Perowskity doczekały się komercjalizacji. Pierwsza dostawa paneli

Perowskity doczekały się komercjalizacji. Pierwsza dostawa paneli
Oxford PV

Producent ogniw perowskitowych Oxford PV poinformował o wysłaniu do klienta pierwszej partii krzemowych paneli fotowoltaicznych z dodatkową warstwą perowskitu. To pierwsza komercyjna wysyłka paneli PV wykonanych w tej technologii.

Wywodząca się z Wielkiej Brytanii firma Oxford PV jest jednym z pionierów w rozwoju perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Pracuje nad skomercjalizowaniem perowskitów w fotowoltaice już od 14 lat.

Brytyjczycy postanowili nie skupiać się na wprowadzeniu na rynek ogniw wykonanych wyłącznie z perowskitu, ale postawili na wykorzystanie tego materiału do zwiększenia sprawności tradycyjnych modułów fotowoltaicznych wykonanych z ogniw krzemowych. Od kilku lat Oxford PV pracuje nad uruchomieniem linii produkcyjnych, na których będą powstawać ogniwa i panele fotowoltaiczne z warstwą perowskitową. Prace są prowadzone w zakładzie w Brandenburg an der Havel w Niemczech.

REKLAMA

W mieście położonym koło Berlina brytyjska firma rozpoczęła już produkcję ogniw łączących warstwy krzemu i perowskitu. Oxford PV zapewnia, że zastosowanie warstwy perowskitowej na ogniwach krzemowych pozwala zwiększyć sprawność konwersji światła słonecznego w energię elektryczną nawet o 20 proc.

Pierwsza wysyłka paneli krzemowo-perowskitowych

Teraz Oxford PV poinformował o wykonaniu pierwszej komercyjnej wysyłki paneli fotowoltaicznych złożonych z 72 ogniw krzemowo-perowskitowych. Panele dostarczono do niewymienionego z nazwy klienta w USA. Producent nie podał też, w jakim projekcie zostaną zastosowane innowacyjne moduły. Wiadomo jedynie, że chodzi o dużą farmę PV.

Oxford PV podkreśla, że jest to pierwsza komercyjna dostawa tandemowych modułów krzemowo-perowskitowych w historii technologii fotowoltaicznej.

Sprawność modułów fotowoltaicznych wysłanych od USA ma wynosić 24,5 proc. To stawia je w czołówce najwydajniejszych modułów na globalnym rynku PV (podobną sprawność zaczynają już jednak osiągać wprowadzane do sprzedaży pierwsze moduły z ogniwami wykonanymi wyłącznie z warstwy krzemowej).

REKLAMA

Rekordowa sprawność modułu z ogniwami z krzemu i perowskitu

W czerwcu br. Oxford PV ogłosił opracowanie modułu fotowoltaicznego o rekordowej sprawności 26,9 proc. Taki wynik został zmierzony w laboratoriach niemieckiego instytutu Fraunhofera na module typu szyba-szyba o powierzchni 1,6 m2 i masie do 25 kg, złożonym z 60 ogniw krzemowych z warstwą perowskitu.

Wynik ten osiągnięto zaledwie pół roku po ogłoszeniu przez Oxford PV wcześniejszego rekordu sprawności modułu krzemowo-perowskitowego. W styczniu br. w laboratoriach Fraunhofera zmierzono sprawność modułu o powierzchni 1,6 m2 wynoszącą 25 proc. To oznacza, że w zaledwie kilka miesięcy osiągnięto w tym zakresie duży progres.
.

.
Za podstawową barierę w komercjalizacji technologii perowskitowej w fotowoltaice jest uważana szybka degradacja początkowej sprawności ogniw wykonanych z perowskitu. To dotychczas uniemożliwiało szersze zastosowanie perowskitów na globalnym rynku fotowoltaicznym. Oxford PV nie podaje, jaka jest prognozowana degradacja warstwy perowskitowej w modułach, które zostały wysłane do USA.

 


Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.