Kolejny operator sieci kompatybilny z CSIRE

Kolejny operator sieci kompatybilny z CSIRE
Fot. pixabay - yatsusimnetcojp

Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego pozytywnie zakończył testy systemu odpowiedzialnego za komunikację z Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE). 

Stoen Operator wraz z firmą Deloitte przeprowadził testy techniczne systemu odpowiedzialnego za komunikację z powstającym scentralizowanym systemem informatycznym. Testy potwierdziły zgodność z protokołem AS4.

Zadania CSIRE

Centralny System Informacji Rynku Energii ma posłużyć do gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych technicznych i handlowych dotyczących detalicznego rynku energii elektrycznej oraz realizacji takich procesów jak zmiana sprzedawcy, zarządzanie dostarczaniem energii oraz rozliczenia za sprzedaż i dostarczanie energii. CSIRE ma zapewnić najwyższy poziom ochrony danych przy jednoczesnym umożliwieniu dostępu do nich uprawnionym użytkownikom.

REKLAMA

Uruchomienie procesów rynku energii za pośrednictwem CSIRE, wcześniej planowane na lipiec 2024 r., przesunięto na 1 lipca 2025 r. Do tego czasu sprzedawcy i dystrybutorzy energii elektrycznej muszą dostosować swoje systemy do CSIRE, zgodnie z zasadami określonymi w Standardach Wymiany Informacji CSIRE oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej w części dotyczącej OIRE i CSIRE. Równolegle będzie trwał proces migracji danych niezbędnych do inicjalnego zasilenia CSIRE.

Stoen Operator osiągnął już pierwszy kamień milowy w obszarze wewnętrznej obsługi komunikacji z tworzonym systemem centralnym. We współpracy z Deloitte stołeczny operator ukończył testy techniczne systemu odpowiedzialnego za komunikację z CSIRE. Potwierdziły one jego zgodność z protokołem AS4.

Stoen Operator jest kolejnym operatorem systemu dystrybucyjnego, który potwierdził zdolność komunikacji z CSIRE. Wcześniej takie testy pozytywnie przeszła Energa-Operator. Więcej o tym w artykule: Pierwszy operator sieci kompatybilny z CSIRE.

REKLAMA

Bezpieczna wymiana danych

Standard AS4 (Applicability Statement 4) to protokół komunikacji elektronicznej używany w sektorze biznesowym do bezpiecznej wymiany danych między systemami informatycznymi. Elementami, które gwarantują bezpieczeństwo i wiarygodność przetwarzanych danych, są podpisy cyfrowe i mechanizmy szyfrujące (WS-security). Wysoki poziom elastyczności system osiąga dzięki możliwości przesyłania różnych typów komunikatów.

AS4 został przyjęty przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej jako standard wymiany komunikatów w projekcie budowy Centralnego Systemu Wymiany Informacji, a Operator Informacji Rynku Energii zaakceptował ten standard dla CSIRE.

CSIRE ma zostać uruchomiony w lipcu 2025 r. Nad jego wdrożeniem pracuje operator krajowego systemu elektroenergetycznego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dla wszystkich uczestników rynku – konsumentów, prosumentów, sprzedawców energii, operatorów sieci dystrybucyjnej i operatorów sieci przesyłowej – wdrożenie systemu oznacza znaczne korzyści. Dzięki CSIRE odbiorcy końcowi, w tym prosumenci, uzyskają m.in. bezpłatny dostęp do danych dotyczących własnych punktów poboru energii, w tym do danych pomiarowych, a także możliwość weryfikacji indywidualnego poboru oraz oddania energii elektrycznej do sieci czy udostępnienia własnych informacji, w tym danych pomiarowych, wybranym przez siebie podmiotom, np. w celu otrzymania lepszych ofert lub usług.

System przyczyni się także do rozwoju rozproszonej sieci OZE – pozwoli realizować taryfy dynamiczne, łatwiej rozliczać się w ramach net-billingu i przekazywać masowe dane z odczytów tzw. inteligentnych liczników. Dzięki ujednoliceniu standardów informacji przetwarzanych w CSIRE procesy zachodzące na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce mają zostać znacznie przyspieszone.

Wdrożenie CSIRE jest szczególnie ważne dla rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce. Więcej na ten temat w artykule: Bez tego nie będzie wirtualnego prosumenta. Jest umowa na CSIRE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.