REKLAMA
 
REKLAMA

Elektroluminescencja pomoże w inspekcji farm fotowoltaicznych

Elektroluminescencja pomoże w inspekcji farm fotowoltaicznych
Aerial PV

Współpraca niemieckiego Instytutu Badań nad Energią Elektryczną oraz firmy Aerial PV zaowocowała stworzeniem metody oceny modułów fotowoltaicznych przy wykorzystaniu elektroluminescencji, pozwalającej wykrywać wady modułów pracujących na farmach PV.

Mowa o LIEL, czyli light-induced electroluminescence, inteligentnej metodzie pomiarowej wdrożonej przez niemiecki Instytut Badań nad Energią Słoneczną (ISFH) oraz spółkę Aerial PV Inspection GmbH.

Opracowana przez Niemców metoda ma umożliwiać wykonywanie pomiarów wykorzystując zjawisko elektroluminescencji (EL). Pomiar za pośrednictwem dedykowanej aparatury (wykorzystującej zjawisko EL) odbywa się dla jednej połowy modułu fotowoltaicznego (w warunkach ciemności), podczas gdy druga połowa pozostaje oświetlona przez światło słoneczne. Dzięki metodzie LIEL wymagany do pomiaru prąd jest indukowany w modułach fotowoltaicznych bezdotykowo, przy użyciu sztucznego światła. Dzięki temu możliwa jest szybsza i tańsza kontrola dużych systemów fotowoltaicznych, niezależnie od pogody.

REKLAMA

Rozwiązanie znalazło się w gronie finalistów konkursu The smarter E AWARD w kategorii Fotowoltaika podczas ostatnich targów Intersolar w Monachium. Jury konkursu doceniło je za wszechstronność, prostotę oraz efektywność w wykonywaniu pomiarów.

Zaangażowanie dronów

Choć o samym urządzeniu LIEL nie wiemy do tej pory za dużo, to współpraca obu podmiotów zdaje się nie ograniczać wyłącznie do tego projektu. Z profilu LinkedIn Aerial PV dowiadujemy się, że strony współpracują również ramach projektu badawczego o nazwie „Cost-effective inspection of industrial PV systems through self-sufficient and daylight-capable drone electroluminescence measurements”.

Zaangażowane jednostki starają się wykorzystać elektroluminescencję (EL) do ekonomicznie opłacalnej analizy (przy wykorzystaniu dronów) stanu technicznego modułów fotowoltaicznych wykorzystywanych przy budowie farm PV. Szczególny nacisk kładzie się na ekonomię rozwiązania w świetle spadających kosztów modułów PV.

REKLAMA

Zaletą opracowanej techniki ma być to, że do wykonania pomiaru wykorzystuje się drona, który może wykonywać pracę, przy zachowaniu wystarczająco wysokiej wydajności, zarówno w dzień jak i w nocy. Dodatkowo, pomiar może być wykonywany w trakcie przemieszczania się urządzenia (nie ma potrzeby zatrzymywania się nieruchomo nad danym modułem), co zgodnie z informacjami podanymi przez Aerial P ma przyspieszyć proces pomiaru modułów fotowoltaicznych nawet 4-krotnie.

Prace niemieckich ekspertów mają skupiać się w dalszym ciągu na dopracowywaniu dokładności pomiaru, za co w dużej mierze odpowiedzialny jest Instytut Badań nad Energią Słoneczną (ISFH) oraz opracowywaniu kolejnych algorytmów służących do analizy zebranego materiału.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Politechnika Kielecka ma w swojej ofercie elektroluminescencję od kilku lat. Posiadają mobilne laboratorium stworzone do tego celu. Polecam

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA