Zlecenie dla Holendrów na prace przy MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Zlecenie dla Holendrów na prace przy MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3
fot. Equinor/Polenergia

Equinor i Polenergia podpisały kolejny kontrakt istotny dla projektów morskich farm wiatrowych (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dotyczy on wykonania przewiertów poziomych w rejonie wyjścia na ląd.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to wspólne inwestycje Polenergii i norweskiego Equinoru. Po serii kontraktów teraz deweloperzy wybrali wykonawcę przewiertów poziomych w rejonie wyjścia na ląd. Wykona je holenderska firma Visser & Smit Hanab.

Podpisana umowa przewiduje, że Holendrzy wykonają cztery horyzontalne przewierty poziome (HDD) i zamontują cztery kanały kablowe w celu instalacji kabli eksportowych i wyprowadzenia mocy na ląd. Visser & Smit Hanab ma w tym obszarze duże doświadczenie – od ponad 150 lat specjalizuje się w technologii bezwykopowej oraz naziemnej i podziemnej infrastrukturze rurociągowej i kablowej.

REKLAMA

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to projekty realizowane w ramach pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Instalacje o łącznej mocy 1440 MW powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.

Polenergia i Equinor zakładają, że pierwsza energia z MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 popłynie do sieci w 2027 r., a w kolejnym roku rozpocznie się komercyjny etap użytkowania elektrowni.

Ostatnio deweloperzy informowali o podpisaniu z polską firmą Tele-Fonika Kable umowy na dostawę kabli dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Kable mają być produkowane w zakładach Tele-Foniki w Bydgoszczy. Wcześniej zawarta została umowa z Enpromem na budowę linii kablowych dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na odcinku lądowym. Oba projekty mają już także zgromadzony komplet pozwoleń.

REKLAMA

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Equinor i Polenergia realizują projekt Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW. Ta instalacja ma powstać w dalszej odległości – 81 km – od brzegu. Jest to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, który jest przygotowywany do aukcji w 2025 r.

Wszystkie trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk mają produkować energię w ilości pozwającej na zasilenie ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.