Producent magazynów energii w Gdańsku szuka inwestora
Trudne warunki makroekonomiczne zmuszają kolejnego europejskiego inwestora z obszaru OZE do weryfikacji strategii i planów na przyszłość. Dotyczy to również fabryki magazynów energii w Gdańsku.
Szwedzki Northvolt ogłosił wstępne wyniki przeglądu strategicznego swoich planów, który przeprowadził w ramach zapowiadanej optymalizacji działalności. Zamierza skupić się na produkcji ogniw na dużą skalę przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.
Zapowiadane cięcie kosztów oznacza także redukcję zatrudnienia. Jak podaje firma w swoim komunikacie: „Nie podjęto ostatecznych decyzji co do dokładnego charakteru ewentualnej zmiany wielkości zatrudnienia. Northvolt prowadzi konstruktywne rozmowy ze związkami zawodowymi i dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować potrzebę zwolnień”.
Które zakłady będą dalej działać?
Jednym z kierunków nowych działań Northvolt ma być zawiązywanie partnerstw strategicznych w celu zapewnienia pozycji na globalnym rynku bateryjnym. Ze względu na „trudne otoczenie makroekonomiczne” firma na nowo zdefiniuje swoje priorytety w najbliższym czasie.
– W związku z trwającym obecnie przeglądem strategicznym musimy podjąć pewne zdecydowane kroki w celu zabezpieczenia fundamentów działalności Northvolt, które poprawią naszą stabilność finansową i wzmocnią nasze wyniki operacyjne. Chociaż sytuacja na rynku jest trudna, nie ma wątpliwości co do postępu rozwoju elektryfikacji, a długoterminowe perspektywy dla producentów ogniw, w tym dla Northvolt, są dobre – powiedział Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt.
Choć firma widzi istotne wyzwania, które wpłyną na jej działalność w perspektywie krótkoterminowej, to nie zmienia zasadniczo swoich długoterminowych założeń. Po wstępnym przeglądzie opcji strategicznych szwedzki producent wskazuje, które aktywa zamierza utrzymać i na jakich warunkach.
Northvolt utrzymuje plany rozbudowy pierwszej fazy gigafabryki Northvolt Ett w Szwecji przy wykorzystaniu potencjału ośrodka badawczo-rozwojowego Northvolt Labs w Västerås. Działania te producent uznaje za niezbędne do utrzymania pozycji wiodącego producenta ogniw w Europie Zachodniej.
Jednocześnie firma zdecydowała o zakończeniu programu Northvolt Fem w Kvarnsveden w Szwecji. Obiekt ten firma kupiła w 2022 r. i miał to być nowy zakład produkcji aktywnych materiałów katodowych. Ostatecznie zawarła już umowę jego sprzedaży.
Potrzebny partner do fabryki w Gdańsku
Northvolt działa także w Polsce. Rok temu rozpoczął w Gdańsku produkcję magazynów energii w nowym zakładzie Northvolt Dwa – największej w Europie fabryce systemów bateryjnych. Ogniwa bateryjne litowo-jonowe firmy są projektowane i opracowywane w Szwecji, natomiast ogniwa litowo-metalowe – w Kalifornii w USA. O tym, jakie systemy bateryjne powstają w fabryce w Gdańsku i gdzie są wykorzystywane, pisaliśmy w artykule: Magazyny energii z Gdańska. Gdzie są wykorzystywane?.
Teraz szwedzki producent zdecydował, że jego celem jest zapewnienie przyszłości jednostki biznesowej Northvolt Systems, w tym Northvolt Dwa. W tym celu rozpocznie rozmowy z potencjalnymi partnerami i inwestorami, którzy mogą się zaangażować finansowo we wsparcie produkcji systemów bateryjnych i magazynów energii.
Zmiany dotyczyć mają także zakładu w USA. W Kalifornii Northvolt poinformował o zamiarze przeniesienia swojej spółki zależnej Cuberg i technologii ogniw litowo-metalowych do Northvolt Labs w Szwecji.
Redukcje zatrudnienia
Producent podkreśla potrzebę generowania oszczędności, które mają pomóc w realizacji głównego celu firmy, tj. utrzymania produkcji ogniw na dużą skalę. W związku z tym będzie podejmował także decyzje dotyczące wielkości zatrudnienia, żeby dopasować ją do potrzeb działalności o zmniejszonej skali.
– Choć będzie to trudne, jest to konieczny krok, który umożliwi nam zbudowanie silnych podstaw do długoterminowego wzrostu, co przyczyni się do realizacji zachodnich ambicji stworzenia rodzimego przemysłu bateryjnego – powiedział Peter Carlsson.
Niedawno także austriacki producent falowników fotowoltaicznych poinformował o redukcji zatrudnienia. Przyczyną mają być zbyt duże stany magazynowe. Więcej na ten temat w artykule: Fronius zwalnia setki pracowników.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.