Nowy magazyn energii Trina Storage ze znacznie większą pojemnością

Nowy magazyn energii Trina Storage ze znacznie większą pojemnością
Trina Storage

Rok po premierze pierwszego magazynu energii Elementa chińska Trina pokazuje odświeżoną wersję urządzenia. Podobnie jak poprzednia została ona wyróżniona przez jury konkursu The smarter E AWARD podczas tegorocznych targów Intersolar Europe.

Trina Storage, będąca jednostką biznesową należącą do Trina Solar, skupia się na rozwoju technologii magazynowania energii z naciskiem na sektor większych projektów. W 2023 r. producent miał w ofercie system magazynowania energii o nazwie Elementa.

Na tegorocznych targach Intersolar, które odbyły się w zeszłym miesiącu w Monachium, Trina zaprezentowała nową wersję magazynu energii – Elementa 2.

REKLAMA

Większa pojemność

Główną różnicą, jaką odznacza się Elementa 2 w stosunku do pierwszej wersji urządzenia, jest większa pojemność magazynowanej energii. Otóż w przypadku pierwotnej wersji wynosiła ona maksymalnie 2,2 MWh. W nowej odsłonie systemu dzięki – jak opisuje Trina – gruntownym ulepszeniom związanym z poprawą pojemności ogniw i ich upakowaniem możliwe jest zaoferowanie pojemności maksymalnej (nominalnej) wynoszącej 4073 kWh (4,07 MWh). Maksymalne napięcie pracy systemu wynosi 1497,6 V.

Podobnie jak w przypadku Elementy nadal mówimy o zamkniętym i zintegrowanym systemie, który łączy w sobie: stosy baterii LFP (w przypadku Elementy 2 nadal są to baterie produkowane przez Trinę, tyle że znacząco ulepszone – gęstość energii miała zostać zwiększona nawet o 16 proc.); systemy do zarządzania energią, temperaturą i bateriami; technologię wczesnego wykrywania usterek (już na poziomie ogniwa) i ostrzegania przed nimi (predictive maintenance). To wszystko zamknięto w kontenerze o wymiarach 6058 x 2438 x 2896 mm i masie nieprzekraczającej 35 ton.

Do 6 godzin pracy z pełną mocą

Magazyn energii Elementa 2 został opracowana z myślą o projektach mających m.in. stabilizować sieć elektroenergetyczną. Producent nie wyklucza jednak innych zastosowań, do których urządzenie jest także przygotowane. Pojedyncza jednostka Elementy 2 jest dostępna w różnych konfiguracjach w kontekście czasu pracy – począwszy od wersji 2-godzinnej, a skończywszy na 6-godzinnej.

REKLAMA

Dla bardziej wymagających projektów dopuszczalne jest łączenie pojedynczych jednostek Elementy 2 by stworzyć magazyn o wymaganych parametrach.

System kontroli temperatury

Szczególny nacisk chiński producent położył na bezpieczeństwo systemu. Jak opisuje w komunikacie na stronie internetowej, Elementa 2 została poddana wieloetapowej analizie testowej. Wdrożono zaawansowane systemy bezpieczeństwa, m.in. kontroli temperatury ogniw. Wraz z systemem chłodzenia bazującym na cieszy odpowiada on za to, by różnica temperatur między poszczególnymi ogniwami nie była wyższa niż 2,5 st. C.

Magazyn energii Elementa 2 ma oferować do 12 tys. cykli ładowania i wykazywać zerową degradację w pierwszym roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.