Ile można przejechać na energii z wiaty fotowoltaicznej?

Ile można przejechać na energii z wiaty fotowoltaicznej?
Tauron

Eksperci Taurona policzyli, ile kilometrów można przejechać samochodem elektrycznym zasilanym z domowego carportu, czyli wiaty parkingowej pokrytej panelami fotowoltaicznymi.

Wiaty fotowoltaiczne, inaczej nazywane caportami, to coraz popularniejszy sposób umiejscowienia paneli fotowoltaicznych na domowych posesjach czy parkingach firmowych.

Wiaty pokryte fotowoltaiką stanowią opcję dla prosumentów, którzy na swoich dachach nie mają wystarczająco dużo miejsca pod zabudowę instalacji fotowoltaicznej. Taka inwestycja nabiera sensu, zwłaszcza gdy prosument korzysta z samochodu elektrycznego i chciałby ładować go produkowaną przez siebie energią. W ten sposób uniknie zakupu energii z sieci i jazda elektrykiem będzie tańsza.

REKLAMA

Wiata fotowoltaiczna zapewni zaparkowanemu pod nim pojazdowi elektrycznemu nie tylko energię, ale także ochronę przed opadami atmosferycznymi.

Ile energii produkuje carport?

Za oszacowanie korzyści z produkcji energii elektrycznej z fotowoltaicznych wiat zabrali się eksperci Taurona.

REKLAMA

Tauron ocenia, że wiata na jedno stanowisko parkingowe może pomieścić panele fotowoltaiczne o mocy około 3 kW. Przy odpowiednim ukierunkowaniu paneli taka parkingowa instalacja fotowoltaiczna może wytworzyć w skali roku około 3 MWh energii elektrycznej.

Rafał Kocoł, ekspert z zakresu fotowoltaiki w Tauronie Sprzedaż, szacuje, że taka ilość energii wytworzonej w skali roku przez wiatę fotowoltaiczną może pozwolić na przejechanie samochodem elektrycznym teoretycznie nawet ponad 20 tys. kilometrów.

– Inteligentna ładowarka pozwoli na zarządzenie energią w taki sposób, aby w momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje, przekierować jej energię właśnie do auta. Tym samym koszt ładowania pojazdu może wynieść nawet zero złotych – komentuje Rafał Kocoł.

Tauron podkreśla, że wiata fotowoltaiczna o powierzchni, która nie przekracza 35 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. Oznacza to, że niemal wszystkie wiaty przeznaczone na jedno auto lub dwa można postawić bez dodatkowych formalności.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.