Stacje ładowania GreenWay uruchomione w Chorwacji

Stacje ładowania GreenWay uruchomione w Chorwacji
fot. GreenWay

Powstały pierwsze stacje ładowania GreenWay w Chorwacji. Po Słowacji i Polsce kraj ten stanowi trzeci rynek, na którym operator zamierza rozwijać swoją sieć ładowarek. 

Chorwacka filia GreenWay, z siedzibą w Zagrzebiu, powstała w 2023 r. Natomiast już w 2024 r. ruszyły ładowarki sieci w tym kraju.

Pierwszy szybki hub ładowania GreenVay w Chorwacji działa od maja 2024 r. Składa się z dwóch stacji, każda o mocy 150 kW, i zapewnia cztery punkty ładowania z łączami CCS. Obecnie na terenie tego kraju znajduje się 26 ogólnodostępnych stacji ładowania należących do sieci. Wśród nich jest siedem ładowarek własnych DC, a pozostałe to urządzenia partnerskie AC. Łącznie publiczna sieć GreenWay Hrvatska oferuje już 54 punkty ładowania.

REKLAMA

Wejście na chorwacki rynek było naturalnym kierunkiem rozwoju sieci w kontekście naszej strategii, która zakłada budowę pozycji największego dostawcy usług ładowania w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Stacje ładowania przy ekspresówce

Uruchomiona w maju stacja GreenWay znajduje się na trasie przyszłej drogi ekspresowej Varaždin-Ivanec-Krapina.

Varaždin-Ivanec-Krapina to priorytetowy korytarz transportowy Chorwacji. Usytuowany przy nim hub ładowania GreenWay wypełnia ważną lukę w publicznej sieci ładowania. Dzięki temu zarówno chorwaccy, jak i zagraniczni kierowcy mogą doładować swoje samochody do zasięgu 100 km nawet w osiem minut – mówi Dino Novosel, prezes GreenWay Hrvatska.

Spółka zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat uruchomić w Chorwacji co najmniej 300 stacji szybkiego ładowania. Ponadto będzie podejmować działania związane z rozporządzeniem AFIR. Po jego wejściu w życie powstała Grupa Operatorów Sieci Ładowania Pojazdów Elektrycznych przy Chorwackiej Izbie Handlowej. Na jej czele stanął Dino Novosel, prezes chorwackiej spółki GreenWay.

REKLAMA

Do 2025 r. Chorwacja musi zapewnić stacje ładowania dla pojazdów osobowych przy głównych drogach co 60 kilometrów, a do 2030 r. te same obowiązki będą dotyczyły także transportu ciężkiego. Realizacja wymagań AFIR ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonej mobilności w europejskim systemie transportowym, którego Chorwacja jest ważnym ogniwem – mówi Dino Novosel, prezes GreenWay Hrvatska.

Stacje GreenWay w Polsce

Spółka działa w obszarze elektromobilności w środkowym regionie Europy. Istnieje od 2011 r., a w Polsce obecna jest od roku 2016. W tej chwili sieć GreenWay w Polsce obejmuje 1411 punktów ładowania, w większości o mocy powyżej 100 kW.

Oprócz usług ładowania GreenWay świadczy też kompleksowe usługi budowy infrastruktury ładowania dla innych podmiotów. Oferta firmy obejmuje dobór urządzeń, instalację, konfigurację, serwis i zarządzanie punktami ładowania.

Firma zajmuje się także budową wszystkich stacji ładowania w ramach programu „Razem dla eko-zmiany”. Jest to pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. Zakłada sfinansowanie co najmniej 17 stacji ładowania elektryków w całej Polsce i utrzymanie ich przez dwa lata. W sierpniu br. w Gnieźnie został otwarty nowy punkt ładowania zbudowany w ramach  programu. Więcej na ten temat w artykule: Ruszyła ładowarka do elektryków w ramach programu dla samorządów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.