REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen szuka innowacyjnych projektów. Nabór wniosków trwa do niedzieli

Orlen szuka innowacyjnych projektów. Nabór wniosków trwa do niedzieli
Fot. Orlen

Zbliża się koniec naboru do Orlen Skylight Accelerator. To program oferujący wsparcie merytoryczne i finansowe dla najbardziej innowacyjnych start-upów oraz pomoc w komercjalizacji ich pomysłów.

W ramach 11. rundy naboru do Orlen Skylight Accelerator koncern po raz kolejny zaprosił spółki technologiczne z całego świata do współpracy przy projektach dotyczących m.in. bezpieczeństwa, technologii wodorowych, procesów sprzedaży i procesów produkcyjnych.

Zgłoszenia do programu można przesyłać jeszcze do niedzieli – 28 lipca 2024 r. – za pomocą specjalnego formularza aplikacyjnego.

REKLAMA

Innowacyjne projekty poszukiwane

Skylight Accelerator to program, w którym Orlen poszukuje innowacyjnych projektów będących odpowiedzią na wyzwania sektora energetycznego, aby w późniejszym etapie zapewnić im promocję. Program działa na rynku już 3 lata. W tym czasie zrealizowano 10 rund naboru, w ramach których ogłoszono ponad 200 wyzwań.

Zakwalifikowane do Skylight Accelerator start-upy mogą realizować pilotaż, wykorzystując infrastrukturę Orlenu i dostępne rozwiązania technologiczne spółki. W czasie trwania programu zespoły start-upów współpracują z ekspertami koncernu, otrzymując dostęp do know-how firmy. Po zrealizowaniu pilotażu Orlen umożliwia start-upom kontynuowanie współpracy ze spółkami grupy na zasadach komercyjnych.

Jak podaje Orlen, proces akceleracji trwa średnio 6-8 miesięcy i obejmuje trzy etapy: prezentację rozwiązania, umowę i pilotaż. Orlen wylicza, że do tej pory w 10 rundach programu swoje aplikacje złożyło już kilkaset młodych spółek. Ponad 30 z nich podjęło pełnowymiarową współpracę z Grupą Orlen.

20 wyzwań technologicznych

Start-upy, które zgłoszą się do udziału w 11. edycji Skylight Accelerator, zmierzą się z jednym z ponad 20 wyzwaniami technologicznymi. Obejmą one takie obszary jak: cyfrowa organizacja sprzedaży i produkcji, OZE i inteligentna infrastruktura energetyczna, wodór i paliwa przyszłości, elektromobilność, Przemysł 4.0, optymalizacja energetyczna.

REKLAMA

Wśród rozwiązań poszukiwanych w tej edycji programu jest m.in. elastyczny system zarządzania budynkami (BMS) wyposażony we własny software do sterowania w zależności od zaistniałych potrzeb. Rozwiązanie powinno integrować różne elementy wytwarzania i zużywania energii: fotowoltaikę, turbiny wiatrowe i baterie oraz żaluzje, klimatyzację i oświetlenie. Całość systemu powinna odznaczać się łatwością sterowania z poziomu zarządzającego.

W kategorii optymalizacji energetycznej Orlen poszukuje z kolei wysokosprawnego rozwiązania polegającego na zagospodarowaniu ciepła odpadowego ze strumieni procesowych w celu produkcji chłodu. Ma ono poprawić energochłonność instalacji produkcyjnych i zredukować zapotrzebowanie na energię na terenie rafinerii.

Koncern oczekuje także innowacyjnych i efektywnych energetycznie rozwiązań w zakresie usuwania niepożądanych substancji ze ścieków pochodzących z zakładów produkcyjnych.

Z kolei w ramach transformacji energetycznej Orlen szuka nowoczesnych rozwiązań związanych z alternatywnymi paliwami, w tym z nisko- i zeroemisyjnym wodorem odnawialnym pochodzenia niebiologicznego. Spółka jest otwarta na projekty w ramach jednego z elementów wodorowego łańcucha wartości: wytwarzania, przechowywania, transportu oraz wykorzystania przez użytkownika końcowego w transporcie lub przemyśle.

Dzięki Orlen Skylight Accelerator wiele start-upów odniosło sukces rynkowy, zwracając uwagę inwestorów i funduszy venture capital. Jest wśród nich CThings, start-up specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zdalny nadzór nad infrastrukturą, prognozowanie potencjalnych awarii, a także kompleksową kontrolę nad procesami produkcyjnymi.

@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Po co się męczyć, lepiej się przyssać do polityków i zostać Obajtkiem alias Dyzmą bis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA