Konieczne usunięcie nieprawidłowości w procesie przyłączania OZE do sieci

Konieczne usunięcie nieprawidłowości w procesie przyłączania OZE do sieci
Unsplash

Obecnie odmowy wydania warunków przyłączenia (WP) odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej przekraczają 95 proc. Określany przez operatorów systemu koszt przyłączenia, składający się z kosztu modernizacji sieci i kosztu przyłącza OZE do sieci, często budzi poważne wątpliwości – np. koszt przyłączenia farmy fotowoltaicznej 38 MW został oszacowany w odmowie wydania WP na około 1350 mln zł. Można zadać pytanie, czy przyczyną takiej sytuacji jest tylko zły stan systemu elektroenergetycznego, nieprzystosowanego do przyłączania OZE.

Niestety w ocenie możliwości przyłączania do sieci, dokonywanej na podstawie tzw. ekspertyz (analizy zlecane przez OSD do firm zewnętrznych), występuje wiele nieprawidłowości, skutkujących nieprawidłową oceną możliwości przyłączeniowych, jak również nieprawidłowym określeniem kosztu modernizacji sieci, warunkującego przyłączenie OZE.

Niniejszy artykuł jest poświęcony zagadnieniu usuwania nieprawidłowości w procesie przyłączania OZE do sieci i omawia jedno z najważniejszych nieprawidłowości występujących na etapie wykonywania ekspertyz wpływu przyłączanych OZE do sieci na parametry i pracę systemu elektroenergetycznego (SEE).

REKLAMA

Skutki ekspertyz przyłączeniowych

Model SEE, obejmujący całą krajową sieć zamkniętą: sieć przesyłową i sieć 110 kV, będący podstawą wykonywanych analiz w ekspertyzach przyłączeniowych (mówiąc w dużym uproszczeniu), tworzony jest przez wykonawcę ekspertyz w taki sposób, że do modelu przygotowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wykonawca wprowadza dane uzupełniające otrzymywane od operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), a następnie dokonuje bilansowania SEE (tzw. unit commitment).

Efekty są na ogół wręcz druzgocące i niestety najczęściej niepodlegające kontroli ze strony operatorów systemu. Zastosowanie w takim modelu szczegółowych wymagań z określanych przez operatorów systemu tzw. ZiWWE (założenia i warunki wykonywania ekspertyz) prowadzi do błędów w ocenie możliwości przyłączeniowych sieci i ocenie zakresu koniecznej modernizacji sieci dla przyłączenia OZE.

REKLAMA

Efektem takich działań są prognozowane przekroczenia obciążalności elementów sieci występujące jeszcze przed przyłączeniem badanego źródła. Przeciążenia występują licznie i mają wartości od kilku do nawet kilkuset procent obciążalności długotrwałej tych elementów sieci.

Przeszacowane koszty modernizacji sieci

Należy podkreślić, że w modelu SEE przygotowanym i zbilansowanym przez PSE takich przeciążeń nie ma. Wykazanie takich przeciążeń powoduje odmowę wydania WP i dodatkowo określa koszt modernizacji sieci wymagany do przyłączenia OZE.

Można się domyślać, że określony w taki sposób koszt modernizacji sieci potrafi przybierać niewyobrażalne wartości, takie jak przytoczony wyżej koszt przyłączenia 38 MW OZE wynoszący około 1350 mln zł. Konieczne jest zwiększenie roli eksperta w analizach przyłączeniowych, a także zwiększenie kontroli operatorów systemu nad takimi analizami.

Obecnie prawidłowe określenie możliwości przyłączeniowych do sieci, zakresu niezbędnej modernizacji sieci i kosztu takiej modernizacji wymaga odpowiedniego prowadzenia przez eksperta negocjacji przyłączeniowych z operatorami systemu.

Autor: dr inż. Franciszek Buchta, prezes zarządu Wise Energy Consulting

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.