REKLAMA
 
REKLAMA

Innowacyjny projekt odzysku ciepła w zakładzie polskiego producenta

Innowacyjny projekt odzysku ciepła w zakładzie polskiego producenta
fot. Qemetica Soda Polska

Producent sody kalcynowanej przeprowadził z sukcesem projekt odzysku ciepła w procesie produkcji. Pozwoliło to zmniejszyć zapotrzebowanie na parę technologiczną wytwarzaną w elektrociepłowni.

Qemetica Soda Polska jest polskim producentem sody kalcynowanej działającym w Europie Środkowej. Firma podejmuje działania na rzecz zmniejszenia energochłonności jej działalności. Jednym z nich jest zakończony projekt odzysku ciepła w produkcji.

Jak wyjaśnia Qemetica, gorące powietrze, które wcześniej ulatniało się do atmosfery, zostało zawrócone do procesu produkcji sody kalcynowanej, zmniejszając zapotrzebowanie na parę technologiczną produkowaną w elektrociepłowni. Przedsięwzięcie przeprowadzone zostało w ścisłej współpracy z ekspertami z GEA Process Engineering.

REKLAMA

Modernizacja suszarni

Analiza przeprowadzona przez obie firmy wykazała, że największy potencjał odzysku ciepła (heat recovery) wykazuje powietrze procesowe opuszczające komorę suszarni fluidalnej monohydratu w zakładzie Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu. Suszarnia ta jest jedną z największych w Europie linii produkcyjnych sody – jej wydajność wynosi do 90 ton sody na godzinę. Obiekt działa od 2005 r.

Suszarnia została poddana modernizacji, która kosztowała 6 mln zł. Polegała ona na zainstalowaniu urządzeń do odzysku ciepła, a także rozbudowie suszarni o nowe elementy. Obecnie instalacja składa się z układu pompowego, trzech wymienników ciepła i zautomatyzowanego systemu kontroli parametrów wraz z wizualizacją SCADA.

Dzięki opracowanemu rozwiązaniu strumień energii z powietrza procesowego o temperaturze około 100 st. i przepływie powyżej 120 000 kg/h został skierowany z powrotem do procesu produkcyjnego. Wcześniej, przed modernizacją, gorące powietrze ulatywało do atmosfery przez komin.

W fazie projektowej największym wyzwaniem było opracowanie rozwiązania dla umieszczenia wymiennika ciepła w optymalnej lokalizacji pod kątem efektywności odzysku ciepła, tj. w środkowej części komina powietrza wylotowego z suszarni fluidalnej. Ciężar samego komina, wynoszący 24 tony, uniemożliwiał jego posadowienie bezpośrednio na wymienniku. W związku z tym został przygotowany projekt podziału komina na dwie części z zastosowaniem dodatkowej konstrukcji wsporczej dedykowanej dla jego górnej połowy znajdującej się tuż nad wymiennikiem ciepła – wyjaśnia Damian Żórawski, manager R&D w Qemetica Soda Polska.

Transformacja energetyczna i oszczędności

Qemetica ma zakłady produkcyjne w Inowrocławiu, Janikowie i niemieckim Stassfurcie. Firma jest w trakcje transformacji energetycznej, która ma objąć zmniejszenie energochłonności procesu produkcji sody i stopniowe wyłączanie z niego energii ze źródeł węglowych.

REKLAMA

W suszarni przepływy gorącego powietrza są bardzo duże, dlatego zawrócenie powietrza do procesu produkcji to duże oszczędności w produkcji i zużyciu pary, surowca niezbędnego w wytwarzaniu sody. Oszczędności w zużyciu pary to mniej energii, którą dziś pozyskujemy z węgla, a więc i zmniejszenie emisji CO2 z naszych elektrociepłowni. W oczywisty sposób przekłada się to także na oszczędności finansowe i poprawę pozycji konkurencyjnej zakładu w Inowrocławiu – tłumaczy Piotr Kapuściński, wiceprezes Qemetica Soda Polska.

Zgodnie z najnowszą strategią firmy w 2033 r. w zakładach w Inowrocławiu i Janikowie węgiel nie będzie już surowcem energetycznym. Do 2029 r. natomiast emisje CO2 całej grupy względem roku 2019 mają spaść o 45 proc.

Jedyny producent w Polsce

Qemetica Soda Polska jest jedynym w Polsce, a drugim w Europie, producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Ponadto jest największym producentem soli warzonej w Polsce. W portfolio spółka ma również inne wyroby chemiczne – sodę oczyszczoną, chlorek wapnia, hopkalit, mieszanki solne, peklosól i tabletki solne.

Firma jest jednym z największych i najważniejszych przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. W zakładach w Inowrocławiu i Janikowie zatrudnia ponad 1600 pracowników. Ponadto bezpośrednio wpływa na kondycję ponad 200 różnych firm z powiatu inowrocławskiego.

Grupa GEA z kolei jest jednym z największych producentów i dostawców linii technologicznych, maszyn i komponentów dla przemysłu mleczarskiego, spożywczego, chemicznego i rolnego. W Polsce działa od 30 lat. Wdraża innowacyjne rozwiązania procesowe, które optymalizują wykorzystanie zasobów i technologii. Oferta GEA obejmuje m.in. kompletne linie procesowe obejmujące: wyparki, krystalizatory, suszarnie rozpyłowe i fluidalne, skrubery, układy próżniowe i inne urządzenia do produkcji wyrobów chemicznych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA