REKLAMA
 
REKLAMA

5 mld zł na produkcję urządzeń OZE. Komisja zatwierdziła polski program

5 mld zł na produkcję urządzeń OZE. Komisja zatwierdziła polski program
fot. dimitrisvetsikas1969/Pixabay

Polski program pomocy publicznej zatwierdzony przez Komisję Europejską zakłada wsparcie inwestycji w strategicznych sektorach w celu przejścia na gospodarkę o zerowym zużyciu energii netto. Wartość programu to 1,2 mld euro (5 mld zł).

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej (KE) swój program w ramach przyjętych przez KE w marcu zeszłego roku tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i transformacji (TCTF). Zasady TCTF później zmieniane były dwukrotnie – w listopadzie 2023 r. i w maju 2024 r.

Komisja Europejska uznała polski program za konieczny do realizacji w celu przyspieszenia zielonej transformacji i ułatwienia rozwoju działalności gospodarczej wpisującej się w założenia Zielonego Ładu.

REKLAMA

Komisja oceniła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w TCTF i będzie zachęcał do produkcji odpowiedniego sprzętu w celu przejścia na gospodarkę o zerowym zużyciu energii netto. Ponadto przygotowany przez polski rząd program ma zapewniać przestrzeganie maksymalnych pułapów pomocy publicznej i powinien zostać wdrożony do końca 2025 r. – zgodnie z założeniami TCTF.

W jakiej formie i na co będzie przyznawane wsparcie?

W ramach programu przyznawana będzie pomoc finansowa w formie dotacji bezpośrednich. Dotacje przeznaczone mają być dla firm produkujących urządzenia wspierające przejście na gospodarkę o zerowym zużyciu energii netto.

REKLAMA

W ramach TCTF państwa członkowskie mogą ustanowić programy inwestycji we wszystkie technologie OZE, stosując uproszczone procedury konkursowe.

Wśród produktów i urządzeń, które kwalifikują ich wytwórców do otrzymania pomocy, Komisja Europejska wymienia:

  • baterie,
  • panele słoneczne,
  • turbiny wiatrowe,
  • pompy ciepła,
  • elektrolizery,
  • urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla,
  • kluczowe komponenty zaprojektowane i wykorzystywane głównie jako bezpośredni wkład do produkcji ww. urządzeń lub powiązanych surowców krytycznych niezbędnych do ich wytwarzania.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA