REKLAMA
 
REKLAMA

Polski deweloper zaczyna projekty PV w RPA

Polski deweloper zaczyna projekty PV w RPA
Fot. Green Capital

Działająca od kilkunastu lat na polskim rynku odnawialnych źródeł energii firma Green Capital ogłosiła kolejne plany związane z zagranicznymi inwestycjami w OZE.

Green Capital stoi na czele grupy kapitałowej, która działa w sektorze OZE od 2008 r. Spółka rozpoczęła działalność na polskim rynku odnawialnych źródeł energii od projektowania i budowy farm wiatrowych. Uczestniczyła w rozwoju elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 400 MW. W 2015 r. wybudowała pierwsze farmy fotowoltaiczne.

Plany rozwoju Green Capital nie kończą się na lokalnym rynku. Kierowana przez Michała Polanowskiego firma rozwija już projekty fotowoltaiczne, wiatrowe, hybrydowe i wodorowe w Azji i Afryce, m.in. w Maroku, gdzie Green Capital Morocco realizuje projekt off-grid. Ma on zintegrować źródła energii wiatrowej z produkcją wodoru. Więcej o tym w artykule: Polska firma z branży OZE rozwija projekt hybrydowy w Afryce.

REKLAMA

Pora na kolejne kraje Afryki

O planach rozwoju projektów OZE na innych kontynentach spółka informowała w ubiegłym roku. Teraz rozwija działalność na kolejnym afrykańskim rynku – w Republice Południowej Afryki. Siedziba Creen Capital w RPA znajduje się w Johannesburgu, a zespół liczy czterech specjalistów z doświadczeniem w rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej. Portfel projektów firmy na nowym afrykańskim rynku ma łączną moc przekraczającą 1 GW. Docelowo spółka chce zrealizować plan, który obejmuje projekty przekraczające 2 GW.

Niedawno Green Capital podpisał pięć nowych umów dzierżawy gruntów w prowincjach Przylądkowej Zachodniej (Western Cape), Wolnym Państwie (Free State) i Gauteng. Firma chce skoncentrować swoje wysiłki na rozwijaniu projektów fotowoltaicznych, szczególnie w zachodniej części kraju. Za cel stawia sobie zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym RPA.

REKLAMA

Mikołaj Kowalczyk, International Business Director w Green Capital, tłumaczy, że rynek RPA jest perspektywiczny szczególnie w kontekście dynamicznego rozwoju sektora energii odnawialnej. Ponieważ kraj zmaga się z poważnymi niedoborami energii elektrycznej, występują tam czasowe przerwy w dostawach prądu, które negatywnie wpływają na gospodarkę. Obecnie głównym źródłem energii w RPA jest węgiel kamienny, co stawia kraj przed pilnym wyzwaniem transformacji w kierunku zielonej energii.

Jako Green Capital planujemy odegrać ważną rolę w tym procesie. W najbliższych latach mamy zamiar zrealizować kilkadziesiąt projektów w RPA. Około połowa z nich ma zabezpieczone lokalizacje i jest w fazie zaawansowanego planowania. Współpraca z właścicielami gruntów oraz adaptacja do wyzwań związanych z siecią przesyłową stanowią kluczowe aspekty naszej strategii. RPA boryka się z problemami w zakresie infrastruktury przesyłowej, co utrudnia integrację nowych projektów z siecią elektryczną, aktywnie pracujemy więc nad rozwiązaniami tego problemu, aby dostosować się do rosnącego popytu na zieloną energię – dodaje Mikołaj Kowalczyk.

O tym, jakie projekty Green Capital rozwija na różnych zagranicznych rynkach, pisaliśmy w artykule: Polska spółka OZE rozpędza się za granicą.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Imponujace. Trzymam kciuki🙂

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady