Senec wymienił już blisko 7 tys. wadliwych magazynów energii
W związku z incydentami pożarowymi producent prosumenckich magazynów energii Senec podjął decyzję o wymianie baterii u tysięcy klientów posiadających wadliwe urządzenia. Teraz klienci otrzymują najnowsze produkty oparte na technologii ogniw LFP.
Projekt, który przez Senec nazywany jest „gigantycznym”, sprowadza się do wymiany systemów bateryjnych (ESS) u klientów, którzy kupili modele V2.1 i V3, a także Home 4. Według opublikowanych informacji ogniwa zastosowane do ich budowy miały być wadliwe i mogą stanowić zagrożenie pożarowe, co w kilku przypadkach miało miejsce.
Wymiana na LFP
Zgodnie z kartą katalogową jednego z magazynów energii – modelu Senec Home 4 – był on wyposażony w ogniwa niklowo-kobaltowo-aluminiowe (NCA). Jest to rodzaj technologii litowo-jonowej.
Jak czytamy na stronie producenta magazynów energii mającego siedzibę w Lipsku, w przypadku zastosowanej generacji modułów 3.0 w indywidualnych przypadkach mogą pojawiać się niepożądane efekty starzenia się ogniw. Jak ocenia firma, ogólne ryzyko i dotychczas zaobserwowane incydenty nie mają znamiona krytycznych. Mimo to niemiecka firma postanowiła wymienić u swoich klientów „wadliwe” systemy magazynowania energii na nowe.
Teraz klienci mają otrzymać nowe magazyny energii oparte na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowyvh (LFP).
Blisko 7 tys. już po aktualizacji
Proces wymiany baterii zdaniem Senec przebiega sprawnie. Instalację nowych urządzeń rozpoczęto na początku lipca i zgodnie z dostępnym on-line licznikiem pod koniec sierpnia wymieniono już łącznie 6,7 tys. systemów. Za dostawę i instalację nowych urządzeń odpowiadają certyfikowani partnerzy Senec, którym firma dostarcza nowe urządzenia oraz niezbędne akcesoria do ich instalacji.
Nie znamy dokładnej liczby magazynów energii z potencjalnie wadliwymi ogniwami NCA, natomiast biorąc pod uwagę informację Senec, że niektórzy klienci na wymianę będą musieli poczekać nawet kilka miesięcy (przy zapewnieniu sprawnego przebiegu całego procesu), należy szacować, że mówimy o kilkudziesięciu tysiącach wadliwych urządzeń.
Warto wspomnieć, że klienci, u których baterie zostaną wymienione na nowe, nie otrzymają nowego okresu gwarancyjnego na urządzenia LFP, ale będą objęci początkową gwarancją wydaną na zakupione wcześniej magazyny energii z ogniwami NCA. Według Senec wymiana urządzenia na nowe jest bowiem działaniem prowadzonym w ramach udzielonej pierwotnie gwarancji.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jeśli naprawa następuje poprzez wymianę urządzenia na nowe to gwarancja powinna ” lecieć ” od nowa . Tak było kiedyś może teraz coś się zmieniło.
A ile było przy okazji pożarów posesji ? Może takie jak w Poznaniu , trzy kamienice do rozbiórki, z powodu akumulatorowych magazynów energii .
@Adam instalator to nieprawda, przyczyną pożaru nie był magazyn energii zainstalowany w czyimś domu.
Jeżeli został wymieniony istotny element urządzenia to gwarancja biegnie od nowa. Ale że gwarancja jest dobrowolna producenta to leci rękojmia na element. Jest to dwa lata. Jeśli padnie po dwóch latach a standardowo producent udziela więcej to sąd i wygrywamy sprawę.