Na czym polega zrównoważone budownictwo?

Na czym polega zrównoważone budownictwo?
NNV

Budynek może być z jednej strony energooszczędny i zgodny z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, a z drugiej – komfortowy i tani w utrzymaniu. To obecnie nie tylko modny trend, ale również wyzwanie ze względu na zmiany klimatyczne czy ubytek zasobów naturalnych. Budowanie w taki sposób, aby koszty utrzymania obiektu były jak najniższe, to inwestycja w przyszłość. Co warto wiedzieć zrównoważonym budownictwie?

Czym jest zrównoważone budownictwo?

Zgodnie z takim podejściem możliwe jest wznoszenie obiektów, które są przyjazne dla środowiska naturalnego i jednocześnie zaspokajają potrzeby użytkownika, wspierając jego zdrowie. W trakcie inwestycji budowlanej należy zwracać uwagę na efektywne wykorzystanie energii, korzystanie z materiałów ekologicznych czy też minimalizację zużycia wody. Mamy zaspokajać aktualne aspiracje rozwojowe z myślą o przyszłych pokoleniach.

Skąd zainteresowanie akurat branżą budowlaną? Otóż, odpowiada ona za zużycie ogromnej ilości zasobów naturalnych i ok. 40 proc. światowej emisji CO2. Koncepcja zrównoważonego budownictwa obejmuje nie tylko domy prywatne, ale również obiekty komercyjne i użyteczności publicznej. Co istotne, odnosi się ona nie tylko do etapu wznoszenia obiektu, ale także okresu użytkowania, a nawet – momentu rozbiórki.

Warto zauważyć, że nowe inwestycje mieszkaniowe są już objęte nowymi przepisami i powinny być bardziej wydajne energetycznie od budynków zbudowanych w starszej technologii. Normy będą jednak stale się zaostrzać i już w 2030 wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne.

Jakie korzyści niesie ze sobą zrównoważone budownictwo?

Wprowadzenie tej koncepcji ma wiele zalet m.in.

  • Dla środowiska – mniejsze zużycie zasobów naturalnych, energii i produkowanych odpadów. Wykorzystuje się mniej ogrzewania, prądu, wody, emituje mniej spalin. Istotne miejsce zajmuje tutaj wykorzystane źródeł energii odnawialnej.
  • Dla społeczeństwa – większość naszego życia spędzamy w budynkach, dlatego odpowiednie otoczenie w nim odgrywa tak istotną rolę m.in. dla zdrowia i wygody. Chodzi tutaj o takie aspekty jak zapewnienie dużej ilości naturalnego światła, ochrona przed hałasem, odpowiedni poziom ciepła, ograniczenie ryzyka pleśni i grzybów.
  • Dla naszego portfela – dzięki zrównoważonemu budownictwu możemy ponosić niższe koszty z tytułu mediów. Wpływ na obniżenie wydatków ma również oszczędne korzystanie z surowców w trakcie budowy.

 

dom energooszczędny
NNV

Zrównoważone budownictwo a Unia Europejska

UE promuje zrównoważony rozwój, a jednym z ważnych elementów tych działań jest Dyrektywa Budowlana. Jej cel stanowi zmniejszenie zużycia energii, co ma być realizowane poprzez wprowadzenie różnych środków i wymagań. Wszystko zainicjowała Dyrektywa Budynkowa (2010/31/UE), przyjęta przez Parlament i Radę Europejską (PE) 19 maja 2010 roku, której głównym celem była poprawa efektywności energetycznej budynków. Zgodnie z aktualnymi założeniami do 2050 sektor nieruchomości ma być neutralny dla środowiska. Oznacza to równowagę między emisjami CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla. Dyrektywa obejmuje takie kwestie jak:

  • konieczność posiadania ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej (wymóg certyfikacji);
  • promowanie wdrażania rozwiązań, które mają zwiększyć efektywność energetyczną obiektów;
  • zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii;
  • zachęcanie do korzystania z technologii kogeneracji, dzięki której można jednocześnie produkować energię elektryczną i cieplną;
  • wdrożenie rozwiązań ułatwiających lepsze zarządzanie zużyciem energii, np. liczniki umożliwiające zdalny odczyt.

Budynek zrównoważony – czyli jaki?

Taki obiekt ma być neutralny dla środowiska naturalnego i spełniać szereg unijnych wymagań. Nie ma jednego modelu, zgodnie z którym trzeba realizować proces budowlany. Warto, aby budynek:

  • zapewniał rozwiązania redukujące zanieczyszczenie powietrza;
  • miał wdrożone mechanizmy, które zmniejszają ślad wody budynku;
  • miał przyjazną ekologicznie lokalizację – z poszanowaniem środowiska naturalnego;
  • powstał z rozwiązań, które umożliwiają recykling;
  • być wyposażony w systemy, które umożliwiają zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu, dzięki czemu ograniczane są koszty ogrzewania;
  • powstał z wykorzystaniem ekologicznych materiałów budowlanych.

Co na to Polacy?

Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej zrównoważone budownictwo jest kierunkiem, którego nie można uniknąć. W Polsce powstaje coraz więcej obiektów, które spełniają te wymagania. Dynamicznie rosnące ceny energii same zachęciły mieszkańców naszego kraju do inwestowania choćby w ich ekologiczne źródła energii. Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi już około 1,5 mln. Inwestujemy również w pompy ciepła czy solary do podgrzewania wody.

Tylko czy Polacy są skłonni ponieść wyższe koszty, aby nabyć nieruchomość wykonaną z materiałów ekologicznych? Z badania, przeprowadzonego przez UCE Research i Studio4Space w czerwcu 2023 roku, wynika, że zadeklarowało to 35 proc. respondentów. 34 proc. ma zdanie przeciwne, a 21 proc. jest niezdecydowanych. Jeśli chodzi o to, ile więcej byliby w stanie wydać, to 29 proc. twierdzi, że o 5-10 proc. więcej, 24 proc. – o 10-15 proc. więcej, a 21,7 proc. – o 15-20 proc. więcej niż za standardowy obiekt.

Polska a certyfikowane budownictwo zrównoważone

Jeśli chodzi o certyfikowane obiekty, Polska radzi sobie całkiem nieźle, biorąc pod uwagę inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Z danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego z 2023 roku wynika, że aż 46 proc. certyfikowanych obiektów w regionie znajduje się właśnie w naszym kraju. Według stanu na koniec marca 2023 roku, powierzchnia użytkowa budynków certyfikowanych wynosiła powyżej 36 mln m2. To oznacza poprawę o 27 proc. w stosunku do poprzedniej edycji badania.

Inwestycja, która się zwraca

Ten kierunek w budownictwie jest konieczny nie tylko ze względu na wymagania ze strony Unii Europejskiej, ale także myślenie o przyszłości i ograniczenie kosztów. Wysokie ceny prądu czy gazu powodują, że inwestycja w ekologiczne rozwiązania zwraca się szybciej. Ci, którzy zdecydowali się na nie wcześniej, wybrali na to idealny moment, ale w dalszym ciągu ten kierunek jest słuszny.

NNV – materiał sponsorowany