REKLAMA
 
REKLAMA

Hekla Energy dostarczy zieloną energię operatorowi stacji ładowania

Hekla Energy dostarczy zieloną energię operatorowi stacji ładowania
Fot. Powerdot

Portugalski operator stacji ładowania zawarł umowę na dostawę energii ze źródeł odnawialnych z firmą Hekla Energy.

Portugalski operator infrastruktury ładowania, Powerdot, specjalizuje się w projektowaniu, budowie i instalacji stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Marka oferuje różnorodne rozwiązania, w tym szybkie ładowarki. Stacje ładowania Powerdot powstają zarówno w miejscach prywatnych, jak i publicznych, takich centra handlowe, galerie, parkingi czy biura.

Umowa na dostawę zielonej energii dla Powerdot zawarta z Hekla Energy uwzględnia elastyczny system rozliczeń. Jest to korzystne dla operatora stacji ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ w takim systemie może on zakupić dokładnie taką ilość energii, jaka zostanie pobrana przez ładujące się pojazdy.

REKLAMA

Powerdot podkreśla, że ta współpraca to nie tylko pewność, że ładowanie auta jest w pełni ekologiczne, ale też bardzo efektywny model zakupu prądu. Firma uważa, że jest to szczególnie ważne w początkowych latach działania operatora, kiedy dzienne zużycie prądu na jego stacjach może ulegać wahaniom.

Co druga stacja ładowania w Polsce będzie w tym roku zasilana z OZE

Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce, szacuje, że w naszym kraju już co najmniej 40 proc. stacji ładowania należących do różnych operatorów bazuje na zielonej energii.

Można śmiało założyć, że w tym roku co druga stacja działająca w Polsce będzie zasilana prądem z OZE – powiedział  Grigoriy Grigoriev.

Dyrektor generalny Powerdot w Polsce zauważa jednak, że korzystanie z zielonej energii nie jest w naszym kraju oczywistym wyborem, z uwagi na to, że może narażać operatorów stacji ładowania na dodatkowe koszty. Nie każdy właściciel stacji jest zatem zdecydowany postawić na ekologię. – W Polsce, na tle innych państw europejskich, w których działa Powerdot, dostęp do taniej energii z OZE jest bardzo ograniczony – zaznaczył Grigoriev.

REKLAMA

Pokazuje to liczba godzin z zerową lub ujemną ceną spot na lokalnej giełdzie energii. Z szacunków Powerdot wynika, że o ile w Hiszpanii czy Portugalii, od stycznia do maja br. było około 480 godzin darmowej energii, o tyle w Polsce darmowy prąd był dostępny na giełdzie tylko przez 36 godzin. Dla porównania, we Francji było to 225 godzin, a w Belgii – 142 godziny.

100 proc. energii z OZE

Powerdot podkreśla, że dostawcą energii do jego stacji ładowania jest firma Hekla Energy, która wytwarza prąd w 100 proc. ze źródeł odnawialnych – energii słonecznej i wiatrowej, uzupełnionej o energię z biogazu oraz elektrowni wodnych. Hekla Energy dysponuje ponad 500 MW zielonych mocy wytwórczych.

100 mln euro na rozwój e-mobilności

Powerdot jest paneuropejskim operatorem stacji ładowania o korzeniach portugalskich. Firma działa w sześciu krajach Europy, gdzie dysponuje około 5 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych w 1300 lokalizacjach. Firma jest w trakcie budowy kolejnych 10 tys. punktów ładowania w 1400 lokalizacjach.

W Polsce Powerdot uruchomił 670 punktów ładowania i jest w trakcie realizacji około tysiąca kolejnych. Przypomnijmy, że Powerdot wraz z siecią Biedronka buduje stacje ładowania m.in. przy supermarketach sieci. Więcej o tym w artykule: Ponad 600 ładowarek EV przy sklepach w całej Polsce.

Na początku br. Powerdot informował, że otrzyma od francuskiego funduszu Antin dodatkowe 100 mln euro dofinansowania. Antin już w 2022 r. dokapitalizował Powerdot kwotą 150 mln euro. Część teraz pozyskanej kwoty zostanie przeznaczona na rozwój polskiej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Powerdot chce bowiem w naszym kraju do końca 2025 r. zainwestować 200 mln zł. Środki pomogą w tworzeniu sieci stacji ładowania o dużej mocy oraz rozwoju technologii ułatwiających korzystanie z usług ładowania m.in. dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod płatności.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Yyyyy…… chyba ok. 100MW a nie 500.

Fajnie obserwuje się obie firmy. Szybko się rozwijają bez zbędnego rozgłosu, ale chyba tak lepiej. W branży niestety dużo firm napompowanych marketingowo…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA