REKLAMA
 
REKLAMA

Iberdrola ze wsparciem dla morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii

Iberdrola ze wsparciem dla morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii
fot. Iberdrola

Hiszpański koncern energetyczny uzyskał kontrakty różnicowe dla morskich farm wiatrowych, które rozwija na wodach brytyjskich. Iberdrola jest jednym z beneficjentów ostatniej rekordowej aukcji OZE w Wielkiej Brytanii.

W szóstej brytyjskiej aukcji OZE hiszpański koncern Iberdrola brał udział za pośrednictwem swojej spółki zależnej Scottish Power. Wygrała ona dwa kontrakty różnicowe obejmujące produkcję energii z instalacji o mocy 1 GW.

Zapewnione wsparcie dotyczy dwóch morskich farm wiatrowych Iberdroli – East Anglia Two i East Anglia Three. Kontrakt dla East Anglia Two przewiduje objęcie mechanizmem różnicowym produkcję energii z 963 MW mocy. Ten projekt powstanie w pobliżu działającej od 2020 r. morskiej farmy wiatrowej East Anglia One (1,4 GW).

REKLAMA

Z kolei w przypadku East Anglia Three zakontraktowany wolumen mocy wynosi 158 MW. Łącznie ta farma wiatrowa ma osiągnąć moc 1,4 GW i zostać uruchomiona w 2026 r.

Iberdrola podkreśla, że projekty wiatrowe na morzu w Anglii Wschodniej mają uruchomić ciąg inwestycji gospodarczych, wzmocnić zatrudnienie i zwiększyć możliwości biznesowe w całym regionie.

Duńczycy z ogromnym kontraktem

W ostatniej brytyjskiej aukcji OZE największym beneficjentem okazał się duński Osted, który zabezpieczył kontrakty na energię z morskich elektrowni wiatrowych składających się na projekt Hornsea – największy klaster morskich farm wiatrowych na świecie. Wsparcie dla Orsted obejmie energię produkowaną z części farmy wiatrowej Hornsea 3 (wolumen 1,08 GW) oraz Hornsea 4 (2,4 GW).

REKLAMA

Szóstą aukcję brytyjski rząd uznał za sukces, zwłaszcza w obszarze offshore. Kontrakty różnicowe zabezpieczono w sumie dla dziewięciu morskich farm wiatrowych, podczas gdy we wcześniejszej aukcji nie wpłynęła żadna oferta od dewelopera offshore.

Więcej o wynikach brytyjskiej aukcji można przeczytać w artykule: Tyle będzie kosztować energia z największej farmy wiatrowej na świecie.

Morskie projekty Iberdroli

Hiszpański koncern przypomina, że dwie dekady temu był pionierem w energetyce wiatrowej na lądzie, a teraz jest także jednym z wiodących deweloperów w energetyce wiatrowej na morzu. Pod koniec pierwszej połowy 2024 r. firma miała 2,3 GW zainstalowanych mocy na morzu. W 2025 r. wolumen ten wzrośnie do 3 GW, a w 2026 r. – do 4,8 GW.

Do najważniejszych projektów morskich farm wiatrowych Iberdroli oprócz East Anglia Hub należą: Vineyard Wind I w Stanach Zjednoczonych, Saint-Brieuc we Francji i trzy farmy wiatrowe na Bałtyku: Wikinger, Baltic Eagle i Windanker.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA