Energooszczędne oświetlenie rozświetla park w Dolinie Szwajcarskiej

Energooszczędne oświetlenie rozświetla park w Dolinie Szwajcarskiej
Fot. E.ON

W warszawskim parku Dolina Szwajcarska pojawiły się nowe energooszczędne latarnie. Ledowe oświetlenie będzie zużywać trzy razy mniej prądu niż dotychczas.

W ramach wspólnego projektu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i E.ON Polska zmodernizowali latarnie oświetlające park w Dolinie Szwajcarskiej. Prace polegały na wymianie 42 starych i zniszczonych opraw na energooszczędne i efektywne oświetlenie LED-owe.

Wymiana oświetlenia przełoży się na oszczędności finansowe, bo nowe oświetlenie parku pochłania teraz trzy razy mniej energii niż wcześniej.

REKLAMA

Nowe oprawy nie tylko zredukują zużycie energii w parku Dolina Szwajcarska, ale także zmniejszą zanieczyszczenie światłem, na czym korzystają okoliczni mieszkańcy oraz zwierzęta zamieszkujące park. Lampy pozwolą skierować strumień świetlny tam, gdzie jest to potrzebne. Rośliny i zwierzęta parku będą mogły zatem wrócić do naturalnego rytmu dobowego.

Niższe zużycie prądu i korzyści dla mieszkańców

Jest to ważna zmiana także dla okolicznych mieszkańców. Już teraz mieszkańcy miast konsumują nawet do 80 proc. całej produkowanej energii, a za 20 lat ta konsumpcja może wzrosnąć dwukrotnie. W aglomeracjach miejskich niezwykle ważne jest więc zoptymalizowanie sposobu wykorzystywania energii elektrycznej.

REKLAMA

Oprawy LED są najbardziej energooszczędnym typem oświetlenia – zużywają znacznie mniej energii od tradycyjnych źródeł światła. Dotychczasowe oprawy zastosowane w Dolinie Szwajcarskiej miały moc około 70 W każda. Po wymianie oprawy zużywają tylko 27 W, do oświetlenia parku potrzeba teraz zatem prawie trzy razy mniej prądu. W skali roku daje to oszczędność prawie 7000 kWh energii.

Cieszy nas, że dzięki współpracy z przedsiębiorstwami w stolicy mamy jeszcze więcej zieleni czy małej architektury, a także możemy modernizować zabytkowe parki. Od 2021 r. w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy zawarliśmy 29 umów, posadziliśmy ponad 2 tys. m2 zieleni niskiej i urządziliśmy park kieszonkowy. To nie pierwszy raz, gdy współpracujemy z E.ON Polska – w 2022 r. rozpłytowaliśmy 250 m² powierzchni betonowych.– mówi Magda Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Zielony Fundusz dla Warszawy jest platformą współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą włączyć się w ekologiczną transformację stolicy. Wsparciem zielonego rozwoju miasta może być finansowanie nasadzeń, pielęgnacji zieleni czy małej architektury.

Dolina Szwajcarska to reprezentacyjny park, który otwarto w 1786 r. W 2024 r. został wpisany do rejestru zabytków.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.