Sungrow dostarczy baterie do największego magazynu energii w Europie
Potężny magazyn energii powstanie w Hams Hall w środkowej Anglii. Inwestor wykorzysta systemy magazynowania PowerTitan2.0 dostarczone przez chińskiego producenta.
Chiński producent falowników fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii Sungrow podpisał umowę na dostawy urządzeń do ogromnego magazynu energii. Pojemność obiektu ma wynieść 1,4 GWh, a zbuduje go angielska spółka Penso Power we współpracy ze szwajcarską BW ESS.
Na mocy podpisanego kontraktu Sungrow dostarczy na potrzeby tej inwestycji swoje systemy z serii PowerTitan2.0. To najnowszy, chłodzony cieczą system magazynowania energii chińskiego producenta, który bazuje na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). W ramach projektu zostanie wdrożonych 280 modułów bateryjnych PowerTitan 2.0.
Wsparcie sieci
Głównym zadaniem ogromnego magazynu energii w Hams Hall ma być stabilizowanie brytyjskiej sieci elektroenergetycznej w związku z przyłączaniem coraz większych mocy zainstalowanych w OZE.
Według informacji producenta jego najnowocześniejszy system magazynowania energii zapewni między innymi funkcję black startu, dzięki czemu pozwoli na szybką interwencję w przypadku odłączenia od sieci lokalnych źródeł energii, a tym samym natychmiastowe przywrócenie zasilania. Bateria dzięki swoim nowoczesnym funkcjom ma skutecznie łagodzić wahania częstotliwości i napięcia sieci.
Baterie Sungrow w europejskich magazynach
Sungrow od lat należy do największych na świecie producentów falowników fotowoltaicznych. Chińska firma podaje, że do czerwca 2024 r. dostarczyła na całym świecie falowniki o łącznej mocy 605 GW. Według raportu Wood Mackenzie w ubiegłym roku była drugim największym dostawcą inwerterów fotowoltaicznych w skali globalnej.
Swoją technologię PowerTitan2.0 Sungrow zaprezentował w Europie w marcu br. podczas wydarzenia Power Up Your Future – Sungrow PowerTitan2.0 Experience Day. W maju producent podpisał umowę na dostawy modułów bateryjnych PowerTitan2.0 do magazynu energii budowanego w środkowych Niemczech. To inwestycja realizowana przez izraelskiego dewelopera Nofar Energy. Moc magazynu, który powstanie w Stendal, w Saksonii-Anhalt, ma osiągnąć moc 116,5 MW, a jego planowana pojemność to 230 MWh.
Niedługo potem Sungrow podpisał umowę na dostawy baterii do jeszcze większego magazynu – o mocy 100 MW i pojemności 260 MWh. To instalacja budowana przez Penso Power w Bramley w południowej części Wielkiej Brytanii. Chiński producent dostarczy do niego również bateryjne moduły PowerTitan2.0.
Największy działający obecnie w Europie magazyn energii to należący do brytyjskiej spółki Harmony Energy Income Trust (HEIT) obiekt Bumpers Battery Energy Storage System. Ten uruchomiony jesienią 2023 r. magazyn ma pojemność 198 MWh. To oznacza, że magazyny budowane w Niemczech i Wielkiej Brytanii przekroczą pojemność największej obecnie instalacji magazynującej energię w Europie. Magazyn w Hams Hall w środkowej Anglii zaoferuje kilkukrotnie większe możliwości gromadzenia energii i powinien być przez pewien czas zdecydowanym europejskim liderem pod względem pojemności.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Szkoda że nie ma info jak szybko/wolno powstanie