Apel branży OZE do rządu w sprawie KPEiK

Apel branży OZE do rządu w sprawie KPEiK
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych podpisało się pod apelem o przeprowadzenie konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. Ten dokument polski rząd miał wysłać do Brukseli do 30 czerwca br.

Autorzy apelu – w tym think-tanki związane z sektorem energetycznym oraz organizacje reprezentujące branżę OZE – zaapelowali do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski o przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych w zakresie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK). Podpisany przez ponad 30 podmiotów list otwarty skierowano także do premiera Donalda Tuska oraz innych członków rządu, których resorty mają wpływ na politykę klimatyczną i energetyczną Polski.

Autorzy apelu podkreślają, że aktualizacja KPEiK jest kluczowym elementem zarządzania transformacją energetyczną w Polsce i zobowiązaniem wynikającym z prawa unijnego. Polska była zobligowana do przedłożenia tego dokumentu Komisji Europejskiej do 30 czerwca br.

REKLAMA

Plan w wymaganym terminie nie trafił jednak do Brukseli, a polski rząd nie przedstawił dotąd ani gotowego dokumentu, ani czytelnego harmonogramu dalszych prac. Powinien on uwzględniać ukończenie aktualizacji KPEiK w wersji, która zawiera scenariusz ambitnych działań transformacyjnych (tzw. scenariusz WAM).

Obawy dotyczące konsultacji społecznych

Sygnatariusze apelu podkreślają, że nie jest znany ani termin, ani tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych. Nie ma więc pewności, czy zostanie zapewniony odpowiednio długi czas na zapoznanie się z uwagami i ich uwzględnienie. Zaznaczają, że opóźnienie w opracowaniu aktualizacji KPEiK nie może być powodem pominięcia konsultacji lub przeprowadzenia ich w sposób powierzchowny. Rząd powinien zapewnić odpowiednio długi czas na zebranie opinii i rekomendacji od wszystkich interesariuszy.

REKLAMA

Autorzy listu apelują też do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o uruchomienie trwałej platformy wielopoziomowego dialogu społecznego w tym obszarze. Domagają się także publikacji wyników modelowania scenariuszy działań transformacyjnych.

Podpisane pod listem organizacje deklarują jednocześnie gotowość do aktywnego udziału w procesie konsultacji. Chcą również zaangażować się w szeroki dialog na rzecz wypracowania i realizacji kompleksowej oraz sprawiedliwej społecznie polityki energetycznej Polski.

Pełna treść apelu ws. Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu jest dostępna na stronie Instytutu Reform pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.