REKLAMA
 
REKLAMA

Największe elektrownie wiatrowe w Polsce

Największe elektrownie wiatrowe w Polsce
fot. OX2

Na nowo otwartej farmie wiatrowej w Wielkopolsce zainstalowano największe lądowe turbiny wiatrowe w Polsce. Inwestycja należy do Grupy Ingka, właściciela sieci Ikea.

Duża farma wiatrowa Wysoka w północnej Wielkopolsce została zbudowana przez OX2. Inwestorem jest Ingka Investments, spółka z Grupy Ingka. Farma wiatrowa właśnie została oficjalnie otwarta.

Łączna moc instalacji w gminie Wysoka w powiecie pilskim wynosi 62,5 MW. Na farmę wiatrową składa się 11 turbin Nordex N149 o jednostkowej mocy 5,5-5,7 MW. To obecnie największe lądowe elektrownie wiatrowe w Polsce. Całkowita wysokość każdego z wiatraków wynosi prawie 200 m, z czego 125 m mają wieże, a 72,4 m – łopaty.

REKLAMA

Obecnie na rynku lądowej energetyki wiatrowej producenci turbin oferują urządzenia o mocy nawet około 7 MW. Budowę turbin wiatrowych o dużej mocy uniemożliwia jednak w Polsce ustawa odległościowa (10H) przyjęta w 2016 r. i znowelizowana w 2023 r. Przez ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów w budowanych ostatnio w naszym kraju farmach wiatrowych wykorzystuje się nadal głównie turbiny o znacznie mniejszej mocy rzędu 2-3 MW.

Rozwijając każdy z projektów, podchodzimy do niego indywidualnie, tak aby najlepiej wpisywał się w warunki lokalne oraz zapewniał najwyższą efektywność inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie turbin o największej jak do tej pory mocy w Polsce. W Polsce posiadamy portfel rozwijanych projektów o łącznej mocy 3,1 GW. To elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, ale również magazyny energii, które będą wsparciem dla sieci przesyłowych. W przyszłości z pewnością będziemy sięgać po kolejne innowacyjne rozwiązania – podkreśla Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska.

 

zdjęcie pokazujące otwarcie farmy wiatrowej Wysoka
Otwarcie farmy wiatrowej Wysoka. Źródło: OX2

Farma wiatrowa ma produkować rocznie około 180 GWh energii elektrycznej. Deweloper wylicza, że odpowiada to zapotrzebowaniu do 90 tys. gospodarstw domowych i pozwoli uniknąć emisji około 63 tys. ton CO2 każdego roku.

Wkrótce nowy magazyn energii OX2 w Polsce

Szwedzki deweloper od lat współpracuje z Ingka Investments przy projektach OZE w Europie. Na farmie wiatrowej Wysoka po zakończonej fazie budowy OX2 odpowiada za techniczne i komercyjne zarządzanie elektrownią.

REKLAMA

Farma wiatrowa Wysoka jest piątą taką instalacją zrealizowaną przez OX2 w Polsce. W budowie są dwie kolejne – w Kraśniku i Bejscach. Ich łączna moc wyniesie ponad 43 MW. Firma buduje także kolejną farmę PV w Polsce. Łącznie portfolio OX2 nad Wisłą ma moc około 3,1 GW. Składają się na nie projekty wiatrowe o mocy prawie 850 MW, fotowoltaiczne o mocy ponad 1,7 GW i magazyny energii o mocy ponad 570 MW.

Niedawno polski odział OX2 informował, że będzie odpowiadał za kompleksową obsługę farm wiatrowych przejętych w 2023 r. przez Orlen. Łączna moc tych instalacji, zlokalizowanych w Wielkopolsce, wynosi 142 MW.

OX2 zapowiada także, że już wkrótce krajowy system elektroenergetyczny zyska nową jednostkę – magazyn energii w Osieku Jasielskim. To pierwszy w Polsce magazyn energii w ramach rynku mocy. Jego moc wyniesie 50 MW, a pojemność – 100 MWh. Jednostka uzyskała 17-letni kontrakt mocowy (zakontraktowano 21 MW). Magazyn będzie przyłączony do sieci 110 kV PGE Dystrybucja SA Oddział Rzeszów.

Właściciel Ikei inwestuje w OZE

Również dla Ingka Investments farma wiatrowa Wysoka to kolejna inwestycja w Polsce. Transakcja nabycia od OX2 farmy wiatrowej Wysoka ogłaszana była dwa lata temu. Umowa objęła wówczas także zakup farmy fotowoltaicznej Recz o mocy 29 MW w powiecie choszczeńskim, województwie zachodniopomorskim. Już wówczas Ingka informowała, że w całości pokrywa z OZE zapotrzebowanie na energię generowane przez obiekty Ikei w naszym kraju.

– Ingka Investments posiada szerokie portfolio inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie, a my cieszymy się z coraz większej obecności firmy także na polskim rynku. FW Wysoka to kolejny, istotny krok w stronę dalszej redukcji śladu węglowego całej Grupy Ingka. Ingka Investments zarządza w Polsce 242,5 MW aktywów OZE o wartości 1,5 mld zł. Pozwalają one na produkcję 625 GWh energii rocznie, co odpowiada zasilaniu ponad 250 tys. polskich gospodarstw domowych – mówi Mariusz Podgórski, dyrektor operacyjny Ingka Investments w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Zielonego przekrętu ciąg dalszy

Stoją strachy,a my się cieszymy.Jak to wygląda?

No i pięknie oby jak najwięcej taniej energii. Pięknie to wygląda aż serduszko się raduje.

Ale z nas głupcy, niech budują u siebie tam mają wiatry linie przesyłowe też są wiec o co tu chodzi?
My mamy słuchać tego gówna brzeczącego w polsce i nic wiecej z tego nie mieć!
niech przesyłają prąd wtedy pieniądze za przesył jakieś będą .

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA