70 miliardów złotych na sieci, OZE i magazyny energii
Polski sektor energetyczny zostanie zasilony ogromnymi środkami na modernizację sieci, inwestycje w OZE i magazyny energii. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Transformacji Energetyki. – To największa pula pieniędzy dystrybuowana jednorazowo w historii obecności Polski w Unii Europejskiej – podkreśla minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Firmy z rynku energetycznego w Polsce uzyskają dostęp do dofinansowania wartego 70 mld zł w ramach Funduszu Wsparcia Energetyki, utworzonego ze środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ma to zapewnić umowa podpisana wczoraj przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Fundusz Wsparcia Energetyki – rodzaje przedsięwzięć
Fundusz Wsparcia Energetyki ma finansować przede wszystkim inwestycje związane z rozbudową i modernizacją sieci elektroenergetycznych. Część pieniędzy z funduszu ma jednak trafić także do inwestorów planujących budowę OZE i magazynów energii, a także infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw i odnawialnego wodoru.
Finansowanie z Fundusz Wsparcia Energetyki będzie można przeznaczyć na projekty z zakresu:
- budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych (wyłącznie dla gazów zdekarbonizowanych),
- budowy odnawialnych źródeł energii (wraz z instalacjami do produkcji odnawialnego wodoru i magazynami energii) w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa,
- budowy magazynów energii elektrycznej sprzyjających integracji OZE z systemem elektroenergetycznym,
- zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw wraz z instalacją OZE i systemów magazynowania energii,
- instalacji zmniejszających emisyjność i energochłonność przedsiębiorstw,
- budowy infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru na cele transportowe.
Warunki finansowania
Finansowanie z Funduszu Transformacji Energetyki ma być udostępniane przez BGK w formie preferencyjnych pożyczek. Oprocentowanie w przypadku inwestycji sieciowych ma wynosić 0,5 proc. w skali roku. Finansowanie będzie przyznawane nawet na 25 lat, ale nie dłużej niż do 2053 r.
W przypadku pozostałych projektów związanych z transformacją energetyczną mają zostać udostępnione preferencyjne pożyczki z oprocentowaniem na poziomie nie mniejszym niż WIBOR minus 250 bps – lub rynkowe ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem, przy czym oprocentowanie nie może być niższe niż 1 proc.
Dopuszczona ma być karencja w spłacie kapitału pożyczki maksymalnie do 9 lat od daty pierwszego uruchomienia w przypadku inwestycji sieciowych oraz do 7 lat w przypadku pozostałych projektów, ale nie dłużej niż 5 lat od zakończenia realizacji przedsięwzięcia w przypadku sieci i nie dłużej niż 3 lata w przypadku pozostałych przedsięwzięć.
Firmy ubiegające się o finansowanie z Fundusz Wsparcia Energetyki będą musiały zapewnić stosunkowo niewielki wkład własny. Finansowanie z funduszu ma pokrywać nawet 95 proc. kosztów inwestycji związanych z sieciami i do 90 proc. w przypadku pozostałych projektów.
Oba rodzaje pożyczek będą udzielane według zapotrzebowania. Nie przewiduje się podziału alokacji na poszczególne rodzaje pożyczek.
Barierą dla potencjalnych beneficjentów Funduszu Transformacji Energetyki może być przyjęta minimalna wartość finansowania. W obu przypadkach bowiem minimalna kwota pożyczki w została ustalona na poziomie 200 mln zł na projekt. O finansowanie mogą się ubiegać zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne.
Kiedy nabór wniosków?
Nabór wniosków na środki z Fundusz Wsparcia Energetyki dla inwestorów planujących realizację projektów w obszarze sieci elektroenergetycznych został już uruchomiony. Natomiast nabór wniosków na pożyczki dla projektów związanych z transformacją energetyczną planowany jest w pierwszym kwartale 2025 r.
– Są to unikatowe pożyczki, w koszcie niedostępnym dzisiaj nawet dla największych przedsiębiorstw na rynku. 0,5 proc. oprocentowania rocznego w 25-letniej perspektywie to jest w standardowych warunkach niedostępna cena dla przedsiębiorstw energetycznych, nie mówiąc o tym, że w czasach, kiedy mamy nadal wysokie stopy procentowe, w okresie po kryzysie inflacyjnym, to stanowi ogromne wzmocnienie całego procesu transformacji energetycznej i obniżenie jego kosztu – oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
.
.
Minister klimatu podkreśliła, że inwestycje związane z modernizacją energetyki będą „głównym kołem zamachowym polskiej gospodarki”.
- To jest niezwykle ważny moment dla przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ponieważ przyspieszamy z modernizacją systemu energetycznego, która ma doprowadzić [do tego], że będziemy mogli finalnie zwiększyć efektywność instalacji odnawialnych źródeł energii. Produkują one obecnie w szczytach energię, której nie jesteśmy w stanie całości odbierać - powiedziała minister klimatu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ładne zdjęcie pani minister, w ręku laurka, chyba dla pana premiera. Do roboty nieroby, rok już miną.
Brawo! Nareszcie dobry kierunek i odpowiednie środki . Nigdy więcej pisowskich nieuków i złodziei !.
Tylko najlepsze magazyny energii i żadne inne czyli
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106758/bufory-ciepla-najlepszym-magazynem-energii-dla-prosumenta
Nie słuchać chińskiej propagandy o AKU.
Magazyny ciepła w domkach i spółdzielniach to najlepsze inwestycja. Żadnych aku to będzie jak w Poznaniu , że trzy kamienice do rozbiórki , bo w piwnicy były AKU. Tylko magazyny ciepła – bufory.
Będzie miała pretekst do powołania kolejnych wiceministrów z kliki… już nawet nie wiadomo ilu ich jest… a energetyka dalej będzie kwiczeć. Chory system opanowany przez cwaniaków.
Dobra przestańcie już pie…..nikogo nie stać na magazyn energii za 40 tyś a dopłaty gdy trzeba wywalić całą sumę na początek niewiele dają.
Czyli pieniądze rozejdą się tak że nikt nie będzie wiedział na co…bo to rząd nieudaczników
Najpierw rozliczcie 5.0 manipulanci ,czekamy od października 2023 i ciągle wymówka że brak środków ,że rozliczają cały czas z 7 miesięcznym opóźnieniem
Rozwinięci nie umysłowo! Niech zgadnę jak zwykle dotacja, cena w górę 300% + podatek od tego. Zaczęło się od 500+. Wszyscy won.
Wszyscy jesteśmy robieni na SZARO.. cały ŚWIAT się rozwija a EUROPA SIĘ COFA..za rok może dwa.. konikiem w pole jeśli będzie kogoś stać
Patokoalicja łże! Gdzie wasze 100 obietnic? Gdzie obiecany powrót do netmeteringu dla Prosumentów! Kłamaliście, kłamiecie i będziecie kłamać! Bo macie to w waszym DNA! Nieroby, oszuści, kłamcy i złodzieje! Wiatraki im w głowie, bo tego oczekują ich mocodawcy! Targowica to się chowa przy PatoKoalicji !
Dofinansowanie do magazynów energii to sponsorowanie firm którejś produkują tylko w pokrętny sposób.
Ja nie wyrażam na to zgody i wy też nie powinniście aby nasze pieniądze pożerały korporacje.
200 mln bariera dla obcych
Mistra środowiska co o środowisku wie tyle co ja o pilotowaniu f-16. Widziałem jej wypowiedź na temat parków narodowych w kraju. Nawet nie wie ile ich jest. Rozdawnictwo.
Ale pisiego jadu że Polska się modernizuje bo ich rządy PiS tylko rozkradały państwo i kupowały węgiel z rosji
To teraz czekamy na obniżkę cen prądu które są trzykrotnie za wysokie.
Ciekawe kiedy ta bańka pęknie?
Te pieniądze pójdą w błoto
Ludzie obudźcie się. Gdyby nie pis bylibyśmy w czarnej d… czekam już 3 mies na przelew z czystego powietrza i nie wiem czy dotrze w tym roku. A oni obiecują gory
Ukrainskie firmy nie poeinne z tego korzystać
Teraz wiecie dla czego ceny energii poszły do góry, przecież te kredyty to my zwykli ludzie finansujemy.
Jakoś dla zwykłego Kowalskiego nikt nie wymyślił kredytu z takim oprocentowaniem a każdy kto chciał zakładać fotowoltaike mógł taki kredyt mieć.
Do Jam jmm
Nie licz na to że prędko dostaniesz przelew ja złożyłem
Dokumenty w październiku zeszłego roku a rząd miał czas najpóźniej dla lipca tego roku wypłacić wszystkie dofinansowania.
Trzymali do ostatniego miesiąca.
Tak że sprawdź sobie do kiedy przewidziany jest czas całkowitego zakończenia programu .
Za PIS wypłacali średnio w 3 miesiące.
Pewnie poprzednie programy wypłacali pieniędzmi z kolejnych progrow tak że nie liczył bym na twoim miejscu na szybki zwrot bo kasa wyparuje i potem będą zapychać dziury kasa z innych programów.
A jak myślisz skąd wezmą te 70 mld na te nisko oprocentowanie kredyty.
Ceny energii poszły do góry bo to my zwykli Kowalscy zapłacimy.
I to nie jest tak że UE daje kasę ta kasa jest z podatków
Żeby dać komuś 1zł. Muszą wszystkim ukraść 5
znaczy tam nie ma mowy bezpośrednio o finansowaniu wolnostojących magazynów energii…
95% tej kwoty przejedzą SSP, a dla obywateli do wykorzystania zostanie 5%, wszystko pięknie na papierze, a w rzeczywistości dla swoich!!!!!!!