Jackery wprowadza nowy magazyn dla fotowoltaiki balkonowej
Producent przenośnych rozwiązań w zakresie wytwarzania i magazynowania energii wprowadza nowy system bateryjny o wielu zastosowaniach. Urządzenie zostało docenione przez jury na tegorocznych targach Intersolar.
Jackery Technology w ramach targów Intersolar 2024, które odbyły się w czerwcu w Monachium, pokazał nowy system magazynowania energii elektrycznej głównie do zastosowań w ramach tzw. fotowoltaiki balkonowej, choć nie tylko. Jak podkreśla producent, urządzenie jest przenośne oraz wygodne w transporcie i oprócz nominalnego przeznaczenia sprawdzi się również podczas wypadów za miasto, np. na kemping.
System zintegrowany
Najnowszy bank energii nazywa się Navi 2000 i jest to urządzenie magazynujące energię elektryczną w bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) zintegrowane z falownikiem niezbędnym do konwersji energii z DC na AC oraz systemem zarządzania (EMS – Energy Management System).
Urządzenie typu plug-and-play jest zamknięte w obudowie z trwałego aluminium i może pracować zarówno w warunkach zewnętrznych (IP65), jak i w budynku. Temperaturowe warunki pracy określono na przedział od -20 do +55 st. C.
Magazyn energii Navi 2000 współpracuje z szeregiem modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy maksymalnej 1,6 kW (kompatybilny ze złączami MC4). Oferuje 2048 Wh pojemności brutto (2 kWh pojemności użytkowej) z możliwością rozszerzenia do 8 kWh pojemności netto poprzez dołożenie maksymalnie trzech jednostek bateryjnych.
Jackery twierdzi, że Navi 2000 jest w stanie naładować się do 80 proc. „z gniazdka” w czasie do 52 minut. Urządzenie ma doskonale nadawać się do zastosowania w sytuacji implementacji tzw. taryf dynamicznych, umożliwiając kształtowanie profilu ładowania/rozładowywania w zależności od cen energii elektrycznej.
Gdzie i za ile kupić magazyn energii Jackery
Producent oferuje 10-letnią gwarancję na system oraz twierdzi, że jest on zdolny wykonać min. 6 tys. cykli ładowania bez znaczącej utraty początkowych parametrów. Obecnie produkt dostępny jest jedynie na terenie Niemiec. Oficjalna karta katalogowa urządzenia nie została do tej pory opublikowana, a jedyne informacje na temat Navi 2000 dostępne są za pośrednictwem niemieckiej strony producenta.
Obecnie w sprzedaży są: sama pojedyncza jednostka Navi 2000 o pojemności 2 kWh w cenie 1499 euro (około 6445 zł), pojedyncza jednostka Navi 2000 o pojemności 2 kWh wraz z zestawem 4 elastycznych modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 800 W w cenie 1899 euro (około 8200 zł), pojedyncza jednostka Navi 2000 o pojemności 2 kWh wraz z jedną dodatkową jednostką umożliwiającą rozszerzenie całkowitej pojemności netto do 4 kWh w zestawie z 8 elastycznymi modułami PV w cenie 3099 euro (około 13 325 zł) i najmocniejszy zestaw składający się z pojedynczej jednostka Navi 2000 o pojemności 2 kWh wraz z 2 dodatkowymi jednostkami umożliwiającymi rozszerzenie całkowitej pojemności netto do 6 kWh w zestawie z 8 elastycznymi modułami PV w cenie 4099 euro (około 17 625 zł).
Wśród dostępnych konfiguracji brakuje tej o najwyższej pojemności 8 kWh, natomiast należy założyć, że ostatnia jednostka magazynująca jest do zakupu osobno i może zostać dołączona do zestawu w późniejszym czasie.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Akumulator lifepo4 nie można ładować w ujemnych temperaturach. Przy tej cenie i pojemności magazyn zwróci się w tym samym momencie co zużyje
Też mi nowość. W karawaningu przenośne magazyny energii stosuje się od lat i to za ułamek ceny proponowanej przez producenta.