REKLAMA
 
REKLAMA

MOL rozpoczął produkcję zielonego wodoru

MOL rozpoczął produkcję zielonego wodoru
fot. MOL

Węgierski koncern paliwowy ruszył z produkcją odnawialnego wodoru, który zamierza wykorzystywać do produkcji paliw. W ten sposób chce obniżyć emisyjność rafinerii zgodnie ze swoją długoterminową strategią. 

Uruchomiona instalacja do produkcji zielonego wodoru znajduje się w Százhalombatta w rafinerii MOL. Koncern podaje, że jest to największy zakład elektrolizy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Moc instalacji wynosi 10 MW. Fabryka zielonego wodoru została oddana do użytku w kwietniu br., ostatnio MOL ruszył z jego produkcją. Wdrożenie elektrolizy w rafinerii wynika ze strategii korporacyjnej Grupy MOL nazwanej Shape Tomorrow. Zakłada ona  m.in. zwiększenie konkurencyjności i samowystarczalności energetycznej regionu oraz jego bardziej zrównoważony rozwój.

REKLAMA

Ile wodoru wyprodukuje elektrolizer MOL?

Zakład elektrolizy MOL ma wytwarzać 1,6 tys. ton zielonego wodoru rocznie. Koncern zamierza go wykorzystać do produkcji paliw. Wylicza, że dzięki temu emisja dwutlenku węgla przez rafinerię Danube zmniejszy się o 25 tys. ton, czyli tyle, ile rocznie emituje około 5,4 tys. typowych samochodów.

Jednostkę elektrolizy o mocy 10 MW dostarczyła amerykańska firma Plug Power. W ramach działań niezbędnych do rozpoczęcia produkcji zielonego wodoru przeprowadzone zostały m.in. testy ciśnieniowe i kontrola systemu sterowania procesem, uruchomiono także system uzdatniania wody.

Elektrolizer Plug Power wykorzystuje w procesie rozkładu wody na tlen i wodór energię ze źródeł odnawialnych. MOL podaje, że zakład produkuje 8-9 ton czystego tlenu na tonę wodoru.

Kolejne elektrolizery w planach

Wartość uruchomionego zakładu elektrolizy wyniosła 22 mln euro. Nowa technologia ma stopniowo zastępować produkcję paliw wykorzystującą gaz ziemny. Obecnie sektor ten odpowiada za 1/6 całkowitej emisji dwutlenku węgla przez Grupę MOL.

Koncern zapowiada kolejne inwestycje w elektrolizery.

REKLAMA

Zielony wodór jest czystym i wszechstronnym źródłem energii, które obecnie wykorzystujemy do produkcji paliw w celu zmniejszenia naszego śladu węglowego, a zgodnie z naszymi planami wkrótce może być również bezpośrednio wykorzystywany w sektorze transportu. Produkcja i wykorzystanie zielonego wodoru w innowacyjny sposób pomaga w transformacji energetycznej, co jest podstawowym celem strategii MOL. Po Százhalombatcie planujemy podobne zakłady w Bratysławie i Rijece, z których ten ostatni może rozpocząć działalność w 2026 r. – powiedział Ádám Horváth, wiceprezes Grupy MOL ds. nowych i zrównoważonych biznesów.

Elektrolizer Plug Power w Polsce

Amerykański Plug Power od prawie 50 lat zajmuje się elektrolizą PEM (proton exchange membrane). Dzięki swojemu doświadczeniu firma dostarcza elektrolizery dla kluczowych przedsiębiorstw na rynku wodoru.

Dwa lata temu swoje największe w tamtym czasie zamówienie na elektrolizery złożył u Plug Power francuski koncern Lhyfe. Kontrakt przewidywał dostarczenie 10 elektrolizerów PEM o jednostkowej mocy 5 MW. Łączna moc zamówionych urządzeń – 50 MW – miała zapewnić zdolności produkcyjne na poziomie 20 ton wodoru dziennie. Produkowany zielony wodór Lhyfe chce przeznaczyć m.in. do zasilania wózków widłowych i pojazdów użytkowych.

Plug Power dostarczył także pierwszy elektrolizer do Polski. Urządzenie będzie wytwarzać zielony wodór na terenie firmy Promet-Plast w Gaju Oławskim koło Wrocławia. Więcej na ten temat w artykule: Rusza pierwsza w Polsce komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady