Gwarancje pochodzenia ciepła z OZE – prawo jest, praktyka nie działa
Według Konfederacji Lewiatan w Polsce konieczne jest szybkie wdrożenie procedur dotyczących wydawania gwarancji pochodzenia ciepła, chłodu, biometanu, biogazu i wodoru z odnawialnych źródeł energii. Potrzebę taką zgłaszają zwłaszcza odbiorcy przemysłowi, którzy chcą się szybko dekarbonizować, a nie mają możliwości samodzielnej produkcji z OZE ciepła, biometanu bądź biogazu.
Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę na potrzeby odbiorców ciepła (a także chłodu, biometanu, biogazu, wodoru) w kontekście zrównoważonej działalności. Coraz częściej odbiorcy ci zwracają się do przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych z pytaniami o możliwość zakupu m.in. ciepła wytwarzanego z OZE wraz z gwarancją pochodzenia. Obecnie jednak firmy zajmujące się weryfikacją wniosków o wydanie takich gwarancji nie mogą uzyskać odpowiedniej akredytacji, a przedsiębiorstwa energetyczne i ciepłownicze nie są w stanie składać wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia.
– Obrót gwarancjami pochodzenia energii z OZE jest korzystny dla odbiorców i wytwórców. Możliwość ich sprzedaży podniesie wartość inwestycji w OZE, może wspomóc przedsiębiorstwa w szybszym odchodzeniu od paliw kopalnych i spełnieniu wymogów polityki energetyczno-klimatycznej UE – wylicza Jakub Safjański, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
– Jednocześnie jest to mechanizm rynkowy, który nie wymaga dodatkowego wsparcia finansowego ze strony państwa. Dlatego przedsiębiorstwa energetyczne i ciepłownicze są zainteresowane wdrożeniem rozwiązań, które pozwolą wnioskować o wydanie gwarancji pochodzenia energii z odnawialnych źródeł – podkreśla Safjański.
Przedstawiciel Lewiatana dodaje także, że rozwój rynku gwarancji pochodzenia, które obejmą nie tylko energię elektryczną z OZE, może stać się elementem szerokiej transformacji gospodarki. Przyczyni się jednocześnie do szybszej dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego.
Niedokończone procedury – martwe prawo?
Konfederacja przypomina, że znowelizowana ustawa o OZE wprowadziła od 1 stycznia br. możliwość wydania gwarancji pochodzenia dla biometanu, ciepła albo chłodu, wodoru odnawialnego, biogazu lub biogazu rolniczego wytworzonych z odnawialnych źródeł energii w instalacji OZE.
Według ustawy weryfikacją danych zawartych we wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia ma się zajmować przedsiębiorstwo odpowiedzialne za dystrybucję (energii elektrycznej lub gazu bądź ciepła) albo jednostka akredytowana. Z kolei za przygotowanie szczegółowego programu akredytacji jednostek akredytowanych odpowiedzialne jest Polskie Centrum Akredytacji.
Choć jednak zmiana przepisów w zakresie gwarancji pochodzenia weszła w życie 1 stycznia br., to w Polsce wciąż nie ma ani jednej jednostki akredytowanej do weryfikacji danych we wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia. Dlatego też Lewiatan apeluje o przyspieszenie procedur:
- Polskiego Centrum Akredytacji – w zakresie zatwierdzenia wytycznych dla jednostek starających się o akredytację;
- Urzędu Regulacji Energetyki – w zakresie publikacji wzorów wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia;
- Towarowej Giełdy Energii – w kwestii rozszerzenia Rejestru Gwarancji Pochodzenia.
– Jeśli procedury nie zostaną przyspieszone, istnieje poważne ryzyko utraty możliwości wnioskowania o gwarancje pochodzenia energii wytworzonej w styczniu br., a także w kolejnych miesiącach. Procedura akredytacji na potrzeby gwarancji pochodzenia może bowiem potrwać kilka miesięcy i realna możliwość wnioskowania o wydanie gwarancji otworzy się dopiero w 2025 r. Zrealizowanie tego scenariusza oznaczałoby ogromną stratę zarówno dla wytwórców, jak i odbiorców końcowych, którzy czekają na pozyskanie gwarancji pochodzenia. Apelujemy również, aby okres, za który podmiot może złożyć wniosek o wydanie gwarancji pochodzenia, mógł wynosić maksymalnie nie 6 miesięcy, lecz 12 miesięcy – podkreśla Jakub Safjański.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.