Zasady wydawania certyfikatu instalatora OZE ulegną zmianie

Zasady wydawania certyfikatu instalatora OZE ulegną zmianie
Hymon Energy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje zmiany w wymogach uzyskania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii. Certyfikacją w tym zakresie zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego.

Zasady wydawania certyfikatów instalatora odnawialnych źródeł energii mogą zmienić się jeszcze w tym roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad modyfikacjami w tym obszarze, które mają zostać wprowadzone do ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Przepisy zmieniające zasady wydawania certyfikatów instalatorów m.in. systemów fotowoltaicznych czy pomp ciepła nie zostaną jednak uwzględnione w projekcie zapowiedzianej przez ministerstwo najbliższej nowelizacji ustawy o OZE. Według aktualnych planów resortu klimatu odpowiednie zapisy zostaną wprowadzone do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Następnie przepisy dotyczące certyfikatów instalatorów mają zostać implementowane do ustawy o OZE poprzez tę nowelizację.

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym kwartale.

Certyfikat instalatora OZE – co się zmieni?

Jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy potrzebę zmian w zasadach wydawania certyfikatów instalatora odnawialnych źródeł energii?

W zapowiedzi zmian przepisów ministerstwo tłumaczy, że obecne regulacje dotyczące wymogów posiadania dyplomu ukończenia studiów na kierunku związanym z kształceniem w zakresie instalacji OZE albo urządzeń i instalacji sanitarnych, energetycznych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych oraz klimatyzacyjnych są niewystarczające z punktu widzenia uzyskania certyfikatu instalatora instalacji OZE. Resort klimatu zapewnia, że w tym zakresie należy wprowadzić „nowe wymogi o charakterze bardziej praktycznym”.

Jak mają zmienić się zasady wydawania certyfikatów instalatora odnawialnych źródeł energii? Ministerstwo chce zaproponować odstąpienie od możliwości uzyskania certyfikatu na podstawie dyplomu ukończenia studiów na kierunku związanym z kształceniem w zakresie instalacji OZE albo urządzeń i instalacji sanitarnych, energetycznych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych lub elektrycznych.

REKLAMA

Resort klimatu zapowiada rezygnację z części wymogów zawartych w art. 136 ust. 3 pkt 1 ustawy o OZE, przyjmując, że instalator musi zdać egzamin, który kompleksowo sprawdzi jego umiejętności praktyczne i teoretyczne. Dlatego – zdaniem ministerstwa – nie powinno być konieczności legitymowania się dodatkową dokumentacją.

Wielu instalatorów nie przedłużyło certyfikatu

Obecnie o uzyskanie certyfikatu wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) mogą wystąpić instalatorzy wykonujący mikroinstalacje (do 50 kW), a także małe instalacje OZE o mocy elektrycznej do 500 kW lub cieplnej do 600 kW.

Certyfikat potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów odnawialnych źródeł energii: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła lub płytkich systemów geotermalnych.

Obecnie w rejestrze UDT jest wpisanych niemal 9,5 tys. instalatorów różnych rodzajów systemów OZE. Certyfikaty dużej grupy instalatorów znajdujących się w bazie UDT straciły już jednak ważność.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o