Inwestycje prosumentów zwolniły. Rynek czeka na Mój Prąd i zmiany w net-billingu
Dane za pierwsze pięć miesięcy 2024 r. pokazują, że prosumentów w Polsce w tym roku przybywa mniej niż w ostatnich latach. Sytuacja w tym zakresie może poprawić się w drugiej połowie br.
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) przedstawiło najnowsze dane dotyczące wzrostu liczby i mocy mikroinstalacji OZE w Polsce. Nowe zestawienie PTPiREE obejmuje informacje za maj 2024 r.
Dane za kolejne miesiące 2024 r. pokazują pewne spowolnienie w liczbie nowych mikroinstalacji. Najgorszy w zestawieniu PTPiREE był w tym roku styczeń, kiedy operatorzy sieci raportowali przyłączenie zaledwie 5,6 tys. mikroinstalacji. Tym samym był to najgorszy wynik krajowego rynku mikroinstalacji od 4 lat. Wynik za styczeń można jednak potraktować jako pewną anomalię – dane za luty okazały się ponadprzeciętnie dobre (16 tys. nowych mikroinstalacji) i można przypuszczać, że był to efekt opóźnień w raportowaniu, w efekcie których do lutego została zaliczona spora część instalacji wykonanych miesiąc wcześniej.
Późniejsze miesiące to już stabilizacja na poziomie około 11-12 tys. nowych mikroinstalacji miesięcznie. Ostatnie dane PTPiREE za maj pokazują wzrost liczby prosumentów w Polsce o 12,1 tys.
W sumie w pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. w naszym kraju przybyło 57,7 tys. prosumentów. Dla porównania – w analogicznym okresie 2023 r. liczba prosumentów w Polsce wzrosła o 65,4 tys., a w roku 2022 – aż o 250,6 tys.
Świetny wynik z 2022 r. uwzględniał wzmożoną liczbę inwestycji z pierwszego kwartału 2022 r., kiedy prosumenci zgłaszający przyłączenie mikroinstalacji mogli jeszcze wejść do systemu rozliczeń w formie opustów. Zgłoszenie przyłączenia do sieci po 31 marca 2022 r. umożliwiało już tylko wejście do rozliczeń w aktualnym systemie net-billing.
Średnia moc mikroinstalacji
Średnia moc przyłączanych mikroinstalacji w ostatnich miesiącach stabilizuje się na poziomie około 10-11 kW. Wyłącznie w maju 2024 r. średnia moc przyłączonej mikroinstalacji wyniosła 10,85 kW. To wynik porównywalny do średniej mocy mikroinstalacji przyłączanych w 2023 r.
PTPiREE wylicza, że dla całego 2023 r. średnia moc nowych mikroinstalacji wyniosła 10,11 kW. Dla porównania – dla całego 2022 r. średnia była na poziomie 9,68 kW. Rekordowa średnia moc mikroinstalacji odnotowana została w grudniu 2023 r. i wyniosła aż 15,91 kW.
Ponad 11 GW w mikroinstalacjach
Na koniec maja 2024 r. w Polsce działało 1,457 mln prosumentów. W porównaniu do końca maja 2023 r. w ciągu 12 miesięcy przybyło 182 tys. mikroinstalacji.
Całkowita moc mikroinstalacji na koniec maja br. wynosiła 11,791 GW. W tym za ponad 99,9 proc. tej mocy odpowiadała fotowoltaika.
Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec maja wynosiła według Agencji Rynku Energii 18,095 GW. Udział mikroinstalacji PV w tym wyniku w ostatnich kwartałach wykazuje tendencję spadkową. Na koniec maja wynosił 65 proc.
Mój Prąd rozkręci rynek?
Pierwsza połowa 2024 r. na rynku prosumenckim stała pod znakiem niepewności związanej z brakiem informacji o nowej edycji programu Mój Prąd. Sytuacja w tym zakresie jednak się wyjaśnia. Znane są już termin i zasady nowej edycji tego programu, a planowane na wrzesień uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie może ponownie zwiększyć zainteresowanie inwestycjami w domowe mikroinstalacje OZE. Więcej na ten temat w artykule: Takie dotacje będzie można otrzymać w Moim Prądzie 6.0.
Kluczowe dla rynku prosumenckiego jest także przeforsowanie zmian, które w zakresie rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem chce wprowadzić Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy o OZE. Nowe regulacje mają przyczynić się do wzrostu opłacalności inwestycji w prosumencką fotowoltaikę. Więcej na ten temat w artykule: Rząd chce przyspieszyć z OZE. Zmiany dla prosumentów po wakacjach.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Więcej podatku od fotowoltaiki na nawet są plany opodatkować lodówki coś za szybko brakuje pieniędzy w budżecie Niema i Nie będzie
Proponuję jeszcze dowalić prosumentom wtedy rynek przyśpieszy.
@Makton – Brakuje na 800 plus, trzeba dobić obywateli 🙂
@Anna to co lepiej dawać 800plus na Uchodców nisz Na Polskie dziieci Oj rozlewa się ta rtęć z tej niby zatruty Odry
Mój Prąd niczego nie rozkręci – ludzie mają dawno założone instalacje i czekają tylko na pulę dotacji pewnie się skończą w okamgnieniu. Zmiany w netbillingu już ogłosili jak przejdziesz na rozliczanie godzinowe to będzie 10% więcej z depozytu do odebrania i powiększyli kwotę depozytu o VAT i to wszystko.
Podniesienie cen na 2zł/kwh może rozkręcić rynek 😉
Nic nie rozkręci rynku, kto mial założyć to założył, a nikt nie lubi byc ciupany w tyłek za prąd. To samo z pompami ciepła , zmarły , cena pradu zabija , a w ogóle to precz z zielonym ładem ,i ue
Rynek na nic nie czeka, rynek prosumenta się kończy. Kto miał mieć instalację, to ją ma. Zostają domy, gdzie jest zacienienie, nie ma gdzie zamontować paneli albo zużycie pradu jest symboliczne i rachunki nie bolą. Gwoździem do trumny była zmiana systemu rozliczeń, programy dopłat niewiele tu zmieniają. Na nowych domach, nawet, jak PV będzie obowiązkowa, powstanie kilkadziesiąt tysięcy rocznie – mniej, niż w marcu 2022.