Włosi testują na morzu pływającą platformę fotowoltaiczną

Włosi testują na morzu pływającą platformę fotowoltaiczną
fot. LinkedIn/Saipem

Pełnowymiarowy prototyp platformy generującej prąd z fotowoltaiki został umieszczony na morzu. Według producenta jest to najnowocześniejsze modułowe rozwiązanie do trudnych warunków morskich.

Włoska spółka Saipem zaprezentowała pierwszy pełnowymiarowy prototyp XolarSurf – rozwiązania opracowanego przez Moss Maritime, norweską spółkę zależną Saipem. Testy fotowoltaicznej platformy mają potrwać około roku.

XolarSurf powstał we współpracy z norweskim producentem Kystteknikk Maritime Service, Equinorem i podwykonawcami. W pierwszej połowie września platformę zwodowano w norweskim Dyrvik, niedaleko Trondheim.

REKLAMA

System odporny na wysokie fale

Producent podaje, że XolarSurf został zaprojektowany w taki sposób, by był odporny na fale nawet do 8 m. Praca platformy na Morzu Północnym ma być pierwszym pełnoskalowym testem sytemu i kluczowym kamieniem milowym w rozwoju produktu. Podczas rocznej eksploatacji testowej monitowane będą wydajność i zdolność produkcyjna platformy solarnej.

XolarSurf to system modułowy. Wytwarza energię elektryczną z paneli słonecznych zamontowanych na pływakach, które zostały zaprojektowane specjalnie do środowisk morskich. Konstrukcja ma zapewniać znaczną elastyczność dzięki temu, że składa się z umieszczonych na pływakach „wysp”, które zapewniają bezpieczną przestrzeń dla paneli PV. Ostatnio wprowadzony prototyp osiąga moc 35-45 kWp, jednak wraz ze wzrostem wydajności dostępnych paneli moc platformy także będzie się zwiększać.

Deweloper systemu – Moss Maritime – specjalizuje się w projektowaniu i usługach inżynieryjnych dla sektora energii morskiej, a także innych sektorów oceanicznych. Spółka zamierza skalować produkcję pływającej platformy fotowoltaicznej  w celu redukcji kosztów.

REKLAMA

Element instalacji hybrydowych

Prototyp XolarSurf jest wynikiem kilku lat rozwoju projektu, zastosowania zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych oraz testowania modeli i komponentów w laboratoriach. Deweloper wyjaśnia, że platformę XolarSurf można zainstalować w dowolnej lokalizacji przybrzeżnej lub morskiej, nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Stanowi ona optymalne rozwiązanie dla projektów hybrydowych, takich jak połączenie produkcji energii z morskich farm wiatrowych i pływającej fotowoltaiki.

Technologia Moss Maritime ma być szczególnie przydatna w lokalizacjach z ograniczonym dostępem do lądu oraz obszarach oddalonych, wymagających autonomicznego zasilania. Saipem wskazuje, że platforma fotowoltaiczna może dostarczać energię elektryczną dla rozwijającego się przemysłu akwakultury. Modułowa konstrukcja XolarSurf ma pozwalać na łatwą relokację do nowych miejsc lub rozbudowę w istniejącej lokalizacji.

W rozmowie z PV Magazine Ida Husem, dyrektor generalna Moss Maritime, powiedziała, że dla wymagających lokalizacji firma opracowała platformę XolarSurf Generation 2 o bardziej wytrzymałej strukturze. Deweloper prowadzi już rozmowy z kilkoma potencjalnymi klientami.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.