Więcej ujemnych cen w net-billingu. Wieczorami nawet ponad 2000 zł/MWh

Więcej ujemnych cen w net-billingu. Wieczorami nawet ponad 2000 zł/MWh
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym ceny RCE będące podstawą rozliczeń prosumentów w net-billingu w czasie szczytowej generacji osiągały niskie wartości. Jednocześnie ceny RCE mocno odbijały wieczorami. To dawałoby szansę na znacznie wyższe wynagrodzenie prosumentom będącym w stanie zmagazynować energię wytworzoną w południe i oddać ją do sieci w godzinach wieczornych.

Prosumenci objęci net-billingiem mają za sobą pierwsze trzy miesiące rozliczeń energii oddanej do sieci według ceny RCE. Są one postawą obliczania wielkości depozytu prosumenckiego powstającego wtedy, gdy prosument wysyła niewykorzystane na miejscu nadwyżki energii do sieci. Z depozytu mają być następnie pomniejszane rachunki prosumenta za energię pobieraną z sieci.

Ceny RCE są ustalane dla każdego okresu niezbilansowania, którym powinien być kwadrans, jednak na razie ceny RCE są takie same dla każdego kwadransa danej godziny. Towarowa Giełda Energii nie wdrożyła jeszcze bowiem dla Rynku Dnia Następnego notowań 15-minutowych.

REKLAMA

Ujemne ceny RCE niemal co weekend

Pierwsze miesiące rozliczeń według cen RCE pokryły się z okresem wzmożonej pracy fotowoltaiki, czyli technologii wykorzystywanej do produkcji energii przez ponad 99,9 proc. polskich prosumentów.

W słoneczne letnie dni w okresach wzmożonej pracy elektrowni fotowoltaicznych ceny RCE spadały w godzinach południowych do niskich wartości, niekiedy nawet poniżej zera. W lipcu dni z ujemnymi cenami RCE było w sumie pięć, a w sierpniu – cztery. We wrześniu natomiast, mimo że to mniej słoneczny miesiącem niż lipiec i sierpień, dni z ujemnymi cenami RCE było jeszcze więcej – łącznie dziewięć.

Najniższa ujemna cena RCE w zeszłym miesiącu w godzinie 12-13 została odnotowana 1 września. Wyniosła -101,82 zł/MWh. Jednocześnie tego samego dnia wieczorem cena RCE wzrosła do ponad 700 zł/MWh.

Ujemne ceny RCE nie oznaczają, że prosumenci muszą dopłacać za oddawanie energii do sieci w godzinach ich obowiązywania. Wówczas ich wynagrodzenie wynosi zero.

 

Ceny energii RCE w rozliczeniach prosumentów w net-billingu we wrześniu w godzinach 12-13. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny energii RCE w rozliczeniach prosumentów w net-billingu we wrześniu 2024 r. w godzinie 12-13 (dane w zł/MWh). Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

We wrześniu – podobnie jak w lipcu i sierpniu – widać było duże wahania cen RCE między godzinami południowymi a wieczornymi, czyli w czasie wzmożonego zapotrzebowania na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym, kiedy instalacje fotowoltaiczne już nie pracowały.

Najwyższa cena RCE

W wrześniu w godzinach wieczornych ceny RCE przekraczały poziom 1000 zł/MWh w ciągu 10 dni. Najwyższa cena RCE została odnotowana wieczorem 3 września. W godzinie 19-20 wyniosła aż 2099,25 zł/MWh.

Sprzedaż energii po tak wysokiej cenie, wyprodukowanej z fotowoltaiki w ciągu dnia i przechowanej w magazynie energii, powiększyłaby depozyt prosumencki znacznie bardziej niż eksport energii do sieci w momencie jej wytworzenia, tj. w południe. Tego samego dnia w godzinach południowych cena RCE wynosiła bowiem 301,21 zł/MWh i była niemal siedmiokrotnie niższa od ceny RCE w wieczornym szczycie zapotrzebowania.

 

REKLAMA

Ceny energii RCE w rozliczeniach prosumentów w net-billingu we wrześniu w godzinach 19-20. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny energii RCE w rozliczeniach prosumentów w net-billingu we wrześniu 2024 r. w godzinie 19-20 (dane w zł/MWh). Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Wróci cena RCEm?

System net-billing obowiązuje prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji do sieci po 31 marca 2022 r. (prosumenci zgłaszający przyłączenie wcześniej wchodzili do systemu opustów/net-meteringu). Od tego czasu energia wprowadzana do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu była rozliczana według średniej miesięcznej ceny RCEm – a od początku lipca br. powinna być rozliczana według ceny RCE.

 

Miesięczne ceny energii w net-billingu (RCEm) od czerwca 2022 r. do sierpnia 2024 r.
Miesięczne ceny energii w net-billingu (RCEm) od czerwca 2022 r. do sierpnia 2024 r. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska prosumenci objęci net-billingiem, którzy uruchomili swoje instalacje do końca czerwca br., otrzymają prawo powrotu do rozliczeń według średnich miesięcznych cen RCEm. Ministerstwo jednocześnie chce ich zachęcić do pozostania przy rozliczeniach po cenie RCE. Jeśli się na to zdecydują, mają otrzymać bonus w postaci wyższego zwrotu niewykorzystanego po roku depozytu prosumenckiego (30 proc. zamiast 20 proc., jak w przypadku pozostałych prosumentów).

Ministerstwo chce ponadto zwiększyć atrakcyjność rozliczeń prosumentów w net-billingu, proponując powiększanie wartości RCE o 1,23. Resort klimatu chce w ten sposób w pewnym stopniu wyrównać wartość energii oddawanej do sieci z wartością energii pobieranej z sieci przez prosumenta i powiększanej o 23 proc. podatku VAT.

Powyższe propozycje mają znaleźć się w przygotowywanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Na początku zeszłego miesiąca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapewniała, że projekt nowelizacji ustawy o OZE z nowymi zasadami rozliczeń prosumentów w net-billingu trafi na posiedzenie Rady Ministrów jeszcze we wrześniu. Tak się jednak nie stało. Z informacji zawartych na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że na początku października projekt znajdował się jeszcze na etapie prac rządowej Komisji Prawniczej.
.

.

Zamieszanie z rozliczeniami prosumentów w net-billingu

Zgodnie z obowiązującą wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii ceny RCE - zamiast ceny RCEm - powinny być stosowane w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem od początku lipca 2024 r. Okazuje się jednak, że przynajmniej część sprzedawców energii rozliczających prosumentów w net-billingu nie zaczęła na czas naliczać wartości depozytu prosumenckiego według ceny RCE – do czego zobowiązywała ich ustawa o OZE.

Niejasności związane z rozliczaniem nadwyżek energii według ceny RCE zaczęli zgłaszać nasi czytelnicy, a problemy z rozliczeniami w net-billingu potwierdziła ostatnio Energa, która przyznała, że nie wdrożyła na czas systemów pozwalających rozliczać prosumentów według ceny RCE i z tego powodu tymczasowo wstrzymała wystawianie faktur. Więcej na ten temat w artykule: Energa przeprasza prosumentów i wstrzymuje wystawianie faktur.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.