE przekraczały poziom 1000 zł/MWh w ciągu 10 dni. Najwyższa cena RCE została odnotowana wieczorem 3 września. W godzinie 19-20 wyniosła aż 2099,25 zł/MWh.
Sprzedaż energii po tak wysokiej cenie, wyprodukowanej z fotowoltaiki w ciągu dnia i przechowanej w magazynie energii, powiększyłaby depozyt prosumencki znacznie bardziej niż eksport energii do sieci w momencie jej wytworzenia, tj. w południe. Tego samego dnia w godzinach południowych cena RCE wynosiła bowiem 301,21 zł/MWh i była niemal siedmiokrotnie niższa od ceny RCE w wieczornym szczycie zapotrzebowania.
Wróci cena RCEm?
System net-billing obowiązuje prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji do sieci po 31 marca 2022 r. (prosumenci zgłaszający przyłączenie wcześniej wchodzili do systemu opustów/net-meteringu). Od tego czasu energia wprowadzana do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu była rozliczana według średniej miesięcznej ceny RCEm – a od początku lipca br. powinna być rozliczana według ceny RCE.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska prosumenci objęci net-billingiem, którzy uruchomili swoje instalacje do końca czerwca br., otrzymają prawo powrotu do rozliczeń według średnich miesięcznych cen RCEm. Ministerstwo jednocześnie chce ich zachęcić do pozostania przy rozliczeniach po cenie RCE. Jeśli się na to zdecydują, mają otrzymać bonus w postaci wyższego zwrotu niewykorzystanego po roku depozytu prosumenckiego (30 proc. zamiast 20 proc., jak w przypadku pozostałych prosumentów).
Ministerstwo chce ponadto zwiększyć atrakcyjność rozliczeń prosumentów w net-billingu, proponując powiększanie wartości RCE o 1,23. Resort klimatu chce w ten sposób w pewnym stopniu wyrównać wartość energii oddawanej do sieci z wartością energii pobieranej z sieci przez prosumenta i powiększanej o 23 proc. podatku VAT.
Powyższe propozycje mają znaleźć się w przygotowywanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Na początku zeszłego miesiąca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapewniała, że projekt nowelizacji ustawy o OZE z nowymi zasadami rozliczeń prosumentów w net-billingu trafi na posiedzenie Rady Ministrów jeszcze we wrześniu. Tak się jednak nie stało. Z informacji zawartych na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że na początku października projekt znajdował się jeszcze na etapie prac rządowej Komisji Prawniczej.
.
.
Zamieszanie z rozliczeniami prosumentów w net-billingu
Zgodnie z obowiązującą wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii ceny RCE - zamiast ceny RCEm - powinny być stosowane w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem od początku lipca 2024 r. Okazuje się jednak, że przynajmniej część sprzedawców energii rozliczających prosumentów w net-billingu nie zaczęła na czas naliczać wartości depozytu prosumenckiego według ceny RCE – do czego zobowiązywała ich ustawa o OZE.
Niejasności związane z rozliczaniem nadwyżek energii według ceny RCE zaczęli zgłaszać nasi czytelnicy, a problemy z rozliczeniami w net-billingu potwierdziła ostatnio Energa, która przyznała, że nie wdrożyła na czas systemów pozwalających rozliczać prosumentów według ceny RCE i z tego powodu tymczasowo wstrzymała wystawianie faktur. Więcej na ten temat w artykule: Energa przeprasza prosumentów i wstrzymuje wystawianie faktur.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
a czy próbował ktoś rzeczywiście oddawać energie wieczorem do sieci, tą zgromadzoną w magazynie? Mam magazyn sterowany hybrydą Foxx’a i uważam że się nie da
Wniosek taki, że bardziej opłaca się budować instalacje wschód-zachód. Zakładając że w ogóle się opłaca inwestować w PV prosumencką…
Nie da się oddać energii wieczorem
Da się, jak ma się magazyn z osobnym falownikiem…
Janusz a jak to zrobić mając osobny falownik? Mam jeden do instalacji FV a że rozbudowałem ją to pojawił się drugi hybrydowy do magazynu łączący całą instalację
W inwerterze hybrydowym Sofara da się rozładować do sieci wieczorem.
Jako posiadacz 10 kW w net meteringu szczerze współczuję wszystkim wpuszczonym w net-biling.
Nie boj, nie boj I tak Ci wyłączą…
Jak to mądrale wyliczyliście.od 3 m-cy nie mogę doprosić się rachunku od złodziei z Energa SA. Nie potrafią tego cudu wyliczyć. A pismak lotów podwodnych wszystko wie🫤
A coś ty ku… myślał chłopcze?
Janek a rozładowując magazyn doliczają Ci opłatę za przesył tej energii do sieci?
Myślałem że tylko u dystrybutorów są b……ny,Ala widać w sieci też🤕
Do Danusi: ależ oczywiste że można tego dokonać, tylko na razie Ty nie wiesz jak to zrobić i na tym polega ta ,, niemożność „….Wiedząc jaki obecnie masz u siebie sprzęt – można określić co trzeba zrobić by tak się stało
u mnie jedna z opcji falownika to tzw. niwelowanie szczytów czyli: „System można skonfigurować w celu zapewnienia funkcji niwelowania zapotrzebowania szczytowego.
Ograniczenie niwelowania zapotrzebowania szczytowego musi być ustawione poprzez dostosowanie „Limitu importu” do pożądanej wartości.
Możemy zwiększyć normalny czas działania wsparcia dla niwelowania zapotrzebowania szczytowego, ustawiając „Progi SOC”. Gdy poziom naładowania akumulatora jest powyżej wartości „Progu SOC”, system będzie działał w trybie „Zużycie na potrzeby własne”. Gdy poziom naładowania akumulatora jest poniżej wartości „Progu SOC”, funkcja niwelowania zapotrzebowania szczytowego będzie priorytetowa, a system będzie pobierać energię tylko z akumulatora, gdy zostanie przekroczony „Limit importu”. Gdy wartość „Progu SOC” zostanie osiągnięta, system będzie ładować akumulator z sieci, gdy będzie dostępna energia, nie przekraczając jednak „Limitu importu”. Ma to na celu zapewnienie długotrwałego wsparcia dla niwelowania zapotrzebowania szczytowego przez wydłużony czas.
Jeśli „Limit importu” będzie ciągle przekraczany przez długi okres czasu, funkcja niwelowania zapotrzebowania szczytowego może zagwarantować poprawne działanie tylko do czasu, gdy energia pozostaje w akumulatorach. Jeśli zostanie osiągnięty wyznaczony „niski poziom”w akumulatora, funkcja niwelowania zapotrzebowania szczytowego zostanie zakończona”
Tak się zastanawiam czy to można jakoś wykorzysać
Wszystko super ale wieczorne ceny są tak wysokie tylko tego samego dnia kiedy nie było produkcji, albo następnego jak nie będzie produkcji, innymi słowy nie ma sensu oddawać
Do Loko: instalacje wschód-zachód od zawsze bardziej się opłacalo budować niż w elewacji południowej, ale takie budowy w założeniu od początku oparte były na współistniejącym magazynie energii i podniesieniu auto konsumpcji.Koncepcja by w ogóle oddawać moc (i wolumen) do Sieci to od zarania poroniony pomysł , poroniony z powodu dyktatu Monopoli co ,jak i za ile.Niebawem to Monopole będą zabiegały, aby fleksumenci wsparli ich (zawodne) zawodowe wytwarzanie+przesył mocą i wolumenem energii wytworzonej z PV.Dopiero wówczas ( gdy ich zdychający System będzie w
potrzebie, a zatem to Im będzie należało- idea oddawania nadwyżek do Sieci – zainicjuje sens takiego działania.Ale generalnie przyszły model (już dzisiaj spotykany) to off-grid z pozostawieniem możliwości przepływu do/z Sieci.Z kolei dodatkowo, pewna część posiadaczy PV+magazynów nauczy się jak wykorzystać arbitraż cenowy, jednak dzisiaj OSD i ich sprzedawcy są do rozliczania kompletnie nie gotowi.
Do Robert : hybrydowy jest jedno fazowy?
@Robert – a wysyłając z PV do sieci doliczają Ci dystrybucję? Oczywiście że nie.
Panie Robercie – falownik hybrydowy Selfa, magazyn Dyness – tryb ekonomiczny. Opróżnia 10 kWh ekspresowo – tylko po co. Magazyn 30 000 PLN w marcu 2024, zysk żałosny przy eksporcie prądu po nocach (instalacja 10 kWp na dachu). Naprawdę lepsza jest stała cena, na powrót której liczę (nawet z tymi amatorami lub cwaniakami w ministerstwie). Wolę mieć większy depozyt – nie liczyłem na kokosy montując PV (dla malkontetów – instalacja nigdy się nie zwróci tak jak kocioł na węgiel itp bzdury) – który wykorzystam w ciągu zimowych miesięcy. Mnie bardziej interesuje samowystarczalność niż kokosy zarobione na prądzie z PV.
To jest tak pojebane ze szkoda pisać, komuno wróć,nie sądziłem że zatęsknię za latami 90
rudy donaldzie gdzie konstytucją: netmarketing a netbing ? rudy a gdzie twoje wyborcze obietnic ice dla netbilingowców ?, ty kłamco i złodzieju
alladyn-solar-batt mam instalację 4kwh zrobioną w lipcu 2022 r. do której jest podłączony jednofazowy falownik Solar, w grudniu 2023 dołożyłem do tego magazyn 10 kWh i dodatkowo trójfazowy falownik Foxess – serwisant mówi że to hybryda, ładowarka. Chodzi to tak, że instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, poprzez ten falownik Solar, poznoej trafia to do tej ładowarki Foxess i magazynu i jest autokonsupcja i nadwyżki trafiają do sieci
Foxess można sterować i np ustawić kilka priorytetów, typu produkcja w pierwszej kolejności na potrzeby autokonsumpcji, albo wysyłkę energii z FV do sieci
Nemo i mnie podobnie bardziej interesuje samowystarczalność niż sprzedaż prądu do sieci. Teraz to nawet z magazynem przy tych cenach, często minimalnych lub zerowych. ciężko zrobić depozyt. Dla tego też wolę stałe ceny miesięczne niż godzinowe
Taaaa a na gwiazdkę cena będzie po 1000zł za MWH
Zamiast dopłaty, efektywniej byłoby zbudować przez MKiS wielkie magazyny energii i skupować nadwyżki OZE w szczycie PV, by podnieść w ten sposób cenę RCE.
Również ma problem z rozliczeniem ENEA, to jakiś skandal
Jest 9 pazdziernik- jak tam produkcja z fotowoltaiki? Ile : zarobiliście:?
Tylko off-grid!!!
Jak tak dalej pójdzie to ponad połowę wartości faktury z OSD to będą opłaty inne niż energia elektryczna. Co do samego net-billingu to już w tej chwili instalacja PV bez magazynu w ogóle się nie opłaca. Nie warto też zbyt mocno przewymiarowywać samego magazynu, bo inwestycja aktualnie i tak się nie zwróci. W tej sytuacji być on-grid powoli przestaje mieć sens. Warto natomiast położyć większy nacisk na termomodernizację i to powyżej standardu WT2021 zbliżając się do standardu domów pasywnych. Do tego dobrze dobrany rekuperator i szczytowe źródło ciepła inne niż PC i grzałki elektryczne. Najlepiej sprawdzi się tutaj kogenerator, który w sezonie grzewczym gdzie brakuje słońca, poza energią elektryczną zapewni też ciepło do CO i CWU.
Do AQQ: piszemy o tym od lat. Jednak pazerność Polaków w wilczym pędzie ku ułudzie ,,zarabiania” odbiera Narodowi resztki rozumności. I dobrze.Przyjdzie Putin , wyłączy 16 rakietami sieci i zakończy to neverending storry….Od 2018 roku jestem w off-grid, mam niezbędny magazyn energii, mam kogenerator gazowy konieczny od 15 października po 15 marca. Pozostałe 35 milionów niewolników mafii ( to mafia Dystrybucji ma zarabiać nie Wy) maniakalnie usiłuje sobie z Sieci+PV zrobić zarobek.Do psychiatryka.
Nadal aktualne, autor: Marc Rosberg;tytuł: ,,Blackout”
Tak wygląda okradanie w świetle prawa
Złodzieje.
Do Dez: czy ktoś zmusza do tego by dawać się być okradanym?
Od 3 miesie nie ma faktury z Energi , dzwoniłem kilka razy i odpowiedź jest ze wprowadzają system net biling i nie mogą się doliczyć hi hi hi
Lepiej wypić po lampce winogron z żoną, pokochać się i smaczne spać a nie denerwować tą całą popapraną fotowotaiką.